reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Kogo obejmuje ochrona w okresie przedemerytalnym

Kogo obejmuje ochrona w okresie przedemerytalnym

Pracownicy w wieku przedemerytalnym zostali objęci szczególną ochroną przed wypowiedzeniem. Ustawodawca zagwarantował im w ten sposób stałość zatrudnienia w okresie, kiedy ich szanse na zdobycie nowej pracy są ograniczone.

Zgodnie z treścią art. 39 kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zakaz ten dotyczy przede wszystkim wypowiadania umów zawartych na czas nieokreślony, ale również umów terminowych, które mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem, przed upływem czasu na jaki zostały zawarte.

Zobacz również serwis: Emerytury

Ochrona przewidziana w art. 39 k.p. nie będzie obejmowała:
- rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych bądź niezawinionych przez pracownika,
- wygaśnięcia umowy o pracę z mocy prawa ( np. wskutek śmierci pracodawcy),
- wyłączona jest również w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i wobec pracowników, którzy uzyskali prawo do renty.

Aby pracownik mógł skorzystać z ochrony przed wypowiedzeniem, powinien spełnić dwa warunki:

1. Osiągnięcie wieku przedemerytalnego – ochrona zasadniczo dotyczy normalnego wieku emerytalnego tj. 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, nie zaś wcześniejszego wieku emerytalnego.

Ochroną objęci są również pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego dla tych kategorii zatrudnionych. Są to m.in. górnicy, pracownicy kolejowi, żołnierze zawodowi, nauczyciele.

2. Odpowiedni staż pracy, czyli łączna liczba posiadanych przez pracownika okresów składkowych oraz podlegających doliczeniu do nich okresów nieskładkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

O zaliczeniu pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury z FUS, do grupy pracowników szczególnie chronionych decyduje data kalendarzowa, w której zostały spełnione wszystkie wymagania wymienione w art. 39. Co ważne, przesłanki nabycia prawa do emerytury ocenia się z punktu widzenia przepisów prawnych (systemów ubezpieczeniowych), które obejmują danego pracownika.

Zobacz również serwis: Prawa pracownika

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama