| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

Zgodnie z przepisami - podstawę wymiaru emerytury dla osoby poprzednio uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy - może stanowić podstawa wymiaru renty w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania renty do przyznania emerytury. Podstawa wymiaru emerytury może być również ustalona na nowo tj. od wynagrodzenia z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, albo od wynagrodzenia z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej.

Jeżeli podstawa wymiaru emerytury będzie ustalona na nowo - wówczas jej wysokość w całości, czyli część socjalna oraz pozostałe składniki zależne od wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych - obliczona zostanie od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dniu nabycia prawa do emerytury i bez względu na to, czy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony od nowych zarobków, będzie wyższy czy też niższy od przyjętego do obliczenia renty.

Natomiast jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru renty, czyli tak jak w pani przypadku - wówczas emerytura będzie obliczona od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty tj. od starej kwoty bazowej.

Informuję również, że w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15.02.2006r. obliczenie wysokości emerytury od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty nie stanowi przeszkody do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo z zachowanie wyżej opisanych zasad. Wniosek w tej sprawie, może być zgłoszony w każdym czasie - niezależnie od tego, jaki okres upłynął od daty przyznania emerytury. Natomiast w myśl uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r. emerytura może być obliczona na nowo na podstawie tych samych zarobków , które wcześniej służyły do obliczenia podstawy wymiaru renty. Jednakże - dotyczy to wyłącznie tych przypadków, w których zarobki wskazane do ustalenia podstawy wymiaru renty pochodzą z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mieszczących się w okresie 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok przejścia na emeryturę.

Jak wynika z przekazanych informacji pani na wcześniejsza emeryturę przeszła od 1.04. 2001 r. – zatem do ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo, czyli z kwotą bazową wynoszącą 1540,20zł. (kwota ta obowiązywała od 1.06.2000r do 31.05.2001r.) powinna Pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu od 1 stycznia 1981r do 31 grudnia 2000 r. lub też zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych. Dodaję, że jeżeli ZUS dysponuje odpowiednią dokumentacją służącą do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego na nowo, wówczas na wniosek osoby zainteresowanej zobowiązany jest do ustalenia najkorzystniejszego wariantu ustalenia podstawy wymiaru emerytury po rencie.

Niezależnie od powyższego informuję, że w przypadku osób, które tak jak pani przeszły z renty na emeryturę w 2001 r.- to wówczas istnieje możliwość (w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22.10.2002 r.) obliczenia ale jedynie części socjalnej emerytury (tzn. element emerytury, który stanowi 24% kwoty bazowej) od nowej kwoty bazowej. Proponuję, aby w tej sprawie oraz w sprawie przeliczenia podstawy wymiaru zwróciła się pani bezpośrednio do Oddziału ZUS, który wypłaca pani emeryturę. Oddział ZUS zobowiązany jest, na podstawie posiadanych akt rentowych - udzielić pani wyczerpujących wyjaśnień w powyższych sprawach.

Podstawa prawna: Art. 21 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »