| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Darowizna samochodu – obciążenia podatkowe

Wuj - brat matki - chce podarować siostrzeńcowi swój trzyletni samochód osobowy. Wartość samochodu to 6 tys. zł. Jakie są obciążenia podatkowe darczyńcy i obdarowanego?

Jeżeli jest to darowizna, tzn. obdarowanym jest osobą fizyczną i darowizna nie jest związana z jego działalnością gospodarczą, a darczyńca nie uzyskał z tego tytułu jakichkolwiek korzyści, to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 5 ustawy o spadkach i darowiznach, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych – a więc w tym przypadku na siostrzeńcu.

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;

Darczyńca z tytułu dokonanej darowizny nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, ani podatkiem od spadków i darowizn. Jeżeli jest on podatnikiem VAT, to darowizna podlega opodatkowaniu VAT, ale biorąc pod uwagę, iż samochód jest używany, to darczyńca zapewne również jest zwolniony z podatku VAT. Oczywiście należy dokonać analizy tego problemu.

Zobacz także: Uważaj na zwolnione darowizny

Rodzeństwo rodziców zaliczane jest według art. 14 cyt. ustawy do drugiej grupy podatkowej. Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, z II grupy podatkowej własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7, 276 tys. zł.

Wysokość podatku od nadwyżki darowizny przekraczającej 7, 276 tys. zł wynosi:
od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej

 

10 278

7%

10 278

20 556

719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł

20 556

 

1 644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł

W omawianym przypadku, wartość pojazdu wynosi 6 tys. zł. Jeżeli jest to pierwsza darowizna od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, to darowizna samochodu o wartości 6 tys. zł. nie podlega opodatkowaniu.

Zobacz także: Jakie są grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn

Jeżeli jednak nie jest to pierwsza darowizna od tej samej osoby, to do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. 

Zobacz także: Od podatku nie uciekniesz

Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego lub z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny samochodu powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego lub z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »