REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy następuje losowanie do OFE

Magdalena Przepiórka
Losowanie do OFE dotyczy osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę.
Losowanie do OFE dotyczy osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba rozpoczynająca pracę, za którą odprowadzane są składki do ZUS zobowiązana jest zawrzeć umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnych. Jeśli tego nie uczyni - OFE jest przydzielane w drodze losowania.

Członkowstwo w OFE

REKLAMA

Uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu może nastąpić:

  • w wyniku losowania, przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zasadach przewidzianych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych bądź też
  • w wyniku otwarcia rachunku w otwartym funduszu.

Kogo obejmuje losowanie

Losowanie do OFE dotyczy przede wszystkim osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę, zakładają własną działalność gospodarczą lub zostały skierowane na płatne praktyki. Mają one 7 dni na dokonanie wyboru OFE. Jeśli nie dokonają wyboru w ciągu 7 dni to mają kolejne 7 i tak aż do losowania. Jeśli ktoś zapomni o wyborze OFE ZUS przesyła zawiadomienia o konieczności wyboru.

Losowanie OFE nie obowiązuje studentów oraz uczniów, którzy nie mają ukończonego jeszcze 26 roku życia oraz osób pracujących w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto nie muszą się obawiać losowania osoby rozpoczynające studia doktoranckie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:Jak zmienić OFE

Termin losowania

Losowanie OFE odbywają się dwa razy do roku – ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca. Osoby, które chcą uniknąć udziału w losowaniu powinny do dnia 10 stycznia lub 10 lipca wybrać fundusz emerytalny.

Przed losowaniem do osoby ubezpieczonej zostaje wysłane pisemne wezwanie, aby ta osoba zawarła umowę z OFE w terminie do 10 stycznia lub 10 lipca. Zazwyczaj taka osoba ma około 30 dni na dokonanie wyboru.

Obowiązkowe zawiadomienie

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązany zawiadomić osobę wylosowaną oraz OFE, którego członkiem została ta osoba, o wyniku losowania. Wraz z zawiadomieniem członek OFE otrzymuje dane OFE objęte wpisem do rejestru funduszy, a OFE - podstawowe dane osobowe nowego członka.

Po otrzymaniu zawiadomienia ZUS-u i podstawowych danych osobowych członka, OFE niezwłocznie potwierdza członkowi na piśmie warunki członkostwa, informując go jednocześnie o przysługującym mu prawie wskazania imiennie jednej lub więcej osób fizycznych, na których rzecz ma nastąpić, po jego śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych.

Ponadto OFE wzywa nowego członka do niezwłocznego dopełnienia obowiązku polegającego na złożeniu pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego małżonkiem, a jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa - udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków.

Zobacz także dział: OFE

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA