reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Kiedy następuje losowanie do OFE

Kiedy następuje losowanie do OFE

Osoba rozpoczynająca pracę, za którą odprowadzane są składki do ZUS zobowiązana jest zawrzeć umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnych. Jeśli tego nie uczyni - OFE jest przydzielane w drodze losowania.

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu może nastąpić:

  • w wyniku losowania, przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zasadach przewidzianych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych bądź też
  • w wyniku otwarcia rachunku w otwartym funduszu.

Losowanie do OFE dotyczy przede wszystkim osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę, zakładają własną działalność gospodarczą lub zostały skierowane na płatne praktyki. Mają one 7 dni na dokonanie wyboru OFE. Jeśli nie dokonają wyboru w ciągu 7 dni to mają kolejne 7 i tak aż do losowania. Jeśli ktoś zapomni o wyborze OFE ZUS przesyła zawiadomienia o konieczności wyboru.

Losowanie OFE nie obowiązuje studentów oraz uczniów, którzy nie mają ukończonego jeszcze 26 roku życia oraz osób pracujących w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto nie muszą się obawiać losowania osoby rozpoczynające studia doktoranckie.

Zobacz także:Jak zmienić OFE

Losowanie OFE odbywają się dwa razy do roku – ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca. Osoby, które chcą uniknąć udziału w losowaniu powinny do dnia 10 stycznia lub 10 lipca wybrać fundusz emerytalny.

Przed losowaniem do osoby ubezpieczonej zostaje wysłane pisemne wezwanie, aby ta osoba zawarła umowę z OFE w terminie do 10 stycznia lub 10 lipca. Zazwyczaj taka osoba ma około 30 dni na dokonanie wyboru.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany zawiadomić osobę wylosowaną oraz OFE, którego członkiem została ta osoba, o wyniku losowania. Wraz z zawiadomieniem członek OFE otrzymuje dane OFE objęte wpisem do rejestru funduszy, a OFE - podstawowe dane osobowe nowego członka.

Po otrzymaniu zawiadomienia ZUS-u i podstawowych danych osobowych członka, OFE niezwłocznie potwierdza członkowi na piśmie warunki członkostwa, informując go jednocześnie o przysługującym mu prawie wskazania imiennie jednej lub więcej osób fizycznych, na których rzecz ma nastąpić, po jego śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych.

Ponadto OFE wzywa nowego członka do niezwłocznego dopełnienia obowiązku polegającego na złożeniu pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego małżonkiem, a jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa - udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Losowanie do OFE dotyczy osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę.
Losowanie do OFE dotyczy osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama