Kategorie

Środki zapobiegania przestępczości nieletnich

Monika Pązik
wzrost przestępczości nieletnich, umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym, demoralizacja nieletnich/ fot. Fotolia
wzrost przestępczości nieletnich, umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym, demoralizacja nieletnich/ fot. Fotolia
Fotolia
Do zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środki poprawcze. Co do zasady do odpowiedzialności karnej nie mogą być pociągnięte osoby, które nie ukończyły 17 lat. Wobec nieletnich sąd może zastosować szereg środków izolacyjnych bądź nieizolacyjnych.

W ostatnich latach zanotowano niebezpieczny wzrost przestępczości u nieletnich, przykładowo w 2002r. udowodniono 63 317 czynów karalnych wśród osób nieletnich. Środki dotyczące zapobieganiu przestępczości wśród osób poniżej 17tego roku życia określone zostały w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Art. 5 tej ustawy wskazuje, że przeciwdziałaniu przestępczości wśród nieletnich ma służyć stosowanie środków wychowawczych oraz poprawczych poprzez umieszczanie nieletnich w zakładach poprawczych. Istnieją jednakże wyjątki, kiedy w stosunku do nieletnich stosuje się karę. Są to wypadki ściśle określone w kodeksie karnym, m.in. dotyczące ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Środki izolacyjne i nieizolacyjne

Art. 6 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wskazuje na to, jakie środki może zastosować sąd wobec nieletnich. Takie środki mogą być stosowane w stosunku do nieletnich o znacznym stopniu demoralizacji lub w stosunku do osób, które dopuściły się czynów karalnych. Wszystkie środki mogą być zmieniane lub uchylane w trakcie postępowania wykonawczego bądź uchylane w postępowaniu odwoławczym. Wobec nieletnich przejawiających cechy demoralizacji sąd rodzinny może:

 1. udzielić upomnienia,
 2. zobowiązać nieletniego do określonego postępowania (np. do naprawienia wyrządzonej szkody),
 3. ustanowić odpowiedni nadzór rodziców lub opiekunów,
 4. ustanowić nadzór specjalnych organizacji, m.in. organizacji młodzieżowej,
 5. ustanowić nadzór kuratora,
 6. skierować do specjalnego ośrodka kuratorskiego lub ośrodka pracy nieletnich o charakterze wychowawczym,
 7. orzec zakaz prowadzenia pojazdów,
 8. orzec przepadek rzeczy uzyskanych w drodze popełnienia czynu karalnego,
 9. orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub rodzinie zastępczej,
 10. orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,
 11. zastosować inne środki przewidziane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz środki przyznane wyłącznie sądom rodzinnym.

Zastosowanie przez sąd środków izolacyjnych ma na celu przede wszystkim zmianę środowiska i otoczenia nieletniego, które powinny odpowiednio na niego oddziaływać, np. ze względu na wprowadzoną w ośrodkach dyscyplinę.

Zobacz także: Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa

Obowiązki rodziców przy zapobieganiu przestępczości nieletnich

Sąd rodzinny może zobowiązać rodziców lub opiekunów do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, których podstawą jest dobro dziecka. Dodatkowo sąd może nałożyć na rodziców obowiązek współpracy ze szkołą, jeżeli nieletni uzyskuje słabe wyniki w nauce. Rodzice nieletniego mogą zostać upoważnieni do podjęcia współpracy z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, poradnią specjalistyczną, zakładem pracy oraz lekarzem lub zakładem leczniczym.

Zobacz także: Nieletni w zakładzie poprawczym

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?