reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana alimentów i ich ustanie nastręczają wielu wątpliwości zarówno uprawnionym, jak i zobowiązanym. Sprawdź do kiedy rodzice są obowiązani do alimentacji oraz od czego zależy wysokość alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Na wysokość alimentów mają wpływ zarówno potrzeby osoby uprawnionej, jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również: Wysokość alimentów

Podwyższenie alimentów

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli zatem wzrosły potrzeby uprawnionego lub możliwości osoby zobowiązanej, można do sądu złożyć odpowiedni pozew.

Zobacz również: Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o podwyższenie alimentów

Obniżenie alimentów

Zmiana stosunków uprawnia również do obniżenia wysokości płaconych alimentów. Do przykładowych sytuacji, które powodują, iż rodzice nie są w stanie płacić alimentów w dotychczasowej wysokości są: narodziny kolejnego dziecka, pogorszenie się możliwości zarobkowych, choroba.

Zobacz również: Narodziny kolejnego dziecka a obowiązek alimentacyjny

Również sytuacja osoby uprawnionej do alimentów może przyczynić się do ich obniżenia np. gdy dziecko uzyska dodatkowy dochód.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o obniżenie alimentów

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, jeżeli nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczając na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zobacz również: Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji?

Gdy dziecko jest pełnoletnie, wówczas rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem niego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Zobacz również: Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obowiązek alimentacyjny wygasa również w przypadku śmierci jednej ze stron.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o uchylenie alimentów

Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Niekiedy zdarza się, iż uprawniony był w stanie utrzymywać się samodzielnie, a mimo to nadal otrzymywał alimenty. W takiej sytuacji osoba zobowiązana ma prawo złożyć do sądu pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną. Wówczas przysługuje jej uprawnienie do zwrotu zapłaconych kwot.

Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama