REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon turystyczny w ferie 2023 - kto i gdzie może go wykorzystać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Bon turystyczny w ferie 2023 - kto i gdzie może go wykorzystać?
Bon turystyczny w ferie 2023 - kto i gdzie może go wykorzystać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bon turystyczny jest wciąż dostępny dla ponad 1,7 mln Polaków. Ferie zimowe to doskonała okazja do jego wykorzystania, bowiem już niedługo upływa czas realizacji. Kto i gdzie może go skonsumować?
rozwiń >

Bon turystyczny – co to jest i dla kogo?

REKLAMA

Polski Bon Turystyczny, zwyczajowo nazywany po prostu bonem turystycznym, to dodatkowe i jednorazowe świadczenie pieniężne do wykorzystania na dzieci. Program został wprowadzony w pierwszym roku pandemii COVID-19, aby pomóc polskim przedsiębiorcom zajmującym się turystyką. Można nim pokryć koszty wypoczynku, bądź rozrywki dla swoich pociech.

REKLAMA

Jednak, mimo, że to dodatkowe pieniądze dla rodziców, do tej pory nie wykorzystano blisko 40 proc. bonów. Na aktywację czeka nadal ponad 600 tys. – wynika z informacji udzielonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy z nich to 500 zł na jedno dziecko. W przypadku niepełnosprawności pociechy – 1 tys. zł.

Kto może uzyskać to dodatkowe świadczenie? Rodzice i opiekunowie, którzy mają prawo do świadczenia wychowawczego, czyli tzw. 500+ lub dodatku wychowawczego.

 Przy czym na każde dziecko przysługuje jeden odrębny bon, a nie na rodzinę. Zatem, jeśli wychowujesz np. 3 dzieci, masz prawo do łącznego świadczenia o wartości 1,5 tys. zł. Jeśli jedno z nich ma niepełnosprawność, wówczas jest to łączna kwota 2 tys. zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bon turystyczny – jak złożyć wniosek?

Istotną informacją jest brak konieczności składania wniosku o bon turystyczny. Został on automatycznie przydzielony przez ZUS. Jeśli masz prawo do bonu, będzie on widoczny na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Osoba uprawniona musi natomiast go aktywować. Nie można tego zrobić w placówce, a jedynie on-line. Niezbędne do tego jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Bon turystyczny – jak aktywować?

Pierwszym krokiem dla osób, które nie mają aktywnego konta na PUE ZUS. Jest jego założenie. Jak to zrobić dowiesz się tu: 

 1. Osoby, które posiadają aktywne konto muszą się zalogować.
 2. Dostęp do Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się w zakładce [Ogólne]. Kolejno przejdź do zakładki [Polski Bon Turystyczny], a następnie do zakładki [Mój bon].
 3. Aby aktywować bon kliknij przycisk [Aktywuj bon].
 4. Następnie wyświetli się okno [Aktywacja bonu] ->  tu wpisz swój numer telefonu komórkowego i adres e-mail.
 5. Zapoznaj się z klauzulą informacyjną dla osób uprawnionych do świadczeń w formie Polskiego Bonu Turystycznego (RODO).
 6. Kliknij [Aktywuj bon].
 7. Wyświetli  się informacja, że aktywowałeś bon oraz kod obsługi płatności. Wybierz [OK].

Kod obsługi płatności otrzymasz e-mailem po aktywacji bonu. Możesz go również sprawdzić w każdym momencie na swoim profilu w PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon].

Przy płaceniu bonem turystycznym wystarczy podać otrzymany 16-cyfrowy kod. Poza tym nie trzeba nigdzie się logować.

Jeśli nie wiesz, czy wykorzystałeś wszystkie pieniądze z bonu turystycznego, możesz sprawdzić na PUE ZUS historię swoich transakcji (płatności). W tym celu, po zalogowaniu, kliknij przycisk [Historia transakcji]. To ważna informacja, gdyż możesz nim płacić wielokrotnie – aż do wyczerpania przyznanej kwoty 500 zł.

