reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej mężczyzn

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej mężczyzn

Emerytura pracownicza przysługuje mężczyznom objętym ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Emerytura ta jest emeryturą wcześniejszą, co oznacza że przysługuje osobom przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Kto ma prawo do emerytury pracowniczej

Ubezpieczeni mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego 65 lat mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat. Muszą posiadać co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy lub co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i zostać uznanymi za całkowicie niezdolnych do pracy. Uznanie za za całkowicie niezdolnych do pracy musi nastąpić na podstawie orzeczeniem lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.

Zobacz także: Jakie są warunki przyznania emerytury pracowniczej dla kobiet

Emeryt musiał być pracownikiem

Warunkiem koniecznym do uzyskania pracowniczej emerytury przez mężczyzn jest warunek, iż ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę byli oni pracownikami. Co oznacza, że pozostawali w ubezpieczeniu społecznym lub w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych z tytułu stosunku pracy. Warunek ten jest również spełniony, jeśli przez cały wymagany do uzyskania emerytury okres ubezpieczenia mężczyźni pozostawali w ubezpieczeniu pracowniczym.

Przepisy mówią, że ubezpieczony musi zostawać w stosunku pracy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku, a nie bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Daje to prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej mężczyznom, którzy bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę pracowniczą nie byli zatrudnieni, ale na przykład pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy lub zasiłek dla bezrobotnych. W takim przypadku warunkiem przyznania emerytury jest pozostawanie w ubezpieczeniu pracowniczym ostatnio przed nabyciem prawa odpowiednio do rent lub zasiłku.

Pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy

Ostatnim warunkiem przyznania pracowniczej emerytury jest warunek, że w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym mężczyźni pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przy ustalaniu 6 miesięcy ubezpieczenia pracowniczego wlicza się ponadto okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz także dział: Wcześniejsze emerytury

Podstawa prawna: Art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczeni mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat. Muszą posiadać co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy  Fot. Fotolia
Ubezpieczeni mężczyźni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 roku mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat. Muszą posiadać co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama