reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019

Jedną z konsekwencji wprowadzenia reformy oświaty jest wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej. Na zakończenie ósmej klasy przeprowadzany będzie egzamin. Zasady przeprowadzania tego egzaminu reguluje niedawno wydane rozporządzenie w tej sprawie.

1 września 2017 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące ustawę o systemie oświaty. Główne zmiany jakie wprowadza to:

  • przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie;
  • przekształcenie zasadniczych szkół zawodowych w 3-letnie szkoły branżowe I stopnia;
  • wprowadzenie 5-letniego technikum;
  • wprowadzenie 2-letnich szkół branżowych II stopnia;
  • wprowadzenie 4-letniego liceum.

Od roku szkolnego 2017-2018 na skutek przekształcenia szkół podstawowych w 8-letnie, nie będzie przeprowadzać się rekrutacji do gimnazjum, co oznacza ich likwidację. Nie będzie także przeprowadzana rekrutacja do zawodówek. 31 sierpnia 2019 r. to ostatni dzień w jakim będą funkcjonować te szkoły.

Na zakończenie 8 klasy, ma zostać przeprowadzony egzamin.

Zasady przeprowadzania

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzany z języka polskiego, matematyki, języka obcego a także z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Języki obce jakie ośmioklasista ma do wyboru to: angielski, francuski, włoski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński.

Uczeń lub słuchacz przystępuje do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w ciągu 3 dni. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut. Drugiego dnia będzie egzamin z matematyki, którego czas trwania wyniesie 100 minut. Trzeciego dnia ósmoklasista zmierzy się z językiem obcym oraz wybranym przez siebie przedmiotem. Oba egzaminy będą trwać po 90 minut każdy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ma czas, do 1 września br. na ogłoszenie informatora zawierającego przykładowe zadania, jakie mogą pojawić się na egzaminie.         

Przystąpienie do egzaminu będzie obowiązkowe. Wynik będą przedstawiane w procentach i na skali procentowej. Dobry wynik zwiększy szanse na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej, jednak nie będzie miał wpływu na samo ukończenie szkoły.

Szczegółowe kwestie dotyczące m.in. warunków zwalniania uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu , możliwości wglądu do pracy, będą takie same jak w przypadku obecnie stosowanych przy egzaminie gimnazjalnym.

Pierwszy egzamin

Pierwszy egzamin ósmoklasisty ma się odbyć w roku szkolnym 2018/2019. Ma on obejmować jedynie język polski, matematykę i język obcy. Egzamin z przedmiotu dodatkowego pojawi się dopiero w od roku szkolnego 2021/2022.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017 r. poz. 1512)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama