REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Katarzyna Wiśniewska
Katarzyna Wiśniewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami - podstawę wymiaru emerytury dla osoby poprzednio uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy - może stanowić podstawa wymiaru renty w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania renty do przyznania emerytury. Podstawa wymiaru emerytury może być również ustalona na nowo tj. od wynagrodzenia z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, albo od wynagrodzenia z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej.

REKLAMA

Jeżeli podstawa wymiaru emerytury będzie ustalona na nowo - wówczas jej wysokość w całości, czyli część socjalna oraz pozostałe składniki zależne od wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych - obliczona zostanie od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dniu nabycia prawa do emerytury i bez względu na to, czy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony od nowych zarobków, będzie wyższy czy też niższy od przyjętego do obliczenia renty.

Natomiast jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru renty, czyli tak jak w pani przypadku - wówczas emerytura będzie obliczona od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty tj. od starej kwoty bazowej.

REKLAMA

Informuję również, że w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 15.02.2006r. obliczenie wysokości emerytury od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty nie stanowi przeszkody do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo z zachowanie wyżej opisanych zasad. Wniosek w tej sprawie, może być zgłoszony w każdym czasie - niezależnie od tego, jaki okres upłynął od daty przyznania emerytury. Natomiast w myśl uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lipca 2006 r. emerytura może być obliczona na nowo na podstawie tych samych zarobków , które wcześniej służyły do obliczenia podstawy wymiaru renty. Jednakże - dotyczy to wyłącznie tych przypadków, w których zarobki wskazane do ustalenia podstawy wymiaru renty pochodzą z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mieszczących się w okresie 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok przejścia na emeryturę.

Jak wynika z przekazanych informacji pani na wcześniejsza emeryturę przeszła od 1.04. 2001 r. – zatem do ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo, czyli z kwotą bazową wynoszącą 1540,20zł. (kwota ta obowiązywała od 1.06.2000r do 31.05.2001r.) powinna Pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu od 1 stycznia 1981r do 31 grudnia 2000 r. lub też zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych. Dodaję, że jeżeli ZUS dysponuje odpowiednią dokumentacją służącą do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego na nowo, wówczas na wniosek osoby zainteresowanej zobowiązany jest do ustalenia najkorzystniejszego wariantu ustalenia podstawy wymiaru emerytury po rencie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od powyższego informuję, że w przypadku osób, które tak jak pani przeszły z renty na emeryturę w 2001 r.- to wówczas istnieje możliwość (w świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 22.10.2002 r.) obliczenia ale jedynie części socjalnej emerytury (tzn. element emerytury, który stanowi 24% kwoty bazowej) od nowej kwoty bazowej. Proponuję, aby w tej sprawie oraz w sprawie przeliczenia podstawy wymiaru zwróciła się pani bezpośrednio do Oddziału ZUS, który wypłaca pani emeryturę. Oddział ZUS zobowiązany jest, na podstawie posiadanych akt rentowych - udzielić pani wyczerpujących wyjaśnień w powyższych sprawach.

Podstawa prawna: Art. 21 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja abonamentu RTV już przesądzona? Ale od kiedy? Nowa ustawa medialna nie wejdzie (raczej) w życie przed 2025 rokiem

Likwidacja abonamentu RTV jest jednym z kluczowych założeń nowej ustawy medialnej, której założenia zostały poddane konsultacjom od 24 czerwca 2024 r. Głównym celem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nowej ustawy medialnej jest wdrożenie Europejskiego Aktu o Wolności Mediów do polskiego porządku prawnego, reforma KRRiT, zmiana zasad powoływania władz w spółkach medialnych i finansowania mediów publicznych. Nowa ustawa obejmie też przepisy regulujące zasady koncentracji na rynku medialnym oraz działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych. Uwagi do przygotowanych założeń będzie można zgłaszać do 23 września br. Natomiast sam projekt nowej ustawy ma być gotowy pod koniec 2024 roku. Widać więc wyraźnie, że najprawdopodobniej jeszcze w 2025 roku będziemy musieli płacić abonament rtv wg dotychczasowych zasad.

Bez wizy do Chin na okres do 15 dni wjedziesz z polskim paszportem. W każdym celu. Decyzja już podjęta

Rząd Chin zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w 24 czerwca 2024 r. po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie.

Praca i dorabianie na rencie 2024. Ile można zarobić, żeby ZUS nie zmniejszył lub zawiesił wypłaty renty?

ZUS informuje, że renciści, którzy mają orzeczoną niezdolność do pracy, mimo ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia mogą podejmować pracę zarobkową. Muszą tylko uważać na graniczne kwoty przychodu. Jakie są te limity w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 r.?

Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

REKLAMA

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

REKLAMA

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

REKLAMA