reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Przyjęcia do szkół dla dorosłych od 1 września 2017 r.

Przyjęcia do szkół dla dorosłych od 1 września 2017 r.

Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie określające zasady przyjęć do szkół dla dorosłych. Dotyczy ono przypadków, w których do publicznej lub prywatnej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 15 lub 16 lat, a także przypadków, w których osoba po ośmioletniej szkole podstawowej będzie mogła uczęszczać na kwalifikacyjny kurs zawodowy, spełniając w ten sposób obowiązek nauki.

Jak wynika z lektury nowego rozporządzenia, do publicznej lub prywatnej szkoły podstawowej dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć w tej szkole, ukończyła 16 rok życia. Warunkiem jest jednak to by ta osoba, miała pewne opóźnienia w jej cyklu kształcenia a także nie rokowała ukończenia szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży.        

Do prywatnej bądź państwowej szkoły dla dorosłych można przyjąć także osobę, która ukończyła 16 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć w szkole, pod warunkiem, że ma ona opóźnienie w jej cyklu kształcenia, które jest powodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, która przekłada się na uniemożliwienie lub znaczne utrudnienie podjęcia lub kontynuacji nauki w szkole podstawowej dla dzieci i młodzieży.

Ponadto w przypadku osoby, która ukończyła 16 rok życia i ma opóźnienia w cyklu kształcenia powodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, jeżeli uczęszcza do szkoły podstawowej/ponadpodstawowej lub branżowej szkoły I stopnia przeznaczonej dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum, można ją przyjąć w latach szkolnych 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych.

Do szkoły dla dorosłych państwowej lub prywatnej przyjąć można również osobę, która ukończyła 15 lat i jednocześnie przebywa w zakładzie karnym lub w areszcie śledczym.

Obowiązek nauki – uczestnictwo w kursie zawodowym

W Polsce nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek nauki jest realizowany nie tylko poprzez uczęszczanie do szkoły, ale także m.in. poprzez uczestnictwo w kwalifikacyjnym kursie zawodowym. W rozporządzeniu Minister Edukacji Narodowej określa przypadki, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki poprzez uczestnictwo we wspomnianym kursie.

Zgodnie z § 4 omawianego rozporządzenia, obowiązek nauki poprzez uczestnictwo w kwalifikowanym kursie zawodowym może realizować osoba, która:

  • ma opóźnienia w cyklu kształcenia spowodowane jej sytuacją życiową lub zdrowotną, która uniemożliwia lub znacznie utrudnia podjęcie lub kontynuację nauki w szkole albo przygotowanie zawodowe u pracodawcy;
  • przebywa w więzieniu, areszcie, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich.

Omawiane rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2017 r.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz.U. z 2017 r. poz. 1562)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama