| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem

Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem

Środki służące egzekwowaniu prawa do kontaktów z dzieckiem przewidziane są w Kodeksie postępowania cywilnego. W szczególności osoba, która wbrew orzeczeniu sądowemu, utrudnia spotkania rodzica z dzieckiem może zostać obciążona karą pieniężną.

Prawo kontaktowania się z dzieckiem

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rodzinnym i opiekuńczym, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają co do zasady prawo kontaktowania się ze swoim potomstwem. Służy to właściwemu rozwojowi dziecka i jest uzasadnione jego dobrem. Często zdarza się tak, że małoletni przebywa na stałe u jednego rodzica, natomiast z drugim może widywać się w określone dni tygodnia lub kilka razy w miesiącu. Reguły takich kontaktów ustalane są przez sąd. Możliwe jest również zawarcie w tym przedmiocie ugody przez rodziców dziecka.

Zobacz także: Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

 Podstawa prawna

Do niedawna brakowało skutecznych sposobów służących egzekwowaniu kontaktów z dzieckiem w razie ich utrudniania przez drugiego rodzica. Dlatego 26 maja 2011 roku do Kodeksu postępowania cywilnego sejm wprowadził zmiany. Obecnie w razie utrudniania uprawnionemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem zastosowanie mają właściwe  przepisy KPC.

Jakie środki?

1)      Zagrożenie nakazem zapłaty na rzecz uprawnionego. Sąd opiekuńczy będzie mógł zastosować taki środek w sytuacji, gdy istnieje  uzasadniona obawa naruszenia obowiązków, które wynikają z postanowienia o kontaktach.

 6- letni Michał na stałe zamieszkuje u matki, natomiast ojciec ma prawo kontaktowania się z nim dwa razy w tygodniu. Kobieta planuje  wyjechać razem z dzieckiem na stałe za granicę i informuje ojca dziecka, że ten będzie mógł widywać się z nim dwa razy do roku. Na razie nie doszło do naruszenia przez nią obowiązku umożliwiania kontaktów dziecka z ojcem, istnieje jednak uzasadnione przypuszczenie, że to nastąpi.

2)      Nakaz zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego. Środek ten będzie miał zastosowanie w przypadku, gdy zagrożenie nakazem zapłaty nie poskutkuje. Jeżeli jeden z rodziców mimo ostrzeżenia wydanego przez sąd, utrudnia lub uniemożliwia kontakty uprawnionego z dzieckiem, odpowie za to finansowo.

     Przepisy nie określają jednoznacznie wysokości sumy pieniężnej, jaka w takim     przypadku powinna być zasądzona. Będzie to z pewnością uzależnione od liczby i wagi naruszeń, a także od sytuacji majątkowej ukaranego.

Postanowienie sądu nakazujące zapłatę określonej sumy pieniężnej będzie od razu tytułem wykonawczym. Aby wszcząć egzekucję komorniczą, wystarczy więc przedłożenie komornikowi wniosku egzekucyjnego wraz z postanowieniem sądu.

Zwrot wydatków

W pewnych sytuacjach uprawnionemu do kontaktów z dzieckiem przysługuje wobec osoby pod której pieczą dziecko pozostaje roszczenie o zwrot poniesionych wydatków. Aby mógł tego żądać muszą wystąpić następujące przesłanki:

  • poniesienie szkody przez uprawnionego do kontaktów
  • szkoda wynikiem niewykonania lub niewłaściwego wykonania orzeczenia sądowego przez osobę u której dziecko stale przebywa
  • poniesienie przez uprawnionego do kontaktów wydatków w celu przygotowania spotkania z dzieckiem ( np.. koszty podróży, pobytu dziecka)
  • niedojście do kontaktu z dzieckiem

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »