REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto nie dostanie 800+ w lipcu 2024 r.

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
800 plus dziecko pieniądze
800 plus dziecko pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 800+, potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice i opiekunowie mogli do końca czerwca 2024 r. składać wnioski, aby zachować gwarancję wypłaty świadczenia na cały okres. Co z wnioskami złożonymi po tym terminie? Kto nie musi się martwić niezłożeniem wniosku? Wyjaśniamy. 

800+ nowy okres świadczeniowy 

REKLAMA

Rodzice i opiekunowie, którzy otrzymują świadczenie wychowawcze 800+ na dzieci, które mają po opieką nie muszą każdego miesiąca upewniać się, czy dostaną pieniądze na konto. Raz złożony wniosek obowiązuje przez cały okres świadczeniowy. Jeśli chcą jednak otrzymywać świadczenie w sposób ciągły (albo w ogóle je otrzymywać), powinni dopilnować jednej ważnej kwestii. Chodzi o złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy. 

REKLAMA

Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r., ale wnioski można było składać już od 1 lutego. Osoby, które się pospieszyły i złożyły wnioski do 30 kwietnia otrzymają pieniądze z nowego okresu świadczeniowego do końca miesiąca. Niektórzy już je otrzymali, w zależności od tego, do której transzy zostali przypisani. Przypomnijmy, że przelewy wykonywane są 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 oraz 22 dnia miesiąca. 

Ci, którzy przegapili kwietniowy termin, ale złożyli wniosek do końca czerwca dostaną świadczenie z ZUS z wyrównaniem za czerwiec w terminie do 31 sierpnia 2024 r. A co z tymi, którzy zorientowali się dopiero teraz, że termin minął? 

 

Wniosek 800+ po terminie 

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek po 30 czerwca 2024 r., wówczas pieniądze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku. Czyli:

  • wniosek złożony od 1 do 31 lipca 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
  • wniosek złożony od 1 do 31 sierpnia 2024 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

REKLAMA

Kogo nie dotyczy ta zasada? Sytuacja jest inna dla dzieci nowonarodzonych lub przysposobionych. W takim przypadku rodzice lub opiekunowie mają 3 miesiące na złożenie wniosku o 800+, ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie wychowawcze przysługuje Ci na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Przypomnijmy, że ​​​​​​​od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Świadczenie nie jest zależne od kryteriów dochodowych. 

Jak złożyć wniosek o 800+

Wnioski o 800+ można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Najłatwiej zrobić to przez konto PUE ZUS, ale także przez aplikację mZUS, portal Emp@tia oraz swój bank. W [przypadku braków formalnych lub błędów we wniosku ZUS wezwie do poprawienia wniosku w ciągu 14 dni. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl kwietnia sier

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA