reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Trudny temat negocjacji z pracodawcą - jakie wynagrodzenie

Trudny temat negocjacji z pracodawcą - jakie wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest jednym z głównych motywów podejmowania pracy. Zadziwiający zatem jest fakt, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydaci do pracy bardzo rzadko decydują się na poruszenie tego tematu z pracodawcą.

Najwięcej obaw wiąże się z tym, że jeśli podamy zbyt wygórowaną kwotę jaką chcielibyśmy otrzymywać z ramach wynagrodzenia, to nie otrzymamy w ogóle propozycji pracy na tym stanowisku. Aby uniknąć przykrego rozczarowania, dobrze byłoby ustalić warunki zatrudnienia zawczasu. Jeśli chcemy przeprowadzić rozmowę negocjacyjną w sprawie wynagrodzenia z przyszłym pracodawcą to należy się do niej dobrze przygotować. Nie wystarczy bowiem określić wysokość pensji (często bardzo wygórowaną i nierealistyczną) i uparcie żądać jej akceptacji. Jest rzeczą jasną, że każdy chciałby zarabiać pieniądze, które zapewnią określony standard życia. Nie wolno jednak zapominać, że nie zależy to wyłącznie od nas.

Pierwszym krokiem do przygotowania się do takiej rozmowy jest zebranie informacji, jakie jest średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku w firmie, do której aplikujemy lub w innych firmach regionie o zbliżonym profilu. Dobrze, aby nasze oczekiwania były analogiczne do tych kwot. Nie należy się również sugerować wysokością wynagrodzenia w innych miastach czy miejscowościach, ponieważ mogą one w znacznym stopniu odbiegać od tego, co ma nam do zaproponowania pracodawca. Czasem wystarczy przeanalizować politykę płacową firmy. Zdarza się bowiem, że pracodawcy nie mają większego wpływu na wymiar podstawowego wynagrodzenia danego pracownika, ponieważ reguluje to ustawa, odrębny przepis itd. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w naszym przypadku, to należy zapoznać się z kwotą wynagrodzenia wcześniej, gdyż negocjacje niewiele wniosą. Pracodawca może jedynie wnioskować o większą premię czy nagrody okresowe.

Podczas spotkania rekrutacyjnego należy „wybadać” pracodawcę i przygotować sobie grunt do ewentualnych negocjacji. Złym rozwiązaniem jest roszczeniowe przedstawienie swoich oczekiwać finansowych w momencie, kiedy nie pozostała jeszcze podjęta decyzja w związku z naszym zatrudnianiem. Wówczas pracodawcę może to zdenerwować i nawet nie będzie brał pod uwagę naszej kandydatury. Zatem najlepiej, kiedy to pracodawca pierwszy rozpoczyna rozmowę na ten temat. Można wtedy przedstawić swoje oczekiwania, biorąc pod uwagę wszystkie elementy dodatkowego wynagrodzenia. Jeśli na przykład pracodawca proponuje nam służbowy samochód, telefon komórkowy, planowane premie, bogaty pakiet socjalny lub specjalny fundusz zdrowotny, to należy pamiętać, że to również jest wartość dodana do ewentualnej pensji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Webinarium: Slim VAT 2021 w pytaniach i odpowiedziach149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama