reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura częściowa

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa to możliwość dla ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego a spełnili łącznie dwa następujące warunki. Po pierwsze legitymują się dużym stażem ubezpieczeniowym, który wynosi odpowiednio co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Po drugie osiągnęli określony wiek, niższy niż powszechny wiek emerytalny (67 lat). Obniżony wiek wynosi co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Wysokość świadczenia

Częściowe świadczenie wynosi 50% kwoty docelowej emerytury i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Nie jest bowiem objęte gwarancją otrzymania świadczenia w minimalnej wysokości. Istnieje więc ryzyko by ubezpieczony otrzymywał emeryturę częściową jednak w wysokości niższej niż świadczenie minimalne. Nie ma w takiej sytuacji prawa ubiegania się o dopłatę z budżetu państwa. Ponadto każda otrzymana wypłata spowoduje obniżenie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, zostanie od niego odliczona. Przyczyni się to do redukcji docelowego świadczenia. W związku z niską kwotą emerytury częściowej może być ona pobierano pomimo trwania stosunku pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem. Nie podlega ona zawieszeniu ani zmniejszeniu także z tytułu osiągania przychodów, niezależnie od ich źródła.

Emerytura częściowa mężczyzn

Od 2014 roku o takie świadczenie mogą ubiegać się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i jednocześnie legitymują się łącznie 40 latami składkowymi i nieskładkowymi. Dotyczy to osób urodzonych po 31 marca 1949 roku, czyli tych, które osiągnęły wiek 65 lat i 6 miesięcy.

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek ubezpieczonego składany do ZUS. Pisma w tej sprawie można będzie składać od kwietnia 2014 roku.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura częściowa kobiet

Od 2021 roku prawo do ubiegania się o emeryturę częściową uzyskają także kobiety. Obejmie to panie urodzone po 31 grudnia 1958 roku, czyli te w wieku co najmniej 62 lat i 1 miesiąca. Ustawodawca różnicuje uprawnionych do emerytury częściowej ze względu na kryterium wieku. To kobiety stanowią grupę uprzywilejowaną. By otrzymać świadczenie muszą osiągnąć niższy o 3 lata niż mężczyźni wiek i pozyskać krótszy o 5 lat staż.

Po spełnieniu wymagań stażowych (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz wiekowych ubezpieczony otrzyma wypłatę świadczenia już od miesiąca, w którym o nie wystąpił.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama