| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Ustawa żłobkowa

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

O datację celową może ubiegać się także osoba prywatna.

Ustawa ma na celu ułatwienie prowadzenia takich placówek także podmiotom prywatnym. Żłobki zostały pozbawione statusu zakładów opieki zdrowotnej, co wiąże się ze zwolnieniem ich od przestrzegania rygorystycznych wymogów dotyczących zajmowanych lokali oraz zatrudnianej kadry.

Prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 nadal pozostaje jednak działalnością regulowaną. W związku z powyższym każdy żłobek ma być wpisany do rejestru prowadzonego przez gminę właściwą ze względu na jego miejsce prowadzenia. Wpisu dokonuje się na wniosek, do którego dołączyć należy niezbędne dokumenty. Wniosek podlega jednorazowej opłacie, określonej w uchwale rady gminy. Jej wysokość nie może jednak przekroczyć 50% minimalnej płacy.

Ustawa o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw reguluje organizowanie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej w placówce opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech wspólnie ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi. Celem takiej zmiany jest obniżenie kosztów funkcjonowania tych instytucji.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Zgodnie z danymi ministerstwa pracy i polityki społecznej w okresie od wejścia zmian w życie (tj. od 13 lipca 2013) do listopada 2013 wzrosła liczba dostępnych miejsc w żłobkach. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego uzyskane w badaniu „Żłobki i kluby dziecięce”. Według nich na koniec 2012 r. działało 1 150 takich placówek, tj. o 225 więcej (24,3%) niż w roku 2011. W 2010 r. liczba miejsc w żłobkach i oddziałach żłobkowych wynosiła ponad 31 tys., zaś w 2012 r. - 40 tys. i zatrudniały one 10 tys. niań.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK