REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytura częściowa to świadczenie ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. /fot. Fotolia
Emerytura częściowa to świadczenie ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa to możliwość dla ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego a spełnili łącznie dwa następujące warunki. Po pierwsze legitymują się dużym stażem ubezpieczeniowym, który wynosi odpowiednio co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Po drugie osiągnęli określony wiek, niższy niż powszechny wiek emerytalny (67 lat). Obniżony wiek wynosi co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

REKLAMA

Wysokość świadczenia

Częściowe świadczenie wynosi 50% kwoty docelowej emerytury i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Nie jest bowiem objęte gwarancją otrzymania świadczenia w minimalnej wysokości. Istnieje więc ryzyko by ubezpieczony otrzymywał emeryturę częściową jednak w wysokości niższej niż świadczenie minimalne. Nie ma w takiej sytuacji prawa ubiegania się o dopłatę z budżetu państwa. Ponadto każda otrzymana wypłata spowoduje obniżenie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, zostanie od niego odliczona. Przyczyni się to do redukcji docelowego świadczenia. W związku z niską kwotą emerytury częściowej może być ona pobierano pomimo trwania stosunku pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem. Nie podlega ona zawieszeniu ani zmniejszeniu także z tytułu osiągania przychodów, niezależnie od ich źródła.

Emerytura częściowa mężczyzn

Od 2014 roku o takie świadczenie mogą ubiegać się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i jednocześnie legitymują się łącznie 40 latami składkowymi i nieskładkowymi. Dotyczy to osób urodzonych po 31 marca 1949 roku, czyli tych, które osiągnęły wiek 65 lat i 6 miesięcy.

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek ubezpieczonego składany do ZUS. Pisma w tej sprawie można będzie składać od kwietnia 2014 roku.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emerytura częściowa kobiet

Od 2021 roku prawo do ubiegania się o emeryturę częściową uzyskają także kobiety. Obejmie to panie urodzone po 31 grudnia 1958 roku, czyli te w wieku co najmniej 62 lat i 1 miesiąca. Ustawodawca różnicuje uprawnionych do emerytury częściowej ze względu na kryterium wieku. To kobiety stanowią grupę uprzywilejowaną. By otrzymać świadczenie muszą osiągnąć niższy o 3 lata niż mężczyźni wiek i pozyskać krótszy o 5 lat staż.

Po spełnieniu wymagań stażowych (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz wiekowych ubezpieczony otrzyma wypłatę świadczenia już od miesiąca, w którym o nie wystąpił.

Emerytura częściowa rolników

REKLAMA

Uprawnionymi do wcześniejszej emerytury są obok pracowników i przedsiębiorców także rolnicy. Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest jednak odmienna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje bowiem na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z wysokiego wsparcia państwa. Dotacja z budżetu państwa wynosi 90%. Dlatego też pobieranie emerytury częściowej nie wpłynie negatywnie na wysokość docelowej emerytury rolnika. Nie spowoduje obniżenia kapitału emerytalnego. O świadczenie z KRUS może ubiegać się mężczyzna, który od 25 roku życia opłaca składki i w okresie od rozpoczęcia ich opłacania do złożenia wniosku o emeryturę częściową nie miał ani jednego dnia przerwy w płaceniu na rzecz KRUS. Długi staż ubezpieczeniowy musi zostać należycie udokumentowany.

Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest inna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z dotacji z budżetu państwa.

Powszechny wiek emerytalny

Jeśli ubezpieczony osiągnie powszechny wiek emerytalny, wówczas na jego wniosek emerytura częściowa ulega zamianie na emeryturę. W przypadku braku takiego pisma wypłata emerytury częściowej może być kontynuowana.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA