reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Zmiany w waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku

Zmiany w waloryzacji rent i emerytur w 2012 roku

W 2012 roku waloryzacja rent i emerytur będzie kwotowa. Ten sposób waloryzowania, który chroni uboższych emerytów, utrzymany zostanie w czasie kryzysu.

Nowe zasady przeprowadzania waloryzacji emerytury i rent

Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych jest najpewniejszym sposobem podwyższania tych świadczeń. Premier w swoim expose zapowiedział zmiany w systemie waloryzacji rent i emerytur. Powodem zmian jest chęć zapewnienia bezpieczeństwa  szczególnie ludzi' niezamożnych.

Od 2012 roku premier Donald Tusk zaproponował, aby przez jakiś czas waloryzacja rent i emerytur miała charakter kwotowy, a nie procentowy. Waloryzacja zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie. Jednak biorąc pod uwagę narastającą różnicę pomiędzy wysokimi emeryturami a emeryturami najniższymi, premier zaproponował, aby każdego roku podejmować decyzję w Sejmie na ten temat.

Premier zastrzegł, że kwotowy system waloryzacji emerytur nie będzie systemem trwałym, co oznacza, że za jakiś czas nastąpi powrót do systemu procentowego. Premier wskazał czas, przez który waloryzacja emerytur i rent będzie przeprowadzana kwotowo. W ciągu najbliższych czterech lat co roku powinna być proponowana kwotowa waloryzacji.

Zasady przeprowadzania kwotowej waloryzacji będę także dotyczyć emerytur w służbach mundurowych.

Dotychczasowe zasady waloryzacji

Dotychczas waloryzacja odbywała się w systemie procentowym. Waloryzacja polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeśli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze zasadami emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzacje. Waloryzacja obejmuje emerytury i renty przyznane przed terminem waloryzacji. Co ważne zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu.

Zobacz także dział: Wysokość emerytury

Źródło: Expose Premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama