reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Świadczenia z tytułu bezrobocia w Belgii

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Belgii

Podejmując jakąkolwiek pracę musimy liczyć się z tym, że możemy ją utracić. Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z zasadami przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w kraju, w którym zamierzamy podjąć pracę.

Ustalaniem prawa do zasiłku zajmują się lokalne biura Narodowej Agencji Zatrudnienia (Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening, RVA). Jego wysokość zależy przede wszystkim od wieku i stażu pracy.
Jeżeli utrata pracy nastąpiła przed ukończeniem 36 lat, należy przedstawić dowód 312 dni roboczych w ciągu 18 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeżeli jest się w wieku pomiędzy 36 a 50 lat, należy przedstawić dowód 468 dni przepracowanych w ciągu 27 miesięcy przed złożeniem wniosku. Natomiast jeżeli utrata pracy nastąpiła po 50 roku życia, bezrobotny musi wykazać, że pracował przez 624 dni robocze w ciągu 36 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Wnioski o zasiłek składa się w biurach RVA. W przypadku rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia, pracodawca wręcza tzw. dokument C, na podstawie którego będzie nam przyznany zasiłek.

Warto także pamiętać, że pracując w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, zasiłek dla bezrobotnych możemy pobierać także w Polsce i na odwrót.

Osoba, która nabyła prawo do zasiłku w Polsce i była zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie, może wyjechać do Belgii w celu poszukiwania pracy i dokonać transferu zasiłku dla bezrobotnych do Belgii na okres 3 miesięcy. Należy złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzkim urzędzie pracy, a po przyjeździe do Belgii od razu zgłosić do właściwego centrum do spraw zatrudnienia.


Źródło:
www.eures.praca.gov.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama