reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019

Jedną z konsekwencji wprowadzenia reformy oświaty jest wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej. Na zakończenie ósmej klasy przeprowadzany będzie egzamin. Zasady przeprowadzania tego egzaminu reguluje niedawno wydane rozporządzenie w tej sprawie.

1 września 2017 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące ustawę o systemie oświaty. Główne zmiany jakie wprowadza to:

  • przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie;
  • przekształcenie zasadniczych szkół zawodowych w 3-letnie szkoły branżowe I stopnia;
  • wprowadzenie 5-letniego technikum;
  • wprowadzenie 2-letnich szkół branżowych II stopnia;
  • wprowadzenie 4-letniego liceum.

Od roku szkolnego 2017-2018 na skutek przekształcenia szkół podstawowych w 8-letnie, nie będzie przeprowadzać się rekrutacji do gimnazjum, co oznacza ich likwidację. Nie będzie także przeprowadzana rekrutacja do zawodówek. 31 sierpnia 2019 r. to ostatni dzień w jakim będą funkcjonować te szkoły.

Na zakończenie 8 klasy, ma zostać przeprowadzony egzamin.

Zasady przeprowadzania

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzany z języka polskiego, matematyki, języka obcego a także z jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Języki obce jakie ośmioklasista ma do wyboru to: angielski, francuski, włoski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński.

Uczeń lub słuchacz przystępuje do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w ciągu 3 dni. Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, który potrwa 120 minut. Drugiego dnia będzie egzamin z matematyki, którego czas trwania wyniesie 100 minut. Trzeciego dnia ósmoklasista zmierzy się z językiem obcym oraz wybranym przez siebie przedmiotem. Oba egzaminy będą trwać po 90 minut każdy.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ma czas, do 1 września br. na ogłoszenie informatora zawierającego przykładowe zadania, jakie mogą pojawić się na egzaminie.         

Przystąpienie do egzaminu będzie obowiązkowe. Wynik będą przedstawiane w procentach i na skali procentowej. Dobry wynik zwiększy szanse na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej, jednak nie będzie miał wpływu na samo ukończenie szkoły.

Szczegółowe kwestie dotyczące m.in. warunków zwalniania uczniów z obowiązku przystąpienia do egzaminu , możliwości wglądu do pracy, będą takie same jak w przypadku obecnie stosowanych przy egzaminie gimnazjalnym.

Pierwszy egzamin

Pierwszy egzamin ósmoklasisty ma się odbyć w roku szkolnym 2018/2019. Ma on obejmować jedynie język polski, matematykę i język obcy. Egzamin z przedmiotu dodatkowego pojawi się dopiero w od roku szkolnego 2021/2022.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017 r. poz. 1512)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama