reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem

Obowiązek zawarcia przez ubezpieczonego umowy z Otwartym Funduszem

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego funduszu emerytalnego. Ubezpieczony, który podejmie decyzję, do którego OFE przystąpi, ma obowiązek zawarcia z nim umowy. Poniżej znajduje się kilka informacji, które pomogą prawidłowo podpisać umowę.

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z OFE warto wcześniej ustalić, który fundusz ma najkorzystniejszą ofertę. W tym celu można sięgnąć do rankingów OFE, które pokazują jak radziły sobie poszczególne fundusze od początku działalności z uwzględnieniem okresu bessy i hossy do dnia dzisiejszego. Takie rankingi są publikowane na stronach internetowych.

Kiedy już wybierzemy fundusz, do którego chcemy przystąpić musimy nawiązać z nim kontakt – przez Internet, telefon bądź też umawiamy się z akwizytorem OFE.

Co do zasady uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu, następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:

  • w dniu zawarcia pierwszej umowy z otwartym funduszem osoba przystępująca do funduszu podlega lub podlegała, w okresie 12 miesięcy przed dniem zawarcia umowy, ubezpieczeniu emerytalnemu w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona odpowiedniego wpisu lub zmian w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoba przystępująca do otwartego funduszu emerytalnego składa funduszowi deklarację przystąpienia do tego funduszu na formularzu umowy udostępnionym przez ten fundusz.

Można być członkiem tylko jednego OFE.

Zobacz także:Jak zmienić OFE

Formularz umowy powinien zawierać:

  • informację o sposobie wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, w przypadku gdy śmierć osoby wskazanej nastąpi przed śmiercią członka funduszu, a członek ten nie wskaże innej osoby, oraz oświadczenie osoby przystępującej do funduszu o zapoznaniu się z treścią tej informacji,
  • informację o skutkach rozwiązania umowy z otwartym funduszem emerytalnym lub rezygnacji z członkostwa w funduszu oraz oświadczenie osoby przystępującej do funduszu o znajomości tych skutków,
  • informację o zakresie danych przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego przez jego członka w celu wykonania tych obowiązków.

Zawierając umowę z otwartym funduszem, osoba występująca z wnioskiem o przyjęcie do funduszu może wskazać imiennie jedną lub więcej osób, na których rzecz ma nastąpić, po jej śmierci, wypłata środków nie wykorzystanych. Co ważne członek otwartego funduszu może w każdym czasie zmienić poprzednią dyspozycję, wskazując inne osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Osoba zawierająca umowę z funduszem obowiązana jest również złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej małżonkiem, a jeżeli między małżonkami nie istnieje wspólność ustawowa - udokumentować także sposób uregulowania tych stosunków. W razie niedopełnienia tego obowiązku, przyjmuje się odpowiednio, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa albo że małżeńskie stosunki majątkowe uregulowane są zgodnie z treścią umowy zawartej z otwartym funduszem.

Zobacz także dział: OFE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba przystępująca do OFE składa funduszowi deklarację przystąpienia do tego funduszu na formularzu umowy udostępnionym przez ten fundusz.
Osoba przystępująca do OFE składa funduszowi deklarację przystąpienia do tego funduszu na formularzu umowy udostępnionym przez ten fundusz.

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama