reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Przyjęcia do szkół dla dorosłych od 1 września 2017 r.

Przyjęcia do szkół dla dorosłych od 1 września 2017 r.

Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie określające zasady przyjęć do szkół dla dorosłych. Dotyczy ono przypadków, w których do publicznej lub prywatnej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 15 lub 16 lat, a także przypadków, w których osoba po ośmioletniej szkole podstawowej będzie mogła uczęszczać na kwalifikacyjny kurs zawodowy, spełniając w ten sposób obowiązek nauki.

Jak wynika z lektury nowego rozporządzenia, do publicznej lub prywatnej szkoły podstawowej dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć w tej szkole, ukończyła 16 rok życia. Warunkiem jest jednak to by ta osoba, miała pewne opóźnienia w jej cyklu kształcenia a także nie rokowała ukończenia szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży.        

Do prywatnej bądź państwowej szkoły dla dorosłych można przyjąć także osobę, która ukończyła 16 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć w szkole, pod warunkiem, że ma ona opóźnienie w jej cyklu kształcenia, które jest powodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, która przekłada się na uniemożliwienie lub znaczne utrudnienie podjęcia lub kontynuacji nauki w szkole podstawowej dla dzieci i młodzieży.

Ponadto w przypadku osoby, która ukończyła 16 rok życia i ma opóźnienia w cyklu kształcenia powodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, jeżeli uczęszcza do szkoły podstawowej/ponadpodstawowej lub branżowej szkoły I stopnia przeznaczonej dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum, można ją przyjąć w latach szkolnych 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Do szkoły dla dorosłych państwowej lub prywatnej przyjąć można również osobę, która ukończyła 15 lat i jednocześnie przebywa w zakładzie karnym lub w areszcie śledczym.

Obowiązek nauki – uczestnictwo w kursie zawodowym

W Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek nauki jest realizowany nie tylko poprzez uczęszczanie do szkoły, ale także m.in. poprzez uczestnictwo w kwalifikacyjnym kursie zawodowym. W rozporządzeniu Minister Edukacji Narodowej określa przypadki, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki poprzez uczestnictwo we wspomnianym kursie.

Zgodnie z § 4 omawianego rozporządzenia, obowiązek nauki poprzez uczestnictwo w kwalifikowanym kursie zawodowym może realizować osoba, która:

  • ma opóźnienia w cyklu kształcenia spowodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, która uniemożliwia lub znacznie utrudnia podjęcie lub kontynuację nauki w szkole albo przygotowanie zawodowe u pracodawcy;
  • przebywa w więzieniu, areszcie, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2017 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz.U. z 2017 r. poz. 1562)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama