REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej
Skutki ograniczenia i pozbawienia władzy rodzicielskiej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Perspektywa ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej dla wielu jest przerażająca, dlatego w toku postępowania sądowego zazwyczaj takie osoby zaciekle walczą o utrzymanie pełnej władzy rodzicielskiej nad swym dzieckiem. Niestety często jednak brakuje stronie sensownych argumentów w tym zakresie, jak również wiedzy z czym ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej tak naprawdę się wiąże.

Władza rodzicielska - co to jest?

Zacznijmy może więc od tego czym jest władza rodzicielska?

REKLAMA

Władza rodzicielska to obowiązek, ale zarazem również prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (stanowi o tym art. 95 § 1 k.r.o.)

REKLAMA

Władza rodzicielska powinna być sprawowana tak, jak wymaga tego dobro dziecka i interes społeczny. Rodzice wychowują je i kierują nim. Obowiązani są oni troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka oraz przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień. Osoby wykonujące władzę rodzicielską nie mogą stosować kar cielesnych względem dziecka – to nie tylko zakaz obyczajowy, ale po prostu zabrania tego prawo. Rodzice dziecka są również prawnie zobowiązani do sprawowania z należytą starannością zarządu nad jego majątkiem.

Jeśli orzeczenie sądu nie stanowi inaczej, to władza rodzicielska przysługuje obydwojgu rodzicom, w pełnym zakresie. Każdy z nich jest niezależnym od drugiego przedstawicielem ustawowym dziecka. O jego istotnych sprawach rodzice rozstrzygają wspólnie, natomiast w braku porozumienia między nimi, rozstrzyga wówczas sąd opiekuńczy.

Należy mieć na uwadze, że ani ograniczenie, ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie wpływa na obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka, na jego prawo do kontaktów z dzieckiem oraz na dziedziczenie. Ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej nie dotyczy bowiem wymienionych sfer. Ograniczenie władzy rodzicielskiej wkracza bowiem jedynie w obszar decyzyjności rodzica względem dziedzin życia jego dziecka, zaś pozbawienie władzy rodzicielskiej tej decyzyjności całkowicie go pozbawia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy można ograniczyć władzę rodzicielską?

Należy rozróżnić ograniczenie władzy rodzicielskiej dla dobra dziecka z uwagi na rozłąkę rodziców od zawinionego przez rodzica ograniczenia tej władzy, gdy dobro dziecka jest zagrożone.

REKLAMA

W pierwszym przypadku, sąd może pozostawić pełną władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawią oni zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. W razie braku takiego porozumienia, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając właśnie władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (jeżeli dobro dziecka za tym przemawia). Skutkować to może przyznaniem rodzicowi ograniczonemu w swej władzy prawa jedynie do współdecydowania z drugim rodzicem o istotnych sprawach dziecka, np. kwestiach zdrowotnych, czy edukacyjnych.

Jeśli natomiast dobro dziecka jest zagrożone i z tego powodu należy władzę rodzicielską ograniczyć, może to skutkować wydaniem przez Sąd stosownych zarządzeń, szerzej wymienionych w art. 109 k.r.o. Ograniczenie władzy rodzicielskiej może wówczas polegać m. in. na zobowiązaniu rodziców do określonego postępowania, do pracy z asystentem rodziny, skierowaniu rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, określeniu, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, czy też poddaniu wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego.

Do najczęstszych powodów ograniczenia władzy rodzicielskiej można zaliczyć brak zainteresowania sprawami dziecka oraz brak dobrej komunikacji między rodzicami dziecka, uniemożliwiający prawidłowe sprawowanie pieczy nad dzieckiem. Często zdarza się, że jedno z rodziców całkowicie blokuje decyzje drugiego z nich, co niejednokrotnie dzieje się ze szkodą dla dzieci. Ograniczenie władzy rodzicielskiej jest zatem w takich sytuacjach konieczne.

Kiedy można pozbawić władzy rodzicielskiej?

Występują trzy odrębne przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej (art. 111 k.r.o.):

  1. nadużywanie władzy rodzicielskiej;
  2. rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodzica;
  3. występująca trwała przeszkoda w jej wykonywaniu.

Jeśli chodzi o trwałą przeszkodę w wykonywaniu władzy, to może to dotyczyć np. sytuacji zdrowotnej rodzica lub jego pobytu w zakładzie karnym. Może też się zdarzyć, że rodzic zaginie, dlatego w takich sytuacjach przepisy prawa pozwalają na pozbawienie go władzy rodzicielskiej (ewentualnie jej zawieszenie). Co do pozostałych podniesionych przesłanek, pozbawić władzy można jeśli rodzic wykonuje ją w niewłaściwy sposób, np. znęca się nad dzieckiem, rozpija je, zmusza do pracy, zaniedbuje dziecko, a także gdy rodzic nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem i nie interesuje się nim.

Rodzic, któremu zamierza się ograniczyć władzę rodzicielską (lub jej pozbawić) powinien spojrzeć obiektywnie na swoje postępowanie względem dziecka. Dla dobra dziecka czasem lepszym rozwiązaniem jest powierzenie pełnej władzy tylko jednemu z rodziców. Często też ograniczenie władzy rodzicielskiej jest błędnie kojarzone z ograniczeniem rodzica w zakresie kontaktów z dzieckiem. Kontakty a sprawowanie władzy to całkowicie odrębne kwestie, o czym należy pamiętać.

Adwokat Pamela Opoczka
Kancelaria Adwokacka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

REKLAMA