reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Adopcja ze wskazaniem

Aktualnie istnieje luka w prawie, dzięki której matki mają możliwość znalezienia rodziny, która chce adoptować dziecko i korzystając z dobrodziejstwa instytucji adopcji ze wskazaniem przed sądem wskazują konkretną rodzinę do której chcą aby trafiło ich dziecko. W zamian za to nowa rodzina dziecka nagradza finansowo matkę biologiczna dziecka. Nowa rodzina dziecka unika w ten sposób skomplikowanych procedur adopcyjnych ciągnących się czasem latami. 

Zobacz też: Apel Fundacji DAR (Dziecko - Adopcja - Rodzina)

Organizacje pozarządowe ostrzegają

Twórcy kampanii społecznej fundacji Dziecko – Adopcja – Rodzina ostrzegają, że podziemie adopcyjne w Polsce nadal się rozwija.

Dzieci traktuje się w tej całej procedurze jak rzeczy, które podlegają normalnemu obrotowi gospodarczemu. Dochodzi do tego, że w wyniku zawieranej umowy pomiędzy stronami „transakcji” w przypadku niezadowolenia jednej strony z „towaru” może ona zwrócić dziecko niczym „wadliwy towar.”

Aktualnie w Polsce przeprowadza się kilkaset adopcji ze wskazaniem rocznie. Nie wiadomo ile z tych adopcji to „transakcje.”

Nowelizacja kodeksu karnego

Nowelizacja kodeksu karnego, która właśnie została zaakceptowana przez Sejm i wkrótce trafi przed oblicze Senatu zajmuje się tylko tymi przypadkami płatnej adopcji w wyniku której małoletni będą później wykorzystywani do prostytucji bądź innych celów przestępczych. Tymczasem płatna adopcja nie mająca nic wspólnego z wyżej wymienionymi celami nie będzie przedmiotem zainteresowania organów ścigania.
Przedstawiciele organizacji związanych z adopcją zapowiadają, że możliwie wszelkimi sposobami będą oddziaływać na senatorów, aby Ci zmienili przepisy tak aby każda postać handlu dziećmi była przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. 

Zobacz też: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest adopcja ze wskazaniem?
Czym jest adopcja ze wskazaniem?

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama