REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
Gdzie wykorzystać bon turystyczny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie wykorzystać bon turystyczny – to częste pytanie nad którym zastanawiają się rodzice pociech korzystających z rozpoczętych wakacji.
rozwiń >

Gdzie wykorzystać bon turystyczny w 2022 roku?

Z bonu turystycznego, przyznanego dzieciom w ramach programu Polski Bon Turystyczny, można skorzystać na terenie Polski, płacąc za usługi hotelowe, bądź korzystając z imprez turystycznych objętych programem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy hotel, czy przedsiębiorca może taki bon zrealizować. Płatności Polskim Bontem Turystycznym dokonasz tylko u pomiotów uprawnionych. Ich listę możesz sprawdzić pod adresem:

REKLAMA

 

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

 

Ważne! Pamiętaj, że oficjalna nazwa, np. hotelu, może się różnić od tej na liście przedsiębiorców, gdyż wpisane są na niej nazwy zgodne z KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jeśli posiadasz jakikolwiek wątpliwości możesz skorzystać z infolinii dedykowanej dla osób wykorzystujących bon turystyczny pod numerem telefonu: 22 11 22 111

 

Co obejmuje usługa hotelarska w ramach bonu turystycznego?

REKLAMA

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 8 ustawy o usługach hotelarskich usługą hotelarską jest: krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

W przypadku realizacji bonu turystycznego płatność za hotel musi obejmować co najmniej jeden nocleg i ewentualne usługi dodatkowe typu basen, czy obiad w restauracji. Nie można skorzystać tylko i wyłącznie z części rekreacyjnej, czy gastronomicznej w ciągu dnia bez spędzenia nocy w hotelu.

Z kolei w przypadku imprezy turystycznej, nie ma konieczności objęcia jej noclegiem, aby móc zapłaci za nią bonem turystycznym. Musi być jednak zorganizowana przez organizację pożytku publicznego lub organizatora turystyki.

 

Czy można skorzystać z bonu bez dostępu do Internetu?

Ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Aby skorzystać z bonu turystycznego niezbędny jest dostęp do Internetu. Jednak nie jest koniecznie posiadanie go w domu. Można poprosić o udostępnienie go członka rodziny, bądź zaprzyjaźnioną osobę.

REKLAMA

Wynika to stać, że Polski Bon Turystycznej jest tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Nie dostaje się go w formie papierowej. Jedyną możliwością na otrzymanie go jest aktywowanie go na Platformie Usług elektronicznych PUE ZUS. Wówczas otrzymuje się kod, którym dokonuje się płatności.

Kod obsługi płatności otrzymasz w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez Ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej z adresu: polski_bon@zus.pl. Możesz go też sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon].

 

W jakich sklepach można wykorzystać bon turystyczny?

Nie ma możliwości płatności bonem w żadnym ze sklepów. Jest to świadczenie, które można przeznaczyć tylko i wyłącznie na usługi hotelarskie, bądź imprezy turystyczne.

 

Czy bon turystyczny trzeba wykorzystać w jednym miejscu?

Za pomocą bonu możesz płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz kwotę świadczenia. Nie musi być ona w całości wykorzystana w jednym miejscu i w jednym czasie. Aktualne saldo możesz sprawdzić na PUE ZUS.

 

Czy można zapłacić bonem za wypoczynek po 30 września 2022?

Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z bonu turystycznego po 30 września, jednak płatność musi zostać dokonana wcześniej.

 

Komu należy się bon na wakacje?

Świadczenie w formie bonu o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko, na które masz prawo do świadczenia wychowawczego albo dodatku wychowawczego. Nie może ono mieć jednak więcej niż 18 lat.

Jeśli prawo do opieki nad dzieckiem jest naprzemienne, wówczas świadczenie to przysługuje obojgu rodzicom po 250 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, wówczas po 500 zł dla każdego opiekuna.

 

Czy można odkupić bon turystyczny?

Bonu nie możesz wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.

 

Kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Początkowo realizacja świadczenia w formie bonu turystycznego była możliwa do końca marca 2022. Została jednak przedłużona do 30 września 2022, a kolejno do 31 marca 2023 roku. To już ostateczny termin. 

 

Czy można zrealizować bon turystyczny po ukończeniu 18 lat?

Bon można zrealizować do 30 września 2022 r., jeśli w momencie jego uzyskania dziecko nie skończyło 18 roku życia. Płatność bonem musi zostać wykonana przed dniem osiągnięcia przez pociechę pełnoletności, jednak może zostać zrealizowana już po tej dacie.

Przykład: Jeśli dziecko kończy 19 lat w dniu 16 sierpnia 2022 roku, wówczas rodzić może opłacić np. nocleg w hotelu wykonując przelew do dnia 16 sierpnia, ale fizyczne skorzystanie z hotelu może mieć miejsce po tej dacie.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA