REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lizanie lodów w podstawie programowej. Od kiedy? Rok szkolny 2024/2025 pełen zmian. Przede wszystkim odchudzono podstawę programową

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
podstawa programowa lody rok szkolny 2024/2025
Lizanie lodów w podstawie programowej. Od kiedy? Rok szkolny 2024/2025 pełen zmian. Przede wszystkim odchudzono podstawę programową
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lizanie lodów w podstawie programowej. Od kiedy? Rok szkolny 2024/2025 pełen zmian. Przede wszystkim odchudzono podstawę programową. Do tego podwyżki, emerytury stażowe i zmiana podejścia do religii i etyki. Zmiany nie ominą też lekcji wychowania fizycznego i egzaminów.

Podwyżki, emerytury stażowe i zmiana podejścia do religii i etyki

REKLAMA

Rok szkolny 2024/2025 będzie pełen zmian, a niektóre z nich z pewnością będą budziły emocje. Wśród tych najbardziej wyczekiwanych przez nauczycieli będą oczywiście podwyżki. Dodatkowo pedagodzy będą mogli również po raz pierwszy skorzystać z emerytury stażowej. Z kolei organy prowadzące szkoły i dyrektorzy placówek będą musieli zmierzyć się między innymi z prawidłowym stosowaniem standardów ochrony małoletnich oraz wymaganiami dotyczącymi ostępu do środków higienicznych.

REKLAMA

Niespodzianki czekają również na uczniów. Będą to przede wszystkim zmiany w podstawie programowej oraz nowe podejście do nauczania religii i etyki. Począwszy od nowego roku szkolnego na świadectwach nie będą już zamieszczane oceny z tych przedmiotów, a zajęcia będą prowadzone w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych. Ze znowelizowanych przepisów wynika bowiem, że przedszkole i szkoła organizują lekcje religii w oddziale (klasie), jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału (np. konkretnej klasy). Jeśli zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Uszczuplanie treści, pierwsza pomoc i koniec HiT-u

REKLAMA

Na czym będą polegały zmiany w podstawie programowej? Mówiąc kolokwialnie, na odchudzaniu. Uszczuplono bowiem treści dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej z zakresu: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki i informatyki. Z kolei w liceach ogólnokształcących i technikach zmiany dotyczą: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.

Pojawią się również nowe wyzwania, a wśród nich np. obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W klasach I–III szkoły podstawowej będą się one odbywały w ramach zajęć z edukacji przyrodniczej, a w klasach IV–VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych w ramach zajęć z wychowawcą. Zmiany obejmą też nauczanie kontrowersyjnego przedmiotu, którym był tzw. HiT, czyli historia i teraźniejszość. Uczniowie, którzy we wrześniu 2024 roku rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej nie będą już uczyli się tego przedmiotu. Naukę będą jednak kontynuowali uczniowie, którzy już rozpoczęli jego naukę.

Kompetencje ruchowe, zmiany na egzaminie ósmoklasisty i maturze

Zmiany nie ominą też lekcji wychowania fizycznego. Program Sportowe talenty będzie kontynuowany pod nazwą Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej. Zmiana nazwy ma odzwierciedlać zmianę podejścia i celu, jaki jest stawiany prowadzonym działaniom – uwaga ma zostać skoncentrowana na rozwoju kompetencji ruchowych uczniów, a nie poszukiwaniu talentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również egzamin ósmoklasisty i matury odbędą się w „odświeżonej” formie. W tym pierwszym przypadku na egzaminie wymagana będzie znajomość większej liczby lektur, a uczniowie napiszą wypracowania na jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu. Możliwymi formami wypowiedzi będą: rozprawka, opowiadanie oraz przemówienie. Na maturze z kolei pojawią się zmiany związane ze zmianami w podstawie programowej, a uczniowie nie będą już musieli we wrześniu składać deklaracji wstępnych.

Lizanie lodów, światło i muzyka oraz uprawianie warzyw

Dyskusja o reformie systemu oświaty nie ustaje od lat. Choć każdy kolejny rok szkolny to nowe zmiany, to jednocześnie wciąż nie można powiedzieć, że system edukacji działa lepiej. Tymczasem w innych krajach pojawiają się interesujące pomysły. Jak podało wprost.pl, badacze z Królewskiego Towarzystwa Chemicznego twierdzą, że lizanie lodów na patyku powinno zostać dołączone do podstawy programowej w angielskich szkołach podstawowych. I choć pomysł może się na pierwszy rzut oka wydawać absurdalny, to jednak przedstawiona argumentacja pozytywnie zaskakuje. Jak bowiem wskazali angielscy naukowcy, dzięki lizaniu lodów dzieci mogą zrozumieć istotne zagadnienia naukowe, takie jak choćby wpływ temperatury na ciało człowieka. Jakie inne zmiany są planowane w angielskich szkołach? Fizycy chcieliby uwzględnić na swoich lekcjach światło i muzykę, a biolodzy chcą, by dzieci uprawiały warzywa i uczyły się o recyklingu. Wszystko to ma sprzyjać wyjaśnianiu pojęć naukowych poprzez odwoływanie się do codziennych doświadczeń i ma pomóc uczniom lepiej zrozumieć rzeczywistość.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA