REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wrzesień przywita uczniów i rodziców nowymi obowiązkami. Jak będzie z ich realizacją w roku szkolnym 2024/2025? I jaki będzie koszt?

dziecko szkoła stomatolog profilaktyka
Wrzesień przywita uczniów i rodziców nowymi obowiązkami. Jak będzie z ich realizacją w roku szkolnym 2024/2025? I jaki będzie koszt?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień przywita uczniów i rodziców nowymi obowiązkami. Plany są słuszne, ale jak będzie z ich realizacją? Rząd już wcześniej podejmował próby przywrócenia tego dawnego obowiązku, ale bez sukcesu. Co zmieni się tym razem i czy rodzice będą chcieli współpracować ze szkołą?

Opieka stomatologiczna w szkołach

Problem opieki stomatologicznej w szkołach jest wciąż dyskutowany. W czasie kampanii wyborczej jej przywrócenie do szkół znalazło się w planie „100 konkretnych działań na pierwsze 100 dni rządów”. I wygląda na to, że Koalicja Obywatelska ma zamiar dotrzymać obietnicy, bo jak wynika z przekazanych kilka dni temu informacji, od września 2024 r. do szkół w Polsce powróci opieka stomatologiczna. Czy to dobra wiadomość? Z pewnością niejeden dzisiejszy 40 czy 50 latek ma ciarki na wspomnienie wizyt u szkolnego dentysty, jednak jednocześnie, pomimo powszechnego dostępu do usług stomatologicznych, stan uzębienia dzieci i młodzieży pozostawia wiele do życzenia i bezsprzecznie wymaga uwagi. Jak wynika z informacji resortu zdrowia, w Polsce obserwowany jest jeden z najwyższych w świecie i w Europie wskaźników próchnicy u dzieci i młodzieży. Dotyczy to również próchnicy wczesnego dzieciństwa. Ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe. To dlatego jednym z priorytetów Koalicji Obywatelskiej było wprowadzenie rozwiązań mających na celu zwiększenie świadomości rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i wspieranie działań profilaktycznych wśród młodzieży.

REKLAMA

 

Nie będzie gabinetu stomatologicznego w każdej szkole

Choć początkowo mówiono o gabinecie stomatologicznym w każdej szkole, to obecnie plan przybiera kształt bonu na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży. Jak wskazała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, resort chciałby rozpisać konkursy na opiekę stomatologiczną nad grupą szkół w danym powiecie, tak by dany specjalista odpowiadał za kilka szkół. Ponieważ wyceny świadczeń w ramach stomatologii dziecięcej zostały podwyższone, resort liczy na to, że dentyści chętnie przystąpią do konkursów i będą zainteresowani podpisywaniem umów na takie kontrakty z NFZ. Przeglądy dentystyczne dla wszystkich uczniów mają rozpocząć się już we wrześniu. Rodzice będą informowani o dostępności dentystów oraz o stanach zdrowia jamy ustnej ich dzieci. Póki co, ministerstwo prowadzi analizy i szacuje koszty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA