Kategorie

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

Aleksandra Pajewska
Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego. /Fot. Fotolia
Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego. /Fot. Fotolia
Fotolia
W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Zgodnie z art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118) wcześniejsza emerytura rozumiana jest jako świadczenie emerytalne przysługujące osobie, która co prawda nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego ale legitymuje się długim stażem pracowniczym w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Stąd wcześniejsza emerytura nazywana bywa emeryturą pracowniczą. Zgodnie ze stanowiskiem SN wyrażonym w wyroku z dnia 22 lutego 2017 roku (sygnatura akt I UK 258/06) wcześniejsza emerytura jest dla powszechnego systemu świadczeń emerytalnych instytucją wyjątkową, określającą szczególne uprawnienia, a ustawodawca wskazuje zamknięty katalog pracowników, którzy mają możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Wcześniejsza emerytura a praca zarobkowa

Osoba korzystająca z wcześniejszego świadczenia emerytalnego może kontynuować/ podjąć pracę zarobkową. Wcześniejsi emeryci mogą więc pozostać aktywni zawodowo. Z uwagi na niską wysokość wcześniejszych świadczeń emerytalnych możliwość „dorobienia sobie” cieszy się dużą popularnością.

Łączenie wcześniejszej emerytury z pracą zawodową jest prawnie możliwe.

Zaświadczenie o zarobkach

W związku z łączeniem pobierania wcześniejszej emerytury ze świadczeniem pracy zawodowej na wcześniejszym emerycie ciążą obowiązki wobec ZUS. Do końca lutego wcześniejsi emeryci mają czas by dopełnić obowiązków wobec ZUS, tj. powiadomić zakład o osiągniętych przychodach.

Na pracodawcy zatrudniającego wcześniejszego emeryta spoczywa obowiązek wydania zaświadczenia o wysokości przychodów. Warto wystawić ten dokument w dwóch wersjach: pierwszej informującej o przychodach uzyskanych w każdym kolejnym miesiącu i drugiej, która wskazuje sumaryczne zarobki, z całego 2013 roku.

Wcześniejsza emerytura a działalność gospodarcza

Powyższe obowiązki nie dotyczą osób korzystających z wcześniejszego świadczenia emerytalnego i jednocześnie prowadzących własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy składają tylko oświadczenie o źródle i wysokości przychodów.

Zobacz również: Wcześniejsze emerytury - vademecum

Wysokość wcześniejszej emerytury

Warto pamiętać, że wysokość wcześniejszej emerytury zależna jest od wysokości osiąganych zarobków.

Wysokość uzyskiwanych zarobków może wpływać na wysokość a nawet fakt otrzymywania wcześniejszej emerytury.

Zgodnie z treścią art. 104 ust. 7 tylko przychód, który nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez GUS (w całym 2013 roku – 30661,20 zł) nie wpływa na fakt ani wysokość pobieranego świadczenia. Przychód w przedziale 70 – 130% wskazanego wynagrodzenia prowadzi do odpowiedniego zmniejszenia świadczenia. Natomiast zarobki przekraczając 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w całym 2013 roku – 56941,30 zł) wykluczają możliwość pobierania wcześniejszej emerytury.

Rodzaje przychodów

Nie wszystkie przychody są brane przez ZUS pod uwagę. Bez znaczenie pozostają przychody uzyskiwane z tytuły działalności twórczej i artystycznej. Największe znaczenie mają zarobki z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby, przez którą rozumie się zatrudnienie lub inną pracę zarobkową oraz prowadzenie pozarolniczej działalności także za granicą.

Polecamy serwis: Emerytury

Omówione zasady nie dotyczą osób, które pobierają świadczenie w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118),
 • wyrok SN z 22.02.2007r., I UK 258/06.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obostrzenia na październik 2021 r.

  Obostrzenia na październik 2021 r. zawarto w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów. Aktualne obostrzenia mają zostać przedłużone do 31 października.

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.