Kategorie

Bon turystyczny

Wioleta Matela-Marszałek
Bon turystyczny/Fot. Shutterstock
Bon turystyczny to wsparcie, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne? Jak je uzyskać?

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny jest świadczeniem, które z jednej strony ma wspomóc rodziny w zapewnieniu im wypoczynku, z drugiej zaś stanowić wsparcie dla branży turystycznej w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu przysługuje na jedno dziecko, na które przyznano świadczenie wychowawcze (500 plus), w wysokości 500 zł. Na dziecko niepełnosprawne przyznaje się jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

Oznacza to, iż na dziecko niepełnosprawne łącznie można uzyskać wsparcie w kwocie 1000 zł.

Zasady przyznawania świadczenia określa ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z jej przepisami Polskim Bonem Turystycznym jest dokument elektroniczny potwierdzający uprawnienie do świadczenia w formie bonu lub dodatkowego świadczenia w formie bonu.

Jak działa bon turystyczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż bon nie jest wypłacany w formie gotówki i nie podlega wymianie na gotówkę. Jest to dokument elektroniczny, który ma unikalny 16-cyfrowy numer. Z bonu dowiemy się komu przysługuje świadczenie i w jakiej kwocie.

Za pomocą bonu można dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka.

Płacić można wielokrotnie aż do wyczerpania wysokości przysługującego świadczenia.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o bon turystyczny publikuje na swojej stronie internetowej Polska Organizacja Turystyczna. Działa również specjalna infolinia pod numerem telefonu: 22 11 22 111.

Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne?

Za pomocą bonu turystycznego rodzice mogą opłacić wakacje na terenie kraju. Nie przysługuje on na wyjazdy zagraniczne.

Bon można wykorzystać w przypadku usług hotelarskich, a także imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorców turystycznych lub organizacje pożytku publicznego.

Przykładowo imprezą taką są kolonie dla dzieci. W przypadku usług hotelarskich rodzice do wyboru mają nie tylko hotele, ale również gospodarstwa agroturystyczne czy pensjonaty.

Obecnie realizacja bonu turystycznego jest możliwa również bez noclegu pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług.

Aktualną listę zarejestrowanych podmiotów, które mają prawo do przyjmowania płatności za pomocą bonu można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Organizacji turystycznej (POT).

Jak uzyskać bon turystyczny?

Do uzyskania bonu turystycznego niezbędne jest posiadanie konta na platformie PUE ZUS.

Samo wygenerowanie bonu nie jest trudne. W PUE ZUS należy odnaleźć zakładkę „Ogólny", a następnie wejść w kolejną „Polski Bon Turystyczny". Kolejnym krokiem jest wybranie zakładki „Mój bon".

Bon turystyczny przysługuje osobie, mającej w dniu 18 lipca 2020 r. przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, potocznie nazywanego 500 plus oraz osobie, której to prawo zostanie przyznane między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Rodzice, którzy jeszcze nie wnioskowali o 500 plus na nowonarodzone dziecko powinni zatem pamiętać o dokonaniu tych formalności.

To właśnie na podstawie danych, pochodzących z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze bon jest udostępniamy na PUE ZUS.

Rodzic dziecka z niepełnosprawnością, który ubiega się o dodatkowe świadczenie, składa przy pomocy kreatora w PUE ZUS oświadczenie i dołącza do tego odpowiednie orzeczenie.

Jak płacić bonem turystycznym?

Reklama

Aby płacić bonem turystycznym, należy aktywować go na PUE ZUS. Aktywacja polega na uzupełnieniu danych: aktualnego adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Otrzymamy wówczas drogą mailową kod obsługi płatności. Kod ten można również sprawdzić w zakładce „Mój bon”. Po podaniu kodu podczas płatności, powinniśmy otrzymać na numer telefonu komórkowego SMS z kodem potwierdzającym płatność.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie z dniem 31 marca 2022 r. Prawo umożliwia jednak realizację usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, jeżeli zapłacono za nie bonem do 31 marca 2022.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1262, ost. zm. 1262)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał Prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.