reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Kiedy nieletni zostanie umieszczony w zakładzie poprawczym

Kiedy nieletni zostanie umieszczony w zakładzie poprawczym

Pomimo, iż polskie ustawodawstwo zawiera wiele środków przeciwdziałających demoralizacji nieletnich, większość z nich nie jest skuteczna. Najbardziej dotkliwym z nich jest właśnie umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich wskazuje warunki, jakie muszą być spełnione, aby nieletni mógł zostać umieszczony w zakładzie poprawczym. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że umieszczenie w zakładzie nigdy nie jest obligatoryjne. Oznacza to, że zawsze będzie ono zależało od uznania sądu.

A zatem, aby sąd w ogóle mógł rozważać umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym, muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:

  • Sprawca musi być nieletni, a więc pomiędzy 13 a 17 rokiem życia,
  • Nieletni dopuścił się czynu karalnego w rozumieniu ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, tj. czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • Za umieszczeniem nieletniego w zakładzie poprawczym przemawiają jego wysoki stopień demoralizacji oraz okoliczności i charakter czynu.

Ponadto, sąd może orzec środek wychowawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym szczególnie wtedy, gdy inne środki wydają się nie być wystarczające. Przesłanki te są dosyć jasne, ale sąd zawsze musi dokładnie rozważyć wszystkie fakty przemawiające za i przeciw, umieszczenie w zakładzie, jako środek izolujący nieletniego od całego środowiska nie zawsze jest bowiem najlepszym środkiem wychowawczym.

 Sąd nie określa długości trwania pobytu w zakładzie poprawczym. Jest on zależny od postępów w zachowaniu nieletniego, przy czym maksymalnie może trwać do czasu ukończenia przez nieletniego 21 roku życia.

Umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym można warunkowo zawiesić, jeżeli właściwości i warunki osobiste oraz środowiskowe sprawcy, jak również okoliczności i charakter jego czynu uzasadniają przypuszczenie, że pomimo niewykonania środka poprawczego cele wychowawcze zostaną osiągnięte.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama