reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem

Egzekwowanie kontaktów z dzieckiem

Środki służące egzekwowaniu prawa do kontaktów z dzieckiem przewidziane są w Kodeksie postępowania cywilnego. W szczególności osoba, która wbrew orzeczeniu sądowemu, utrudnia spotkania rodzica z dzieckiem może zostać obciążona karą pieniężną.

Prawo kontaktowania się z dzieckiem

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem rodzinnym i opiekuńczym, niezależnie od władzy rodzicielskiej, rodzice mają co do zasady prawo kontaktowania się ze swoim potomstwem. Służy to właściwemu rozwojowi dziecka i jest uzasadnione jego dobrem. Często zdarza się tak, że małoletni przebywa na stałe u jednego rodzica, natomiast z drugim może widywać się w określone dni tygodnia lub kilka razy w miesiącu. Reguły takich kontaktów ustalane są przez sąd. Możliwe jest również zawarcie w tym przedmiocie ugody przez rodziców dziecka.

Zobacz także: Kontakt z dzieckiem po rozwodzie

 Podstawa prawna

Do niedawna brakowało skutecznych sposobów służących egzekwowaniu kontaktów z dzieckiem w razie ich utrudniania przez drugiego rodzica. Dlatego 26 maja 2011 roku do Kodeksu postępowania cywilnego sejm wprowadził zmiany. Obecnie w razie utrudniania uprawnionemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem zastosowanie mają właściwe  przepisy KPC.

Jakie środki?

1)      Zagrożenie nakazem zapłaty na rzecz uprawnionego. Sąd opiekuńczy będzie mógł zastosować taki środek w sytuacji, gdy istnieje  uzasadniona obawa naruszenia obowiązków, które wynikają z postanowienia o kontaktach.

 6- letni Michał na stałe zamieszkuje u matki, natomiast ojciec ma prawo kontaktowania się z nim dwa razy w tygodniu. Kobieta planuje  wyjechać razem z dzieckiem na stałe za granicę i informuje ojca dziecka, że ten będzie mógł widywać się z nim dwa razy do roku. Na razie nie doszło do naruszenia przez nią obowiązku umożliwiania kontaktów dziecka z ojcem, istnieje jednak uzasadnione przypuszczenie, że to nastąpi.

2)      Nakaz zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego. Środek ten będzie miał zastosowanie w przypadku, gdy zagrożenie nakazem zapłaty nie poskutkuje. Jeżeli jeden z rodziców mimo ostrzeżenia wydanego przez sąd, utrudnia lub uniemożliwia kontakty uprawnionego z dzieckiem, odpowie za to finansowo.

     Przepisy nie określają jednoznacznie wysokości sumy pieniężnej, jaka w takim     przypadku powinna być zasądzona. Będzie to z pewnością uzależnione od liczby i wagi naruszeń, a także od sytuacji majątkowej ukaranego.

Postanowienie sądu nakazujące zapłatę określonej sumy pieniężnej będzie od razu tytułem wykonawczym. Aby wszcząć egzekucję komorniczą, wystarczy więc przedłożenie komornikowi wniosku egzekucyjnego wraz z postanowieniem sądu.

Zwrot wydatków

W pewnych sytuacjach uprawnionemu do kontaktów z dzieckiem przysługuje wobec osoby pod której pieczą dziecko pozostaje roszczenie o zwrot poniesionych wydatków. Aby mógł tego żądać muszą wystąpić następujące przesłanki:

  • poniesienie szkody przez uprawnionego do kontaktów
  • szkoda wynikiem niewykonania lub niewłaściwego wykonania orzeczenia sądowego przez osobę u której dziecko stale przebywa
  • poniesienie przez uprawnionego do kontaktów wydatków w celu przygotowania spotkania z dzieckiem ( np.. koszty podróży, pobytu dziecka)
  • niedojście do kontaktu z dzieckiem

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama