| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Jednym ze sposobów zwiększenia emerytury jest przejście z emerytury wcześniejszej, na emeryturę ze względu na wiek, czyli tak zwaną emeryturę powszechną. Czy każdy emeryt może skorzystać z takiego uprawnienia.

Emerytura powszechna

Ubezpieczonym (pracownikom) urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura w wieku powszechnym. Aby uzyskać do niej prawo należy spełnić łącznie, co ważne, dwa warunki. Po pierwsze posiadać odpowiedni wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, a po drugie osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet spełnieni tych warunków ma miejsce, jeśli posiadają 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiągnęły 60 rok życia. Natomiast od mężczyzn wymagane jest osiągnięcie wieku emerytalny wynoszącego co najmniej 65 lat i legitymowanie się okresami składkowymi i nieskładkowymi wynoszącymi co najmniej 25 lat dla mężczyzn.

Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 lat i mężczyźnie, który skończył 65 lat.

Zobacz także: Kto jest uprawniony do otrzymania emerytury

Jak zmienić wcześniejszą emeryturę na emeryturę powszechną

Po spełnieniu tych warunków emeryt, który pobiera wcześniejszą emeryturę może zamienić ją na emeryturę powszechną. Czy każdy emeryt może skorzystać z takiego uprawnienia? Z możliwości zamiany wcześniejszej emerytury, na emeryturę w wieku powszechnym może   skorzystać każdy emeryt, który jest na wcześniejszej emeryturze i który osiągnął wiek 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Co ważne nie ma znaczenia, kiedy przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Zamiana tak może przynieść korzyści w postaci zwiększenia świadczenia emerytalnego.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Kiedy zamiana się opłaca

Zamiana emerytury jest opłacalna, jeśli po przyznaniu emerytury wcześniejszej emeryt podlegał ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ tylko w takim przypadku część socjalna nowej emerytury ustalana jest od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania tej emerytury. Dla przypomnienia część socjalna emerytury stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Pozostałą część emerytury, która jest uzależniona od podstawy wymiaru emerytury i przebytych okresów składkowych i nieskładkowych ustala się od dotychczasowej kwoty bazowej, która następnie podlega waloryzacji.

Emeryt, który chce skorzystać z takiego uprawnienia musi sam wystąpić do ZUS z pisemnym wnioskiem. Do wniosku powinien dołączyć dokumenty, które poświadczą okresy zatrudnienia, przebyte po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury. Do wniosku emeryt może również dołączyć inne dokumenty, których nie złożył wcześniej, a które mogą wpłynąć na wysokość emerytury.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamiana emerytury wcześniejszej na powszechną jest opłacalna, jeśli po przyznaniu emerytury wcześniejszej emeryt podlegał ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy.  Fot. Fotolia
Zamiana emerytury wcześniejszej na powszechną jest opłacalna, jeśli po przyznaniu emerytury wcześniejszej emeryt podlegał ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »