REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne
Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

Jeśli pobierasz świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie osiągasz przychody, to co roku musisz rozliczać swoje świadczenie. W wyniku rozliczenia może się okazać, że ZUS je zmniejszy albo nawet zawiesi. Dowiedz się, od czego to zależy i jak ZUS rozlicza świadczenie.

REKLAMA

Zasady rozliczenia świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych

Obowiązujące przepisy przewidują dwa sposoby rozliczenia świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych: rozliczenie roczne i miesięczne. Świadczenie ZUS rozliczy według wariantu, który będzie dla Ciebie korzystniejszy.

Co roku – do końca maja – musisz dostarczyć do ZUS zaświadczenie (oświadczenie -  w przypadku gdy jesteś dla siebie płatnikiem składek) o wysokości przychodu za ubiegły rok. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone. Aby można było wybrać korzystny sposób rozliczenia, Twój pracodawca powinien wykazać zarobki uzyskiwane przez Ciebie w kolejnych miesiącach rozliczanego roku.

Na Twój wniosek ZUS może rozliczyć świadczenie przed upływem roku rozliczeniowego:

1) jeśli Twoje prawo do świadczenia ustało, ponieważ:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osiągnąłeś wiek emerytalny;
  • nabyłeś prawo do emerytury;
  • i nabyłeś nieruchomość rolną;

2) jeśli Twoje prawo do świadczenia zostało zawieszone, ponieważ:

  • nabyłeś prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej,
  • podjąłeś wypłatę renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.

Miesięczne rozliczenie przychodu, kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych

Miesięczne rozliczenie przychodu polega na porównaniu kwot przychodu osiągniętego przez Ciebie w poszczególnych miesiącach kalendarzowych z obowiązującą w danym miesiącu:

  • dopuszczalną kwotą przychodu - stanowiącą 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych, oraz
  • graniczną kwotą przychodu - stanowiącą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

Kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń i zasiłków przedemerytalnych w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2024 r. zawiera poniższa tabela.

Rodzaj kwotyWysokość kwoty
dopuszczalna miesięczna kwota przychodu równa 25% przeciętnego wynagrodzenia z 2023 r.1788,90 zł
graniczna miesięczna kwota przychodu równa 70% przeciętnego wynagrodzenia z 2023 r.5008,90 zł
dopuszczalna roczna kwota przychodu21 466,80 zł
graniczna roczna kwota przychodu60 106,80 zł
gwarantowana kwota świadczenia przysługująca osobie osiągającej przychód przekraczający 25% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższy niż 70% tego wynagrodzenia897,35 zł

W wyniku rozliczenia ZUS zdecyduje o wysokości świadczenia

REKLAMA

Jeżeli przychód, który osiągnąłeś w poszczególnych miesiącach, nie przekroczył dopuszczalnej kwoty przychodu, to należy Ci się świadczenie w pełnej wysokości. Jeżeli w tych miesiącach wypłacaliśmy Ci świadczenie zmniejszone albo było ono zawieszone, to przysługuje Ci wyrównanie.

Jeżeli przychód, który osiągnąłeś w poszczególnych miesiącach, przekroczył dopuszczalną kwotę przychodu, ale nie przekroczył granicznej miesięcznej kwoty przychodu – to za takie miesiące należy Ci się świadczenie w zmniejszonej kwocie, tj. obniżonej o kwotę przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu. Jeżeli w miesiącu, w którym powinieneś mieć zmniejszone świadczenie, dostawałeś je w pełnej wysokości, to ZUS ustali Ci kwotę nienależnie pobranego świadczenia. Jeśli natomiast świadczenie miałeś zawieszone, a w danym miesiącu przysługiwało Ci ono w zmniejszonej wysokości, to przysługuje Ci wyrównanie.

Świadczenie lub zasiłek przedemerytalny ZUS zawiesi wtedy, gdy Twój przychód w danym miesiącu przekroczył graniczną kwotę. Jeżeli w miesiącu, w którym powinieneś mieć zawieszone świadczenie, dostawałeś je w pełnej lub zmniejszonej wysokości, to ZUS ustali Ci kwotę nienależnie pobranego świadczenia. Na ostateczne rozliczenie składa się wynik uzyskany w każdym z miesięcy.

Źródło: na podstawie informacji ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA