REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy rodzinne za często orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej

Sądy rodzinne za często orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej./ fot. Fotolia
Sądy rodzinne za często orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka sprawdził ile dzieci przebywa niezgodnie z przepisami prawa w pieczy zastępczej. Liczby są przerażające. Brakuje rodzin zastępczych, a sądy rodzinne wskazują wprost, w której placówce dziecko ma się znaleźć.

257 – tyle dzieci w wieku od 0-10 lat przebywa w instytucjonalnej pieczy zastępczej niezgodnie z przepisami. W sumie, w całej Polsce w placówkach opiekuńczo-wychowawczych jest ich umieszczonych ponad 3 tys. – wynika z najnowszego badania Rzecznika Praw Dziecka.

REKLAMA

Marek Michalak, który od lat monitoruje tzw. liczbę małych dzieci w pieczy zastępczej, kilka miesięcy temu postawił konkretne pytania Wojewodom w całym kraju m.in.: ile dzieci przebywa na ich terenie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ile z nich zostało w nich umieszczonych niezgodnie z przepisami.  

- Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w pieczy instytucjonalnej nie mogą być umieszczane dzieci do 10 r. ż, chyba, że zajdą przewidziane ustawą wyjątki. Tymczasem z informacji uzyskanych z całej Polski wynika, że jest ich 257. To zdecydowanie zbyt dużo – uważa RPD.

Najwięcej dzieci umieszczonych w pieczy niezgodnie z przepisami jest w wieku 7-10 lat – 111, ale trafiają tam również noworodki – Wojewodowie stwierdzili 13 takich przypadków.

Zobacz też: Czym są prawa dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Sytuacja powtarza się od lat, głównie z dwóch powodów – deficytu rodzin zastępczych oraz nadmiaru postanowień sądów rodzinnych, które wprost orzekają o umieszczeniu dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej bądź wskazują konkretną placówkę. Oczywiście musimy edukować sędziów – powtarzam to od lat, ale przede wszystkim potrzebne są konkretne działania zachęcające Polaków do tworzenia rodzin zastępczych, a dla tych, którzy zdecydowali się na taki krok, należy wymiernie wynagrodzić –  uważa Marek Michalak.

Rzecznik wskazuje, że rodziców zastępczych mogłoby być więcej gdyby np. mieli zapewnione mieszkanie, dofinansowanie zakupu samochodu rodzinnego lub leasing auta na czas sprawowania opieki nad dziećmi. Sytuację poprawiłby także jasny system przywilejów np. zwolnienie bądź dofinansowanie opłaty za świadczenia udzielane przez niepubliczne przedszkola oraz żłobki, bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej oraz priorytetowy dostęp do specjalistów, w tym lekarzy. Zdaniem RPD konieczne są także ulgi podatkowe oraz profity dla pracodawców za tworzenie miejsc pracy dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej, kampanie społeczne zachęcające do podejmowania roli rodzica zastępczego oraz edukacja młodzieży, szczególnie uczenie świadomego myślenia o roli rodzinnej pieczy zastępczej.

Wkrótce Rzecznik zaapeluje o podjęcie takich działań do poszczególnych resortów. W poprzednich latach RPD zwracał się o analizę problemu i skuteczne rozwiązania m.in. do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

LICZBA MAŁYCH DZIECI W PLACÓWKACH OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH - BADANIE RZECZNIKA PRAW DZIECKA

3302 - dzieci w wieku 0-10 lat (wszystkie: rodzeństwa, stan zdrowia, szczególne przypadki), w tym

  • 206 w wieku 0-1
  • 433 w wieku 1-3
  • 941 w wieku 3-7
  • 1722 w wieku 7-10 lat

Liczba dzieci umieszczonych niezgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

257 - dzieci w wieku od 0 do 10 lat, w tym

  • 13 w wieku 0-1
  • 40 w wieku 1-3
  • 93 w wieku 3-7
  • 111 w wieku 7-10 lat.

Liczba placówek wg Wojewodów

13 177 - rodzin zastępczych niezawodowych,

1698 - rodzin zastępczych zawodowych,

711 - rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego,

285 - rodzin zastępczych zawodowych specjalistycznych.

Z raportu Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej wynika, że na terenie 22 powiatów nie przebywa ani jedno dziecko w pieczy rodzinnej zawodowej, a wszystkie potrzebujące takiej pomocy dzieci zostały umieszczone w formach instytucjonalnych.

Zobacz też: Przesłuchanie dziecka w specjalnych pomieszczeniach

Przyczyny umieszczania małych dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej wg Wojewodów (niektóre)

- treść postanowień sądów rodzinnych - wprost orzekają o umieszczeniu dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej bądź wskazują konkretną placówkę

- zbyt mała liczba rodzin zastępczych,

- brak kandydatów do tworzenia rodzin zastępczych,

- brak rodzin zastępczych o charakterze pogotowia opiekuńczego.

Co należy zrobić?

  1. Szkolenia dla sędziów rodzinnych, podczas których podkreślany będzie fakt, że małe dzieci powinny trafiać do rodzinnych form pieczy
  2. Działania na rzecz pozyskiwania kandydatów na rodziny zastępcze, w tym zawodowe specjalistyczne rodziny zastępcze oraz pełniące funkcje pogotowia rodzinnego.
  3. Konkretna pomoc dla kandydatów na rodziców zastępczych: np.: zapewnienie mieszkania, dofinansowanie zakupu samochodu rodzinnego lub leasing auta na czas sprawowania opieki nad dziećmi.
  4. System przywilejów np. zwolnienie bądź dofinansowanie opłaty za świadczenia udzielane przez niepubliczne przedszkola oraz żłobki, bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej), priorytetowy dostęp do specjalistów (w tym lekarzy)
  5. Cykliczne szkolenia, warsztaty, spotkania integracyjne dla rodzin
  6. Zwiększenie dostępność do specjalistów (pedagogów, psychologów, psychoterapeutów), m.in. w celu przeciwdziałania tzw. „wypaleniu zawodowemu”.
  7. Dofinansowanie, ulgi podatkowe oraz profitów dla pracodawców za tworzenie miejsc pracy dla osób pełniących funkcję rodziny zastępczej.
  8. Przeciwdziałanie rozwiązywania rodzin zastępczych
  9. Kampanie społeczne zachęcające do podejmowania roli rodzica zastępczego.
  10. Edukacja młodzieży w zakresie rodzinnej pieczy zastępczej, uczenie świadomego myślenia o roli rodzinnej pieczy zastępczej.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA