REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Żaneta Urawska
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice.
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice.

REKLAMA

REKLAMA

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Środki te mają charakter nieizolacyjny lub izolacyjny (np. umieszczenie w odpowiedniej placówce opiekuńczo-wychowawczej, ośrodku szkolno-wychowawczym, zakładzie poprawczym). Środki wychowawcze można stosować kumulatywnie.

REKLAMA

Środki wychowawcze

Wobec nieletniego sąd rodzinny może udzielić upomnienia. Upomnienie wymaga rangi postanowienia.

Sąd rodzinny może również zobowiązać nieletniego do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia.

Zobowiązanie do określonego postępowania powinno być możliwie szczegółowo sprecyzowane, aby było jednoznaczne zarówno dla osoby zobowiązanej, jak i dla organu kontrolującego.

REKLAMA

Dotyczy to zwłaszcza zakresu, sposobu i terminu wykonania zobowiązania i sprowadza się w szczególności do naprawienia wyrządzonej szkody. Nie chodzi tu o odszkodowanie z Kodeksu cywilnego, ale o obowiązek aby sam nieletni miał świadomość naprawienia szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez naukę należy rozumieć również praktyczną naukę zawodu. Zobowiązanie do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach ma istotne znaczenie w wypadku stwierdzenia przynależności nieletniego do nieformalnych grup. Zobowiązanie do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzenia się w stan odurzenia powinno być stosowane nie tylko w przypadkach, gdy czynu karalnego dopuścił się nieletni pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego, lecz w każdym przypadku stwierdzenia spożywania alkoholu lub używania środków odurzających.

Sąd może ustanowić nadzór rodziców lub opiekuna. Nadzór ten polega m.in. na okresowych sprawozdaniach składanych sądowi z osiągnięć dziecka, w szczególności postępów w nauce, czy wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

Rodzice muszą dać gwarancję. Nie można ustanawiać nadzoru wobec tych rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub których władza rodzicielska została zawieszona.

REKLAMA

Sąd może również ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania - udzielających poręczenia za nieletniego. Sąd powinien wówczas ustalić, kto w imieniu tej organizacji lub zakładu pracy będzie sprawował nadzór.

Sąd zobowiązany jest również do zawiadomienia o wyznaczeniu określonej osoby do sprawowania nadzoru zarówno nieletniego, jak i jego rodziców lub opiekuna.
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice. 

Zobacz: Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Z jednej strony mamy do czynienia z pozostawieniem nieletniego w środowisku rodzinnym a z drugiej oddziaływanie w tym okresie na niego i jego środowisko przez kuratora, a więc osobę spoza kręgu rodziny.

Sąd może skierować nieletniego do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją. Jest to więc silniejszy środek niż nadzór kuratora.

Zakaz prowadzenia pojazdów, jest to środek prewencyjny, orzekany po stwierdzeniu związku pomiędzy czynem karalnym nieletniego a prowadzeniem pojazdu, mający na celu zapobieganie popełnianiu tego typu czynów karalnych w przyszłości.

W razie orzeczenia wobec nieletniego zakazu prowadzenia pojazdów, sąd powinien przesłać odpis orzeczenia organowi wydającemu zezwolenia na prowadzenie danego pojazdu. Zakaz ten ustaje z mocy prawa najpóźniej z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat.

Przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, a więc narzędzia lub inne przedmioty objęte przepadkiem przechodzą na rzecz Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd może także orzec umieszczenie nieletniego w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii albo w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Jedynym środkiem poprawczym jest umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Inne środki

Sąd może zastosować inne środki zastrzeżone do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, np. poprzez umieszczenie nieletniego w szpitalu psychiatrycznym lub odpowiednim zakładzie leczniczym, jeżeli stwierdza się niedorozwój umysłowy, chorobę psychiczną lub inne zakłócenia czynności psychicznych bądź nałogowe używanie alkoholu lub innych środków odurzających przez nieletniego.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA