REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia
Żłobek może być działalnością założoną przez osobę prywatną. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Krok pierwszy – katalog podmiotów uprawnionych

Od 13 lipca 2013 roku poszerzony został katalog podmiotów, którym ustawa umożliwia prowadzenie placówki opieki nad dziećmi do lat trzech. Obok gminy, która może prowadzić taką instytucję w formie gminnej jednostki budżetowej, zostały uprawnione także inne podmioty. Również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą założyć taką placówkę. Żłobek może być więc działalnością prowadzoną przez osobę prywatną.

REKLAMA

Krok drugi – warunki lokalowe

Dla prowadzenia instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech trzeba spełnić wymagane warunki. Należy dysponować odpowiednim lokalem, składającym się z co najmniej dwóch pomieszczeń. Jednym przystosowanym do zabawy i spożywania posiłków, drugim odpowiednim do odpoczynku.

Zobacz również: Rejestracja żłobka i klubu dziecięcego

Krok trzeci – działalność gospodarcza

Ważnym etapem jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz, w polu „rodzaj prowadzonej działalności” wpisać należy „opieka nad dziećmi”. Druk, uzupełniony o wniosek o nadanie nr NIP i REGON, składa się w urzędzie gminy.

Krok czwarty – kadra

Jeden opiekun może zajmować się maksymalnie ośmiorgiem dzieci. Jednakże w sytuacji gdy dziecko jest niepełnosprawne lub nie ukończyło roku, jeden opiekun przypada na pięcioro dzieci. Osoba ta musi posiadać odpowiednie kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego albo być osobą o wykształceniu średnim ale legitymującą się co najmniej dwuletnim doświadczeniem lub zakończonym 280-godzinnym szkoleniem. Zostaje również poddana badaniom sanitarno-epidemiologicznym zgodnie z odrębnymi przepisami w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok czwarty – rejestr

Placówka musi zostać wpisana do prowadzonego przez gminę, rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Pisemny wniosek o wpis do rejestru jest odpłatny. Wysokość opłaty ustala corocznie gmina w drodze uchwały. Oplata nie może jednak przekraczać 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Należy także opracować statut i regulamin placówki, które określą podstawowe zasady jej funkcjonowania.

Krok piąty – dotacja

Podmioty uprawnione do prowadzenia tego typu placówki mogą ubiegać się o pomoc finansową ze strony budżetu państwa. Dotacja celowa może wynosić aż 80% kosztów realizacji zadania. Tym samym ograniczony został wkład własny (do 20%) podmiotu podejmującego się prowadzenia takiej działalności. Jest przyznawana w celu założenia i prowadzenia omawianej instytucji. Podmioty prywatne mogą także ubiegać się o dotację z budżetu gminy, przyznawaną na każde dziecko objęte opieką. Jej zasady określa rada gminy w drodze uchwały. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11) dotacja na prywatny żłobek jest niezależna od tego, czy rodzice dziecka pracują czy nie. Nie może być także uzależniona od faktu rzeczywistego uczestnictwa malucha w zajęciach. Celem ustawy jest bowiem nie tylko pomoc rodzicom już zatrudnionych ale także aktywizacja tych nieposiadających pracy.

Ustawa przewiduje cztery formy sprawowania opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobek, klub dziecięcy, opiekę opiekuna dziennego oraz opiekę niani.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Klub dziecięcy

Klub dziecięcy to druga obok żłobka placówka opieki nad dziećmi do lat trzech. Obejmuje ona jednak dzieci nieco starsze, te, które ukończyły pierwszy rok życia. Podopieczni nie mogą przebywać w niej dłużej niż 5 godzin dziennie. Nie ma obowiązku zapewnienia im wyżywienia. Może ona zostać utworzona nawet w prywatnym mieszkaniu, jeśli jest odpowiednio przystosowane do zabawy, odpoczynku i posiłków dzieci.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 747),
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2011 roku (I SA/Po 613/11).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

REKLAMA