Aktywacja bonu turystycznego dla dziecka z niepełnosprawnością

Rodzic, czy też opiekun, który wychowuje dziecko z niepełnosprawnością, ma prawo do podwójnej kwoty świadczenia, czyli do 1 tys. zł na jedną pociechę. W celu aktywowania takiego bonu musi wykonać następne kroku:

 1. Zaloguj się na swoje konto na PUSE ZUS. Jeśli go nie posiadasz, musisz go koniecznie najpierw założyć.
 2. Następnie przejdź do zakładki [Ogólny].
 3. Kolejno z bocznego menu wybierz [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon].
 4. Jeśli masz kilkoro dzieci wybierz z listy dziecko, które jest niepełnosprawne.
 5. W kolejnym kroku wybierz [Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie].
 6. Na swoim wyświetlaczu wyświetli się kreator oświadczenia. Wybierz [Dalej].
 1. twoje dane identyfikacyjne będą uzupełnione automatycznie,
 2. wypełnij swoje dane adresowe i kliknij [Dalej],
 3. zobaczysz dane Twojego dziecka z niepełnosprawnością. Kliknij [Dalej],
 4. następnie zaznacz, które orzeczenie ma Twoje dziecko. Wybierz [Dalej],
 5. zapoznaj się z klauzulą informacyjną RODO, a następnie kliknij przycisk [Zapisz i przejdź dalej].
 1. Do oświadczenia obowiązkowo dołącz skan lub zdjęcie orzeczenia (zapisz je wcześniej na dysku). Kliknij [Dodaj załączniki].
 2. Kliknij przycisk [Wyślij]
 3. Wniosek z oświadczeniem DBT musisz podpisać elektronicznie. Masz do wyboru cztery sposoby.  
 1. podpis profilem PUE ZUS,
 2. podpis zaufany,
 3. podpis kwalifikowany,
 4. podpis osobisty (e-dowó.

Jak sprawdzić przyznanie bonu turystycznego?

Każda osoba, która nie ma pewności, czy Polski Bon Turystyczny został przyznany na jej członków rodziny, może to sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS. Jeśli jest uprawniony, wówczas zobaczy w zakładce [Ogólne] Polski Bon Turystyczny.

Na bonie na twoim profilu na będzie kwota świadczenia, którą możesz wykorzystać. Za pomocą bonu możesz płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz kwotę świadczenia.

Jak zrealizować Polski Bon Turystyczny?

Realizacja tego świadczenia jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności sprawdź, czy miejsce do którego się wybierasz, bądź impreza z której chcesz skorzystać, bierze udział w programie Polski Bon Turystyczny. Listę znajdziesz pod adresem:

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Pamiętaj, że na liście są podmioty według nazwy podanej w KRS, zatem może ona różnić się od nazwy obiektu. Warto zadzwonić i zapytać, czy miejsce do którego chcielibyśmy się wybrać z naszym dzieckiem przyjmuje płatność bonem turystycznym.

Co ważne, nie musisz wykorzystać całej kwoty za jednym razem. W tym względzie nie ma ograniczeń. Jeśli natomiast przekroczysz kwotę dofinansowania, wówczas będzie musiał uzupełnić różnicę z własnego portfela.

Polski Bon Turystyczny -  do kiedy ważny?

Z racji dużej liczby niewykorzystanych bonów turystycznych możliwość skorzystania z programu została kilkukrotnie przedłużona. Zgodnie z obecnymi przepisami prawa Polski Bon Turystyczny jest ważny do dnia 31 marca 2023 roku. Termin ten zatem obejmuje jeszcze ferie zimowe w 2023 roku.  

Atrakcje na bon turystyczny

Z bonu turystycznego, przyznanego w ramach programu Polski Bon Turystyczny, można skorzystać na terenie Polski, płacąc za usługi hotelowe, bądź korzystając z imprez turystycznych objętych programem. Realizacja za granicą nie jest możliwa.

REKLAMA

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 8 ustawy o usługach hotelarskich usługą hotelarską jest: krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

W przypadku realizacji bonu turystycznego płatność za hotel musi obejmować co najmniej jeden nocleg i ewentualne usługi dodatkowe typu basen, czy obiad w restauracji. Nie można skorzystać tylko i wyłącznie z części rekreacyjnej, czy gastronomicznej w ciągu dnia bez spędzenia nocy w hotelu.

Z kolei w przypadku imprezy turystycznej, nie ma konieczności objęcia jej noclegiem, aby móc zapłaci za nią bonem turystycznym. Musi być jednak zorganizowana przez organizację pożytku publicznego lub organizatora turystyki.

Więcej informacji znajdziesz tu: Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA