REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trudny temat negocjacji z pracodawcą - jakie wynagrodzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie jest jednym z głównych motywów podejmowania pracy. Zadziwiający zatem jest fakt, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydaci do pracy bardzo rzadko decydują się na poruszenie tego tematu z pracodawcą.

REKLAMA

Najwięcej obaw wiąże się z tym, że jeśli podamy zbyt wygórowaną kwotę jaką chcielibyśmy otrzymywać z ramach wynagrodzenia, to nie otrzymamy w ogóle propozycji pracy na tym stanowisku. Aby uniknąć przykrego rozczarowania, dobrze byłoby ustalić warunki zatrudnienia zawczasu. Jeśli chcemy przeprowadzić rozmowę negocjacyjną w sprawie wynagrodzenia z przyszłym pracodawcą to należy się do niej dobrze przygotować. Nie wystarczy bowiem określić wysokość pensji (często bardzo wygórowaną i nierealistyczną) i uparcie żądać jej akceptacji. Jest rzeczą jasną, że każdy chciałby zarabiać pieniądze, które zapewnią określony standard życia. Nie wolno jednak zapominać, że nie zależy to wyłącznie od nas.

REKLAMA

Pierwszym krokiem do przygotowania się do takiej rozmowy jest zebranie informacji, jakie jest średnie wynagrodzenie na podobnym stanowisku w firmie, do której aplikujemy lub w innych firmach regionie o zbliżonym profilu. Dobrze, aby nasze oczekiwania były analogiczne do tych kwot. Nie należy się również sugerować wysokością wynagrodzenia w innych miastach czy miejscowościach, ponieważ mogą one w znacznym stopniu odbiegać od tego, co ma nam do zaproponowania pracodawca. Czasem wystarczy przeanalizować politykę płacową firmy. Zdarza się bowiem, że pracodawcy nie mają większego wpływu na wymiar podstawowego wynagrodzenia danego pracownika, ponieważ reguluje to ustawa, odrębny przepis itd. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w naszym przypadku, to należy zapoznać się z kwotą wynagrodzenia wcześniej, gdyż negocjacje niewiele wniosą. Pracodawca może jedynie wnioskować o większą premię czy nagrody okresowe.

REKLAMA

Podczas spotkania rekrutacyjnego należy „wybadać” pracodawcę i przygotować sobie grunt do ewentualnych negocjacji. Złym rozwiązaniem jest roszczeniowe przedstawienie swoich oczekiwać finansowych w momencie, kiedy nie pozostała jeszcze podjęta decyzja w związku z naszym zatrudnianiem. Wówczas pracodawcę może to zdenerwować i nawet nie będzie brał pod uwagę naszej kandydatury. Zatem najlepiej, kiedy to pracodawca pierwszy rozpoczyna rozmowę na ten temat. Można wtedy przedstawić swoje oczekiwania, biorąc pod uwagę wszystkie elementy dodatkowego wynagrodzenia. Jeśli na przykład pracodawca proponuje nam służbowy samochód, telefon komórkowy, planowane premie, bogaty pakiet socjalny lub specjalny fundusz zdrowotny, to należy pamiętać, że to również jest wartość dodana do ewentualnej pensji.

W większym stopniu należy słuchać propozycji finansowych pracodawcy niż perswadować swoje oczekiwania. Oczywiście nie należy tego rozumieć w ten sposób, że na wszystko trzeba się godzić. Trzeba znać swoją wartość i umieć wycenić swoje umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje pod kątem przyszłych obowiązków zawodowych. Jeśli mamy jakieś szczególne osiągnięcia, które są istotne z punktu widzenia przyszłej pracy, to należy przedstawić to tak, aby pracodawca widział korzyści płynącego z zatrudnienia właśnie naszej osoby.

Cała rozmowa powinna przebiegać w dobrej atmosferze, ponieważ to sprzyja negocjacjom. Należy być elastycznym i otwartym na propozycje pracodawcy. Może się bowiem okazać, że początkowo wynagrodzenie nie będzie zbyt wysokie, ale pracodawca przewiduje drogę awansu zawodowego, która jest ściśle związana ze zmianą kwoty wynagrodzenia. Kiedy już dostaliśmy konkretną ofertę pracy i określone warunki, których do końca nie jesteśmy pewni, to można bez obaw poprosić pracodawcę o czas do namysłu (jeden dzień - nie dłużej). W domu czasem łatwiej na spokojnie zastanowić się, czy jesteśmy gotowi przystać na warunki pracodawcy i z czym będzie się to wiązało w przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze, aby ustalić wszystkie warunki współpracy i dopilnować, by umowa o pracę została skonstrułowana zgodnie z tymi ustaleniami.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA