| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami, bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Oznacza to, że również pracujący emeryt bądź rencista musi opłacać składki na ubezpieczenie.

Ubezpieczenia społeczne obejmują:
1. ubezpieczenie emerytalne;
2. ubezpieczenia rentowe;
3. ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa,
4. ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami. W przypadku pracowników obowiązek ubezpieczenia istnieje bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Z obowiązku tego nie zwalnia również praca wykonywana na podstawie umowy w dwóch lub więcej zakładach pracy. Przepis ten nie wyłącza z ubezpieczenia pracowników, którzy mają status emeryta lub rencisty.

Zobacz również: Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników?

Regulacja nakładająca obowiązek ubezpieczenia społecznego emerytów prowadzących działalność zarobkową w ramach określonego stosunku prawnego skutkuje równomiernym obciążeniem finansowym pracodawców. Oprócz tego stwarza potencjalnym pracownikom równe szanse zatrudnienia.

Warto zauważyć, że wyłączenie emerytów i rencistów z ubezpieczenia mogłoby stwarzać zachętę dla pracodawcy do zatrudniania emerytów i rencistów w miejsce osób, za które należy odprowadzać składki. Z pewnością taka sytuacja doprowadziłaby do nieuzasadnionego zróżnicowania szans na rynku pracy.

Z funduszu rentowego są finansowane - oprócz rent z tytułu niezdolności do pracy – także renty rodzinne przysługujące uprawnionym członkom rodziny w razie śmierci emeryta lub rencisty, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, dodatek pielęgnacyjny przysługujący emerytowi po ukończeniu 75 lat, zasiłek pogrzebowy przysługujący zarówno w razie śmierci ubezpieczonego, jak i emeryta i rencisty lub członka jego rodziny.

Zobacz również serwis: Emerytury powszechne

1. Umowa zlecenie - osoba, która mając ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenie, z umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie – chorobowemu; ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeżeli usługi wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.
2. Kilka umów zlecenia - w przypadku, gdy emeryt lub rencista wykonuje równocześnie dwie (lub więcej) umowy zlecenia, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej wybranej umowy, w przypadku pozostałych umów ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne.
3. Stosunek pracy - jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w stosunku pracy i równocześnie wykonuje umowę zlecenie na rzecz innego podmiotu niż pracodawca, z umowy tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo - ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585), Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 9663 w sprawie zmian w zasadach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »