| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska powierzona ojcu

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Powierzenie władzy jednemu z rodziców

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jednakże, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego rodzica. Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. gdy rodzice żyją w rozłączeniu lub jedno z nich nie jest w stanie sprawować pieczy nad dzieckiem z powodu choroby. Wówczas sąd opiekuńczy określa sposób jej wykonywania. W przypadku rozwodu lub separacji zwykle jest ona przyznawana matce dziecka, natomiast władza ojca jest ograniczana do określonych praw i obowiązków wobec dziecka (prawo odwiedzin, obowiązek alimentacyjny). Należy jednak wiedzieć, iż prawo nie stoi na przeszkodzie powierzeniu wyłącznej i pełnej władzy rodzicielskiej ojcu.

Równe prawa rodziców

W świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice mają równe prawa i obowiązki w stosunku do dziecka, niezależnie czy pozostają lub pozostawali w związku małżeńskim czy też nie. Wyrazem dążenia ustawodawcy do równości praw jest stosunkowo nowa zmiana w obowiązujących przepisach, która znosi normę iż „jeżeli ojcostwo nie zostało ustalone albo jeżeli zostało ustalone sądownie bez przyznania ojcu władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska przysługuje matce”. Obecnie przyjęto, że w razie sądowego ustalenia ojcostwa, ojcu przysługuje władza rodzicielska z mocy prawa, bez konieczności jej przyznawania.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Dobro dziecka

Sąd powierzając władzę rodzicielską jednemu z rodziców kieruje się dobrem dziecka, mając na względzie m. in. jego wiek, związek uczuciowy z jednym z rodziców i rodzeństwem, a nie tylko ujemną oceną kwalifikacji osobistych rodzica do sprawowania pieczy. Jeżeli uzna, iż lepiej dla dziecka jest aby pozostawało pod władzą ojca, to wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzy ojcu. Jednakże należy zaznaczyć, że orzecznictwo polskich sądów zgodnie stoi na stanowisku iż w okresie pierwszych kilkunastu miesięcy życia dziecka lepiej dla niego jest aby pozostawało pod opieką matki. Sąd Najwyższy uznał, iż w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa jest wskazane, aby dziecko pozostawało pod opieką matki ze względu na jej większą uczuciowość, skłonność do jej uzewnętrzniania oraz właściwą matce troskę o zaspokojenie codziennych potrzeb dziecka.

Matka czy ojciec

Przy wyborze jednego z rodziców, któremu powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej w pełnym zakresie, uwzględnia się kwalifikacje podmiotowe obojga rodziców, w tym także ich zdolności wychowawcze. Sąd każdorazowo ocenia, które z nich daje lepszą gwarancję prawidłowego wychowania dziecka, biorąc pod uwagę jakość dotychczasowego wykonywania obowiązków rodzicielskich. Jednakże, zanim podejmiemy decyzje o ograniczeniu władzy jednego z rodziców, należy rozważyć możliwość współdziałania dla dobra dziecka. 

Zobacz również serwis: Rozwody

Podsumowując, należy stwierdzić, iż w świetle obowiązującego prawa zarówno matka, jak i ojciec mają równe prawa i obowiązki rodzicielskie. W przypadku konieczności powierzenia władzy tylko jednemu z rodziców, sąd kieruje się dobrem dziecka. Dlatego też szansa przyznania jej ojcu (poza okresem wczesnego dzieciństwa) jest bardzo wysoka.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »