reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

Jakie obowiązki ciążą na wcześniejszym emerycie?

W związki z pobieraniem wcześniejszego świadczenia emerytalnego ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nakłada na wcześniejszych emerytów obowiązki wobec ZUS. Wcześniejszy emeryt ma obowiązek złożenia do ZUS zaświadczenia o zarobkach do końca lutego.

Zgodnie z art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118) wcześniejsza emerytura rozumiana jest jako świadczenie emerytalne przysługujące osobie, która co prawda nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego ale legitymuje się długim stażem pracowniczym w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Stąd wcześniejsza emerytura nazywana bywa emeryturą pracowniczą. Zgodnie ze stanowiskiem SN wyrażonym w wyroku z dnia 22 lutego 2017 roku (sygnatura akt I UK 258/06) wcześniejsza emerytura jest dla powszechnego systemu świadczeń emerytalnych instytucją wyjątkową, określającą szczególne uprawnienia, a ustawodawca wskazuje zamknięty katalog pracowników, którzy mają możliwość skorzystania z tego rozwiązania.

Wcześniejsza emerytura a praca zarobkowa

Osoba korzystająca z wcześniejszego świadczenia emerytalnego może kontynuować/ podjąć pracę zarobkową. Wcześniejsi emeryci mogą więc pozostać aktywni zawodowo. Z uwagi na niską wysokość wcześniejszych świadczeń emerytalnych możliwość „dorobienia sobie” cieszy się dużą popularnością.

Łączenie wcześniejszej emerytury z pracą zawodową jest prawnie możliwe.

Zaświadczenie o zarobkach

W związku z łączeniem pobierania wcześniejszej emerytury ze świadczeniem pracy zawodowej na wcześniejszym emerycie ciążą obowiązki wobec ZUS. Do końca lutego wcześniejsi emeryci mają czas by dopełnić obowiązków wobec ZUS, tj. powiadomić zakład o osiągniętych przychodach.

Na pracodawcy zatrudniającego wcześniejszego emeryta spoczywa obowiązek wydania zaświadczenia o wysokości przychodów. Warto wystawić ten dokument w dwóch wersjach: pierwszej informującej o przychodach uzyskanych w każdym kolejnym miesiącu i drugiej, która wskazuje sumaryczne zarobki, z całego 2013 roku.

Wcześniejsza emerytura a działalność gospodarcza

Powyższe obowiązki nie dotyczą osób korzystających z wcześniejszego świadczenia emerytalnego i jednocześnie prowadzących własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy składają tylko oświadczenie o źródle i wysokości przychodów.

Zobacz również: Wcześniejsze emerytury - vademecum

Wysokość wcześniejszej emerytury

Warto pamiętać, że wysokość wcześniejszej emerytury zależna jest od wysokości osiąganych zarobków.

Wysokość uzyskiwanych zarobków może wpływać na wysokość a nawet fakt otrzymywania wcześniejszej emerytury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama