reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Umieszczenie nieletniego, który popełnił przestępstwo w zakładzie poprawczym można orzec, jeżeli u nieletniego występuje wysoki stopień demoralizacji, przemawiają za tym okoliczności i charakter czynu, a dotychczasowe wychowywanie nieletniego nie dało pozytywnych rezultatów lub dotychczas stosowane środki wychowawcze nie rokują resocjalizacji nieletniego.

Jaki jest cel umieszczenia w zakładzie poprawczym?

Umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym ma zapobiegać jego dalszej, a więc w bardzo wysokim stopniu, demoralizacji, ma zapobiegać popełnieniu przez niego nowego przestępstwa, ma stworzyć warunki do powrotu nieletniego do normalnego życia, winno odpowiadać dobru nieletniego, ma też uwzględniać interes społeczny.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich zawiera katalog środków, jakie sąd rodzinny może stosować wobec nieletniego. Środki te mają charakter nieizolacyjny lub izolacyjny. Umieszczenie w zakładzie poprawczym ma charakter środka izolacyjnego. Co ważne, umieszczenie w zakładzie poprawczym nie jest karą.

Sąd rodzinny orzeka o umieszczeniu nieletniego w zakładzie poprawczym wyrokiem po rozpoznaniu sprawy w trybie postępowania poprawczego. Formułując wyrok sąd powinien orzec jego umieszczenie w zakładzie poprawczym a nie orzekać skazanie. Nie ma przeszkód, aby sąd orzekając o umieszczeniu w zakładzie poprawczym określił w wyroku również rodzaj danego zakładu.

Zobacz: Kiedy nieletni trafia do policyjnej izby dziecka?

Wykonywanie środka poprawczego ustaje z mocy prawa z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat

Rodzaje zakładów poprawczych

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie rodzajów i organizacji zakładów poprawczych oraz zasad pobytu w nich nieletnich przewiduje trzy podstawowe rodzaje zakładów poprawczych:

- zakłady resocjalizacyjne: o charakterze otwartym, półotwartym, zamkniętym i o wzmożonym nadzorze wychowawczym,

- zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne dla nieletnich upośledzonych umysłowo,

- zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne dla nieletnich z zaburzeniami psychicznymi lub zaburzeniami osobowości, uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, nosicieli wirusa HIV.

Warunkowe zawieszenie

Umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym można warunkowo zawiesić, jeżeli właściwości i warunki osobiste oraz środowiskowe sprawcy, jak również okoliczności i charakter jego czynu uzasadniają przypuszczenie, że pomimo niewykonania środka poprawczego cele wychowawcze zostaną osiągnięte. Warunkowe zawieszenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do lat 3. W okresie próby sąd stosuje do nieletniego środki wychowawcze.

Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 3 miesięcy odwołanie warunkowego zawieszenia nie nastąpiło, orzeczenie o umieszczeniu w zakładzie poprawczym z mocy prawa uważa się za niebyłe.

Jeżeli w okresie próby zachowanie nieletniego wskazuje na dalszą demoralizację albo jeżeli nieletni uchyla się od wykonywania nałożonych na niego obowiązków lub od nadzoru, sąd rodzinny może odwołać warunkowe zawieszenie i zarządzić umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym. W przypadku popełnienia niektórych przestępstw, sąd rodzinny odwołuje warunkowe zawieszenie i zarządza umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykonywanie środka poprawczego ustaje z mocy prawa z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat.
Wykonywanie środka poprawczego ustaje z mocy prawa z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama