reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Podwyższenie wieku emerytalnego > Wydłużenie wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów

Wydłużenie wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów

Zasady przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów mają ulec zmianie. Znamy już dokładnie nowe warunki wieku, jaki uprawnia do przejścia w stan spoczynku. Zostanie on znacznie podwyższony.

Podwyższenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn ma zgodnie z zapowiedziami o projektem ustaw nastąpić we wszystkich systemach emerytalnych, w prawo do przejścia na emeryturę lub w stan spoczynku przysługuje po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę. Co oznacza, że zmiana będzie dotyczyła również przechodzenia w stan spoczynków sędziów i prokuratorów.

Jakie zmiany proponowane są wobec prokuratorów

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prokurator przechodzi w stan spoczynku z chwilą ukończenia 65 roku życia mężczyźni i 60 lat kobiety. Zgodnie z zapowiedziami wiek przechodzenia w stan spoczynku prokuratorów zostanie podwyższony i zrównany do poziomu 67 lat, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Ponadto prokurator wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury, będący oficerem, będzie przechodził w stan spoczynku z dniem ukończenia 67 roku życia. Również prokurator wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury, niebędący oficerem, będzie przechodził w stan spoczynku z dniem ukończenia 67 roku życia.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego najważniejsze zmiany

Nowe zasady przechodzenia w stan spoczynku sędziów

Obecnie sędzia przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65 roku życia, chyba że Krajowa Rada Sądownictwa na wniosek sędziego, wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez sędziego 70 roku życia. Natomiast zgodnie ze zmianami zawartymi w projekcie ustawy o zmianie systemu emerytalnego sędzia przechodzi w stan spoczynku w dniem ukończenia 67 roku życia. W związku z tym sędziemu, który został przeniesiony w stan spoczynku, w razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sadowych, przysługuje do czasu osiągnięcia wieku 67 lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Sędzia ma także prawo przejść na swój wniosek w stan spoczynku, z zachowaniem prawa do uposażenia po ukończeniu 55 lat przez kobietę, jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat, a 60 lat przez mężczyznę, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat. Zgodnie z proponowanymi zmianami z uprawnienia takiego będzie mógł skorzystać sędzia, który te warunki spełnił do dnia 31 grudnia 2017 roku.

Zobacz także: Emerytury mundurowe

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Podstawa prawna:Ustawa z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze (tekst jedn. Dz. U. 2011 nr 270 poz. 1599)
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 roku Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2001 nr 98 poz. 1070)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama