REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Aleksandra Pajewska
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Krok pierwszy – katalog podmiotów uprawnionych

Od 13 lipca 2013 roku poszerzony został katalog podmiotów, którym ustawa umożliwia prowadzenie placówki opieki nad dziećmi do lat trzech. Obok gminy, która może prowadzić taką instytucję w formie gminnej jednostki budżetowej, zostały uprawnione także inne podmioty. Również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą założyć taką placówkę. Żłobek może być więc działalnością prowadzoną przez osobę prywatną.

REKLAMA

Krok drugi – warunki lokalowe

Dla prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech trzeba spełnić wymagane warunki. Należy dysponować odpowiednim lokalem, składającym się z co najmniej dwóch pomieszczeń. Jednym przystosowanym do zabawy i spożywania posiłków, drugim odpowiednim do odpoczynku.

Zobacz również: Rejestracja żłobka i klubu dziecięcego

Krok trzeci – działalność gospodarcza

Ważnym etapem jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz, w polu „rodzaj prowadzonej działalności” wpisać należy „opieka nad dziećmi”. Druk, uzupełniony o wniosek o nadanie nr NIP i REGON, składa się w urzędzie gminy.

Krok czwarty – kadra

Jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Jednakże w sytuacji gdy dziecko jest niepełnosprawne lub nie ukończyło roku, jeden opiekun przypada na pięcioro dzieci. Osoba ta musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego albo być osobą o wykształceniu średnim ale legitymującą się co najmniej dwuletnim doświadczeniem lub zakończonym 280-godzinnym szkoleniem. Zostaje również poddana badaniom sanitarno-epidemiologicznym zgodnie z odrębnymi przepisami w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok czwarty – rejestr

Placówka musi zostać wpisana do prowadzonego przez gminę, rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Pisemny wniosek o wpis do rejestru jest odpłatny. Wysokość opłaty ustala corocznie gmina w drodze uchwały. Oplata nie może jednak przekraczać 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Należy także opracować statut i regulamin placówki, które określą podstawowe zasady jej funkcjonowania.

Krok piąty – dotacja

Podmioty uprawnione do prowadzenia tego typu placówki mogą ubiegać się o pomoc finansową ze strony budżetu państwa. Dotacja celowa może wynosić aż 80% kosztów realizacji zadania. Tym samym ograniczony został wkład własny (do 20%) podmiotu podejmującego się prowadzenia takiej działalności. Jest przyznawana w celu założenia i prowadzenia omawianej instytucji. Podmioty prywatne mogą także ubiegać się o dotację z budżetu gminy, przyznawaną na każde dziecko objęte opieką. Jej zasady określa rada gminy w drodze uchwały. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11) dotacja na prywatny żłobek jest niezależna od tego, czy rodzice dziecka pracują czy nie. Nie może być także uzależniona od faktu rzeczywistego uczestnictwa malucha w zajęciach. Celem ustawy jest bowiem nie tylko pomoc rodzicom już zatrudnionych ale także aktywizacja tych nieposiadających pracy.

Ustawa przewiduje cztery formy sprawowania opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobek, klub dziecięcy, opiekę opiekuna dziennego oraz opiekę niani.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy to druga obok żłobka placówka opieki nad dziećmi do lat trzech. Obejmuje ona jednak dzieci nieco starsze, te, które ukończyły pierwszy rok życia. Podopieczni nie mogą przebywać w niej dłużej niż 5 godzin dziennie. Nie ma obowiązku zapewnienia im wyżywienia. Może ona zostać utworzona nawet w prywatnym mieszkaniu, jeśli jest odpowiednio przystosowane do zabawy, odpoczynku i posiłków dzieci.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747),
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA