REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla 60 latków już od 8 maja

Ewa Karaś
Ewa Ryś

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna oczekiwane emerytury dla 60 letnich mężczyzn stały się w końcu realne. Od 8 maja 2008 roku zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskanie wcześniejszej emerytury pracowniczej 60-letnim mężczyznom posiadającym co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy.

REKLAMA

Obecnie z emerytury pracowniczej mogą skorzystać kobiety, które posiadają 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie wymaga się od nich aby były uznane przez orzecznika ZUS jako niezdolne do pracy. Mężczyźni z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać po ukończeniu 60 lat, jeśli posiadają co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W odróżnieniu od kobiet muszą oni zastać uznani za niezdolnych do pracy.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 23 października 2007 r., że taka regulacja jest niezgodna z Konstytucją. Niezgodne z Konstytucją RP jest nie przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Trybunał uznał, że przepis ten, utraci moc obowiązującą po dwunastu miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Obecnie obowiązujące przepisy musiały zostać dostosowane do zmiany. Sejm i Senat przyjął zmianę ustawy, a Prezydent ją podpisał.

Z dniem 8 maja 2008 r. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy, mają prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Zmiana ustawy nie będzie dotyczyła pozostałych warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kogo obejmą nowe regulacje

Z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie znowelizowanych przepisów skorzystają mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. W praktyce z takiego prawa skorzystają mężczyźni urodzeni w latach 1943-1948, gdyż urodzeni przed 1943 r. osiągnęli już powszechny wiek emerytalny - 65 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mężczyźni urodzeni w latach 1949-1968 nadal nie będą mogli uzyskać wcześniejszej emerytury pracowniczej, pomimo udowodnienia 35-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Do końca 2008 roku nie ukończą bowiem wymaganych 60 lat.

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. nie muszą spełniać wszystkich wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej warunków do 31 grudnia 2008 r.

Gdy toczy się postępowanie sądowe

Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wielu mężczyzn złożyło wniosek o przyznanie emerytury pracowniczej, nie czekając na zmianę przepisów. ZUS, stosując aktualnie obowiązujące przepisy, wydawał decyzje odmowne.

REKLAMA

Jeśli osoba, która otrzymała z ZUS decyzję odmowną decyzję po wejściu w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, będzie musiała ponownie złożyć do ZUS wniosek o emeryturę. Wniosek można złożyć w każdym czasie, ale najlepiej zrobić to w maju, kiedy przepisy wejdą w życie. ZUS przyzna emeryturę już za maj 2008 r.

W przypadku osób, które odwołały się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu i których odwołanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, będą musiały podjąć decyzję. Albo dalej będą kontynuowały postępowanie sądowe, albo wycofają sprawę z sądu. W pierwszej opcji mężczyźni mogą liczyć na to, że sąd wyda orzeczenie na podstawie nowych przepisów, ale może się to znacznie przeciągnąć w czasie. W przypadku wyboru drugiej opcji . Z drugiej strony sąd może umorzy postępowanie i przekaże akta rentowe do ZUS. Po przekazaniu tych akt będzie możliwe ponowne rozpatrzenie sprawy przez ZUS. Mężczyzna będzie musiał ponownie złożyć wniosek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

REKLAMA

Nowe kryteria dochodowe i kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od 2025 r. Jest już rozporządzenie

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Możesz mieć wyższą emeryturę w 2024 roku – tylko złóż wniosek do ZUS

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego akcyza musi pójść w górę. Jest jednak podejrzenie, że chodzi o coś innego

Chodzi o podniesienie podatku akcyzowego na papierosy i inne wyroby nikotynowe. Resort finansów poinformował o swoich planach dotyczących wysokości akcyzy na 2025 rok. Ruch ten podyktowany jest rzekomą troską o zdrowie Polaków, ale wiadomo, że jest próbą zaradzenia kryzysowi budżetowemu.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy emeryturę? 3 powody. Ważne zwłaszcza dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może skutecznie złożyć emeryt, jeśli są ku temu podstawy.  Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego. 

REKLAMA

Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

REKLAMA