| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Zmiana i ustanie alimentów > Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana alimentów i ich ustanie nastręczają wielu wątpliwości zarówno uprawnionym, jak i zobowiązanym. Sprawdź do kiedy rodzice są obowiązani do alimentacji oraz od czego zależy wysokość alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Na wysokość alimentów mają wpływ zarówno potrzeby osoby uprawnionej, jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz również: Wysokość alimentów

Podwyższenie alimentów

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli zatem wzrosły potrzeby uprawnionego lub możliwości osoby zobowiązanej, można do sądu złożyć odpowiedni pozew.

Zobacz również: Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów na dziecko?

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o podwyższenie alimentów

Obniżenie alimentów

Zmiana stosunków uprawnia również do obniżenia wysokości płaconych alimentów. Do przykładowych sytuacji, które powodują, iż rodzice nie są w stanie płacić alimentów w dotychczasowej wysokości są: narodziny kolejnego dziecka, pogorszenie się możliwości zarobkowych, choroba.

Zobacz również: Narodziny kolejnego dziecka a obowiązek alimentacyjny

Również sytuacja osoby uprawnionej do alimentów może przyczynić się do ich obniżenia np. gdy dziecko uzyska dodatkowy dochód.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o obniżenie alimentów

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, jeżeli nie jest ono jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczając na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Zobacz również: Do kiedy rodzice są zobowiązani do alimentacji?

Gdy dziecko jest pełnoletnie, wówczas rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem niego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Zobacz również: Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obowiązek alimentacyjny wygasa również w przypadku śmierci jednej ze stron.

Zobacz również: Bezpłatny wzór pozwu o uchylenie alimentów

Zobacz również: Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Niekiedy zdarza się, iż uprawniony był w stanie utrzymywać się samodzielnie, a mimo to nadal otrzymywał alimenty. W takiej sytuacji osoba zobowiązana ma prawo złożyć do sądu pozew o zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną. Wówczas przysługuje jej uprawnienie do zwrotu zapłaconych kwot.

Zobacz również: Chcę zwrotu zapłaconych alimentów na dziecko

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »