Kategorie

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
inforCMS
Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

Zgodnie z przepisami - podstawę wymiaru emerytury dla osoby poprzednio uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy - może stanowić podstawa wymiaru renty w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania renty do przyznania emerytury. Podstawa wymiaru emerytury może być również ustalona na nowo tj. od wynagrodzenia z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, albo od wynagrodzenia z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej.

Jeżeli podstawa wymiaru emerytury będzie ustalona na nowo - wówczas jej wysokość w całości, czyli część socjalna oraz pozostałe składniki zależne od wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych - obliczona zostanie od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dniu nabycia prawa do emerytury i bez względu na to, czy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony od nowych zarobków, będzie wyższy czy też niższy od przyjętego do obliczenia renty.

Natomiast jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru renty, czyli tak jak w pani przypadku - wówczas emerytura będzie obliczona od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty tj. od starej kwoty bazowej.

Informuję również, że w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15.02.2006r. obliczenie wysokości emerytury od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty nie stanowi przeszkody do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo z zachowanie wyżej opisanych zasad. Wniosek w tej sprawie, może być zgłoszony w każdym czasie - niezależnie od tego, jaki okres upłynął od daty przyznania emerytury. Natomiast w myśl uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r. emerytura może być obliczona na nowo na podstawie tych samych zarobków , które wcześniej służyły do obliczenia podstawy wymiaru renty. Jednakże - dotyczy to wyłącznie tych przypadków, w których zarobki wskazane do ustalenia podstawy wymiaru renty pochodzą z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mieszczących się w okresie 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok przejścia na emeryturę.

Jak wynika z przekazanych informacji pani na wcześniejsza emeryturę przeszła od 1.04. 2001 r. – zatem do ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo, czyli z kwotą bazową wynoszącą 1540,20zł. (kwota ta obowiązywała od 1.06.2000r do 31.05.2001r.) powinna Pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu od 1 stycznia 1981r do 31 grudnia 2000 r. lub też zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych. Dodaję, że jeżeli ZUS dysponuje odpowiednią dokumentacją służącą do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego na nowo, wówczas na wniosek osoby zainteresowanej zobowiązany jest do ustalenia najkorzystniejszego wariantu ustalenia podstawy wymiaru emerytury po rencie.

Niezależnie od powyższego informuję, że w przypadku osób, które tak jak pani przeszły z renty na emeryturę w 2001 r.- to wówczas istnieje możliwość (w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22.10.2002 r.) obliczenia ale jedynie części socjalnej emerytury (tzn. element emerytury, który stanowi 24% kwoty bazowej) od nowej kwoty bazowej. Proponuję, aby w tej sprawie oraz w sprawie przeliczenia podstawy wymiaru zwróciła się pani bezpośrednio do Oddziału ZUS, który wypłaca pani emeryturę. Oddział ZUS zobowiązany jest, na podstawie posiadanych akt rentowych - udzielić pani wyczerpujących wyjaśnień w powyższych sprawach.

Podstawa prawna: Art. 21 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.