reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z ułatwień w becikowym

Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z ułatwień w becikowym

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odniósł się do zmiany w przepisach dotyczących becikowego. Zawieszono na dwa lata przepisy, na mocy których, aby otrzymać becikowe należy wylegitymować się zaświadczeniem o stałej opiece lekarskiej od 10 tygodnia ciąży.Stałą opiekę należy rozumieć jako kilka wizyt u lekarza bądź położnej w czasie trwania ciąży. Kobiety nie wiedziały o takiej konieczności, ponadto wcześniej nie było odpowiednich druków na których należy potwierdzić fakt specjalistycznej kontroli.

Stanowisko Rzecznika

Marek Michalak przyjął „z wielką satysfakcją” zawieszenie starych rygorystycznych przepisów, na mocy których kobiety miały poważne problemy z uzyskaniem jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Rzecznik zwracał uwagę, że występował do Ministra Pracy i Polityki Społecznej już 13 listopada 2009 roku informując o problemie i jego konsekwencjach. Rzecznik Praw Dziecka wskazywał, że w trudniejszej sytuacji są matki z mniejszych miejscowościach czy wsi, gdzie kobietom trudniej dostać się do gabinetu lekarza specjalisty. Później odmawiano im wypłaty becikowego. Działo się to wyraźnie z krzywdą dla ich dzieci, a bez winy matki. Z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, iż teraz rodziny otrzymają pieniądze, które wcześniej im odmówiono.

Apel Rzecznika Praw Dziecka

Marek Michalak apeluje jednocześnie do Polek, aby wówczas, gdy spodziewają się dziecka - nie zwlekały z wizytą u lekarza. Przepis zawieszono tylko na dwa lata. Specjaliści są zgodni, że pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze dla rozwoju dziecka. Jednocześnie właśnie wtedy jest ono najbardziej narażone na działanie czynników szkodliwych, a także wtedy najłatwiej wykryć infekcje w organizmie matki. „Życie, które nosi w sobie ciężarna matka, musi być otoczone szczególną opieką, dlatego tak ważne jest wczesne i stałe poddanie się przez nią opiece medycznej” – puentuje Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz też: Dziecko i prawo

Zobacz też: Edukacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ułatwienia w becikowym.
Ułatwienia w becikowym.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama