| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

O istotnych sprawach dziecka rodzice powinni wspólnie decydować. Jeżeli porozumienie między rodzicami co do spraw związanych z dzieckiem nie jest możliwe lub gdy jedno z rodziców uniemożliwia decydowanie o sprawach ważnych dla dziecka, kwestie sporne może rozstrzygnąć sąd.

Niezależnie również od tego, czy dziecko pochodzi z małżeństwa czy nie, władza rodzicielska nad dzieckiem przysługuje obojgu rodzicom.

Wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Każdy z rodziców może napisać do sądu wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy a w przypadku braku miejsca zamieszkania, w miejscu jego pobytu. 

Do spraw, które stanowić mogą podstawę złożenia wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka zaliczyć można, np.: zmianę imienia dziecka, zmianę nazwiska dziecka, wyjazd dziecka za granicę, wyjazd na wakacje, sposób wychowania dziecka, zajęcia na które dziecko będzie uczęszczać, szkoła w której będzie się uczyć, wystąpienie z wnioskiem o wydanie paszportu dziecku itp.

Zobacz również: Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Uzasadniając ten wniosek należy podać okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego należy załączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka), jeśli został zawarty związek małżeński to również odpis skrócony aktu małżeństwa

Sąd może zarządzić przeprowadzenie przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia warunków, w jakich żyją rodzice dziecka.

Rozstrzygnięcie sądu rozwiązuje spór, zastępując zgodę jednego z rodziców. Jeśli więc orzeczenie zastępuję tylko wolę rodziców z powodu jej rozbieżności, to rodzice mogą po jej zapadnięciu powziąć wspólnie odmienną decyzję.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »