REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uczestnik PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
Uczestnik PPK - kim jest? Jak oszczędzać w PPK? Czy można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? / fot. Shutterstock
Uczestnik PPK - kim jest? Jak oszczędzać w PPK? Czy można zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w PPK umożliwia oszczędzanie w ramach tego programu. Aby zostać zapisanym do PPK, trzeba być "osobą zatrudnioną". Kto zgodnie z ustawą o PPK może być uczestnikiem PPK?

Kim jest uczestnik PPK?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.), dalej „ustawa o PPK”, uczestnikiem PPK jest osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia oraz - w imieniu i na rzecz której - podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową. Ustawa o PPK określa kto jest „osobą zatrudnioną”, mogącą zostać uczestnikiem PPK. Przez osoby zatrudnione należy rozumieć:

REKLAMA

  • pracowników - w rozumieniu Kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji oraz
  • osoby wskazane powyżej (z wyjątkiem członków rad nadzorczych) przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające, z tych tytułów, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w Polsce.

Polecamy: Pracownicze Plany Kapitałowe. Praktyczny komentarz do ustawy

Dobrowolność uczestnictwa w PPK

W imieniu i na rzecz takiej osoby podmiot zatrudniający zawrze umowę o prowadzenie PPK, chyba, że ta osoba złoży mu wcześniej deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne.

Zawarcie umowy o prowadzenie PPK nie wymaga zgody zatrudnionego. W ustawie o PPK przewidziano tzw. automatyczny zapis. Dotyczy on jednak tylko zatrudnionych między 18 a 55 rokiem życia. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, aby przystąpić do omawianego programu powinny złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Zgodnie z ustawą o PPK, zatrudniający nie może zawrzeć umowy o prowadzenie PPK dla osoby, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70 rok życia. Przez „pierwszy dzień zatrudnienia” osób zatrudnionych w danym podmiocie w dniu objęcia go przepisami ustawy o PPK należy rozumieć ten dzień. Natomiast w przypadku osób zatrudnianych po tej dacie, wiek weryfikuje się na faktyczny pierwszy dzień zatrudnienia. Ponowna weryfikacja wieku powinna nastąpić na dzień zawierania dla danej osoby umowy o prowadzenie PPK. W przypadku, gdy dana osoba jest zatrudniona w podmiocie zatrudniającym w dniu objęcia tego podmiotu przepisami ustawy o PPK, dla zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK nie ma znaczenia jej staż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3-miesięczny okres zatrudnienia

Natomiast - w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej po tym dniu - umowę o prowadzenie PPK zawiera się, jeśli legitymuje się ona 3-miesięcznym (90-dniowym) okresem zatrudnienia w danym podmiocie. Do tego okresu wlicza się wcześniejsze okresy zatrudnienia w danym podmiocie zatrudniającym (z poprzednich 12 miesięcy), a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podmiot zatrudniający jest następcą prawnym tych podmiotów.     

Możliwość rezygnacji z wpłat

Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK. Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, zatrudniony (uczestnik PPK) może w dowolnym momencie zrezygnować z finansowania wpłat do PPK, a także w dowolnym momencie wznowić ich finansowanie. Osoba, która złoży deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, będzie ponownie zapisywana do tego systemu co 4 lata, począwszy od 2023 roku, chyba, że wcześniej ponownie złoży deklarację rezygnacji.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA