| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura częściowa

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa to możliwość dla ubezpieczonych, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego a spełnili łącznie dwa następujące warunki. Po pierwsze legitymują się dużym stażem ubezpieczeniowym, który wynosi odpowiednio co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Po drugie osiągnęli określony wiek, niższy niż powszechny wiek emerytalny (67 lat). Obniżony wiek wynosi co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Wysokość świadczenia

Częściowe świadczenie wynosi 50% kwoty docelowej emerytury i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury. Nie jest bowiem objęte gwarancją otrzymania świadczenia w minimalnej wysokości. Istnieje więc ryzyko by ubezpieczony otrzymywał emeryturę częściową jednak w wysokości niższej niż świadczenie minimalne. Nie ma w takiej sytuacji prawa ubiegania się o dopłatę z budżetu państwa. Ponadto każda otrzymana wypłata spowoduje obniżenie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, zostanie od niego odliczona. Przyczyni się to do redukcji docelowego świadczenia. W związku z niską kwotą emerytury częściowej może być ona pobierano pomimo trwania stosunku pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem. Nie podlega ona zawieszeniu ani zmniejszeniu także z tytułu osiągania przychodów, niezależnie od ich źródła.

Emerytura częściowa mężczyzn

Od 2014 roku o takie świadczenie mogą ubiegać się mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i jednocześnie legitymują się łącznie 40 latami składkowymi i nieskładkowymi. Dotyczy to osób urodzonych po 31 marca 1949 roku, czyli tych, które osiągnęły wiek 65 lat i 6 miesięcy.

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek ubezpieczonego składany do ZUS. Pisma w tej sprawie można będzie składać od kwietnia 2014 roku.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Emerytura częściowa kobiet

Od 2021 roku prawo do ubiegania się o emeryturę częściową uzyskają także kobiety. Obejmie to panie urodzone po 31 grudnia 1958 roku, czyli te w wieku co najmniej 62 lat i 1 miesiąca. Ustawodawca różnicuje uprawnionych do emerytury częściowej ze względu na kryterium wieku. To kobiety stanowią grupę uprzywilejowaną. By otrzymać świadczenie muszą osiągnąć niższy o 3 lata niż mężczyźni wiek i pozyskać krótszy o 5 lat staż.

Po spełnieniu wymagań stażowych (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz wiekowych ubezpieczony otrzyma wypłatę świadczenia już od miesiąca, w którym o nie wystąpił.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »