REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla 60 latków już od 8 maja

Ewa Karaś
Ewa Ryś

REKLAMA

REKLAMA

Od dawna oczekiwane emerytury dla 60 letnich mężczyzn stały się w końcu realne. Od 8 maja 2008 roku zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskanie wcześniejszej emerytury pracowniczej 60-letnim mężczyznom posiadającym co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy.

REKLAMA

Obecnie z emerytury pracowniczej mogą skorzystać kobiety, które posiadają 30-letni okres składkowy i nieskładkowy. Nie wymaga się od nich aby były uznane przez orzecznika ZUS jako niezdolne do pracy. Mężczyźni z wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać po ukończeniu 60 lat, jeśli posiadają co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. W odróżnieniu od kobiet muszą oni zastać uznani za niezdolnych do pracy.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 23 października 2007 r., że taka regulacja jest niezgodna z Konstytucją. Niezgodne z Konstytucją RP jest nie przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy. Trybunał uznał, że przepis ten, utraci moc obowiązującą po dwunastu miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Obecnie obowiązujące przepisy musiały zostać dostosowane do zmiany. Sejm i Senat przyjął zmianę ustawy, a Prezydent ją podpisał.

Z dniem 8 maja 2008 r. mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy, mają prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Zmiana ustawy nie będzie dotyczyła pozostałych warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Kogo obejmą nowe regulacje

Z prawa do wcześniejszej emerytury na podstawie znowelizowanych przepisów skorzystają mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. W praktyce z takiego prawa skorzystają mężczyźni urodzeni w latach 1943-1948, gdyż urodzeni przed 1943 r. osiągnęli już powszechny wiek emerytalny - 65 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mężczyźni urodzeni w latach 1949-1968 nadal nie będą mogli uzyskać wcześniejszej emerytury pracowniczej, pomimo udowodnienia 35-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Do końca 2008 roku nie ukończą bowiem wymaganych 60 lat.

Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. nie muszą spełniać wszystkich wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej warunków do 31 grudnia 2008 r.

Gdy toczy się postępowanie sądowe

Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wielu mężczyzn złożyło wniosek o przyznanie emerytury pracowniczej, nie czekając na zmianę przepisów. ZUS, stosując aktualnie obowiązujące przepisy, wydawał decyzje odmowne.

REKLAMA

Jeśli osoba, która otrzymała z ZUS decyzję odmowną decyzję po wejściu w życie nowelizacji ustawy emerytalnej, będzie musiała ponownie złożyć do ZUS wniosek o emeryturę. Wniosek można złożyć w każdym czasie, ale najlepiej zrobić to w maju, kiedy przepisy wejdą w życie. ZUS przyzna emeryturę już za maj 2008 r.

W przypadku osób, które odwołały się od niekorzystnej decyzji ZUS do sądu i których odwołanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte, będą musiały podjąć decyzję. Albo dalej będą kontynuowały postępowanie sądowe, albo wycofają sprawę z sądu. W pierwszej opcji mężczyźni mogą liczyć na to, że sąd wyda orzeczenie na podstawie nowych przepisów, ale może się to znacznie przeciągnąć w czasie. W przypadku wyboru drugiej opcji . Z drugiej strony sąd może umorzy postępowanie i przekaże akta rentowe do ZUS. Po przekazaniu tych akt będzie możliwe ponowne rozpatrzenie sprawy przez ZUS. Mężczyzna będzie musiał ponownie złożyć wniosek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Co zrobić by wzrosła zdolność kredytowa?

  Poprawa zdolności kredytowej, czyli możliwości uzyskania finansowania od banku, nie wiąże się z koniecznością pozyskania jakiejś tajemnej wiedzy, niedostępnej dla zwykłego śmiertelnika. W praktyce okazuje się jednak, że niewielu z nas wie w jaki sposób odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia kredytu: uzyskać jak najlepsze warunki czy wyższą kwotę. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj.

  Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. Przedsiębiorcy apelują o należytą staranność w procesie stanowienia prawa

  Zmian w ustawie wiatrakowej w Sejmie. "Choć dostrzegamy konieczność przyspieszenia w Polsce inwestycji w niskoemisyjne źródła energii, dziś apelujemy do posłów o refleksję i należytą staranność w procesie konsultowania i stanowienia prawa" – napisano w stanowisku ZPP nt. projektowanych zmian w ustawie wiatrakowej.

  Wyłączenie sędziego w procesie karnym. Kiedy ma miejsce i jak złożyć stosowny wniosek?

  Kodeks postępowania karnego wyróżnia dwie formy, w oparciu o które sędzia orzekający w sprawie podlega wyłączeniu – z mocy prawa (iudex inhabilis) lub na wniosek (iudex suspectus). 

  Kiedy powrót do korzystniejszego rozliczania fotowoltaiki. Net-metering znów dostępny dla wszystkich?

  Od kwietnia 2022 r. przyłączający przydomowe instalacje fotowoltaiczne do sieci muszą rozliczać się z operatorem płacąc dużo za pobierany prąd i otrzymując grosze za dostarczany. System zwany net-billingiem, uznany za niesprawiedliwy, jest krytykowany, a podczas wyborów pojawiła się zapowiedź przywrócenia starego sposobu, bez innych cen kupna i sprzedaży. Kiedy i jak takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie?

  REKLAMA

  Kurator dla osoby niepełnosprawnej. Nowe przepisy w 2024 roku

  Instytucja kurateli ma być bardziej dostosowana do potrzeb i warunków osoby z niepełnosprawnością. Co się zmieni i od kiedy?

  Z Sejmu: Waloryzacja 14,4% dodatku osłonowego na 2024 r. Od 228,8 zł do 822,25 zł. Prezydent zawetuje świadczenie? [druk sejmowy nr 72]

  Posłowie KO i Polski 2050 - TD złożyli projekt ustawy waloryzującej na 2024 r. kwotę dodatku osłonowego. Wartość świadczenia od 228,8 zł do 822,25 zł. Łącznie 2,3 mld zł. 

  Próbna matura 2023/2024 już w grudniu. Czy jest obowiązkowa?

  Próbna matura 2023/2024. Już w dniach 6-8 grudnia uczniowie ostatnich klas liceów, techników i szkół branżowych będą mogli przystąpić do testu diagnostycznego oceniającego poziom przygotowania do egzaminu maturalnego w Formule 2023. Czy tzw. matura próbna jest obowiązkowa dla wszystkich? Co z ocenami?

  UODO opublikował komunikat w związku z wyciekiem danych pacjentów

  Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował o współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta. "W związku z głośnym wyciekiem danych, w ramach współpracy obie instytucje będą wymieniać się ustaleniami z podejmowanych działań oraz wynikami swoich prac. Celem tej współpracy jest przede wszystkim dobro pacjentów i ochrona ich danych osobowych" – powiedział Jakub Groszkowski Zastępca Prezesa UODO.

  REKLAMA

  30 listopada ostatnim dniem na wniosek o „Dobry start”

  30 listopada upływa termin na złożenie wniosku o świadczenie w ramach programu „Dobry start” na okres 2023/2024. Jak ubiegać się o tzw. 300 plus?

  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  REKLAMA