REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pobierasz 800 plus? Sprawdź, czy możesz w 2024 r. dostać jeszcze 400,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego.

dziecko 400 plus żłobek klub dziecięcy opiekun dzienny dofinansowanie
dziecko 400 plus żłobek klub dziecięcy opiekun dzienny dofinansowanie
Pobierasz 800 plus? Sprawdź, czy możesz w 2024 r. dostać jeszcze 400,00 zł na każde dziecko bez kryterium dochodowego.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Katalog świadczeń wspomagających wychowanie dzieci z roku na rok jest coraz większy. Z wielu z nich można korzystać bez uwzględniania kryterium dochodowego. Za każdym razem istnieją jednak warunki, które należy spełnić, by świadczenie zostało przyznane. Tak samo jest w przypadku świadczenia 400 plus.

Kto może dostać 400 plus na dziecko?

Rodzice najmłodszych dzieci mają w 2024 r. szansę na otrzymanie dodatkowego dofinansowania. Chodzi o 400,00 zł obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Co istotne, prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Istnieją jednak warunki, które trzeba spełnić.
Dofinansowanie przysługuje rodzicom (przez których należy w tym wypadku rozumieć także opiekunów prawnych oraz inne osoby, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem) na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego albo jest objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna. Jednak jest tak tylko pod warunkiem, że nie został przyznany na to dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy.

Oznacza to, że z dofinansowania można w praktyce skorzystać na:
- pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie,
- pierwsze dziecko w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko rodzic otrzymuje świadczenie z RKO,
- drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy (a więc nie przysługuje na nie jeszcze świadczenie z RKO),
- drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma więcej niż 35 miesięcy i zostało już na nie pobrane świadczenie z RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Warto pamiętać jednak pamiętać, że rodzice mogą dokonać wyboru w zakresie tego, z jakiego świadczenia na dziecko chcą skorzystać – 400 plus, czy RKO. Teoretycznie istnieje więc możliwość, że żłobkowe może zostać przyznane na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma więcej niż 12 miesięcy i mniej niż 35 miesięcy, jeśli jego rodzicom nie przyznano świadczenia z RKO. Świadczenie 400 plus, nazywane też żłobkowym, przysługuje nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4 rok życia.

REKLAMA

Jak uzyskać żłobkowe (400 plus)?

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzice muszą złożyć wniosek. Mogą to zrobić tylko elektronicznie. Trzeba pamiętać o tym, że warunkiem uzyskania dofinansowania jest to, by dziecko uczęszczało do placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo było pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do odpowiedniego wykazu. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie korzystać ze wskazanych form opieki. Jeśli zostanie on złożony w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, to ZUS przyzna dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce. Jeśli jednak rodzice złożą go później, dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek.
Wnioski, które należy złożyć w celu uzyskania świadczenia, mają symbole: DZ-R (dla matki i ojca dziecka), DZ-O (dla osób sprawujących pieczę zastępczą, opiekunów prawnych, faktycznych lub innych osób, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem), DZ-D (dla dyrektora: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego).

Ile rodzice rzeczywiście zyskają na świadczeniu 400 plus?

Rodzice ubiegający się o świadczenie muszą pamiętać, że 400 zł miesięcznie na dziecko to maksymalna kwota dofinansowania, jaką można uzyskać. Nie będzie ona jednak wyższa niż wysokość opłaty, jaką ponoszą za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Ta opłata to kwota, jaką rodzice rzeczywiście ponoszą, czyli po uwzględnieniu dotacji z budżetu gminy czy środków unijnych lub innych zniżek, jeśli takowe przysługując rodzicom. Do opłaty nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Kwota dofinansowania nie trafia bezpośrednio do rąk rodziców. Jest przekazywana co miesiąc bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność.

Podstawa prawna
ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2023 r. poz. 204 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Smutek
  2024-01-29 10:25:58
  Ciagle tylko kasa jak nie na zlobkowe to babciowe to 800, i ciagle malo... a osoba prowadzaca dzialalnosc nawet na l4 nie moze pojsc bo nikt oplat za nia nie zrobi, tez maja dzieci i nie maja zadnych dodatkow bo przeciez na dzialalnosci placac wysoki zus jyz sie przekracza miminum i nawet tych ochlapow za 248 zl na dwoje dzieci z mops sie nie dostanie bo zabieraja, bo pracujesz...
  3
 • Hj
  2024-01-28 12:18:05
  Po co brać jak mogą siedzieć w domu i nic nie robic
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gość
  2024-01-28 12:39:08
  Tylko czemu żłobki podnoszą stawki o te 400. Złoty
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

REKLAMA

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

REKLAMA