REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo segregować śmieci? – poradnik Warszawiaka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Nowy system segregacji śmieci w stolicy. /Fot. Fotolia
Nowy system segregacji śmieci w stolicy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowa segregacja śmieci ciągle nastręcza wielu trudności. 1 lutego 2014 roku aż w ośmiu dzielnicach Warszawy wprowadzono nowe zasady segregacji śmieci. Co do zasady śmieci segregujemy na trzy kategorie: odpady suche, mieszane oraz szkło. Jak poprawnie posortować śmieci, co wyrzucać a czego nie?

1 lutego 2014 roku w ośmiu dzielnicach Warszawy zostały wprowadzone nowe zasady segregacji śmieci komunalnych. Dotyczy to: Pragi-Północ, Pragi-Południe, Rembertowa, Wawra, Wesołej, Ursynowa, Wilanowa i Śródmieścia. Mieszkańcy wyżej wymienionych dzielnic zobligowani zostali do segregacji śmieci na trzy kategorie, oznaczone kolorami: czerwonym, zielonym i czarnym.

REKLAMA

Czerwony

Kolorem czerwonym oznaczone zostały odpady suche (papier, tektura, plastikowe butelki oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki). Warto pamiętać, że do tego pojemnika nie należy wyrzucać opakowań tłustych i zabrudzonych, odpadów higienicznych, opakowań po aerozolach (dezodorantach, lakierach do włosów) oraz butelek z jakąkolwiek zawartością.

Zielony

Pojemnik oznaczony kolorem zielony przeznaczony jest do wyrzucania szkła. Przed wyrzuceniem należy pozbawić butelki/ słoiki zakrętek, niezależnie od tego, czy są plastikowe czy metalowe. Ważne by nie umieszczać w tym pojemniku żarówek. Należą one do kategorii elektrośmieci, które wymagają specjalnej utylizacji. Odrębnego wyrzucenia wymagają także lustra, szyby okienne (także samochodowe), porcelana, szkło stołowe i okularowe.

Zobacz: Segreguj śmieci i nie przepłacaj

Czarny

Tym kolorem oznaczone zostały odpady mieszane. Pojęcie to obejmuje wszystko to, czego nie możemy umieścić w dwóch wskazanych wyżej kategoriach. Jednak nawet do tego pojemnika nie możemy wyrzucić lekarstw, sprzętu elektronicznego, sprzętu AGD/RTV, elektrośmieci czy odpadów wielkogabarytowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kategorie specjalne

Gabaryty

Kategoria ta obejmuje śmieci dużych rozmiarów, czyli meble i ich części (materace, stelaże, itp.). Należy wyrzucać je w wyznaczonych terminach – raz na cztery tygodnie. Ich przetwarzaniem zajmą się specjalne zakłady.

Zobacz: Problem z deklaracją śmieciową

Elektrośmieci

REKLAMA

Specjalnym zasadom podlegają także elektrośmieci (żarówki, baterie, telefony komórkowe, pralki, itp.). Na terenie Warszawy można się ich pozbyć na kilka sposobów. Pierwszą możliwość stanowi bezpośredni odbiór z domu. Jest to usługa bezpłatna. Obejmuje zwłaszcza dużych rozmiarów odpady (np. lodówki). Zamówienie takiej usługi możliwe jest drogą telefoniczną – pod numerem 2222 333 00 lub internetową – na stronie www.elektrośmieci.pl. Kolejna opcja to udanie się do specjalnego punktu odbioru. Odbiór śmieci ma miejsce w soboty, między godziną 10:00 a 14:00. Punkty wskazane zostały na stronie internetowej Urzędu Miasta Warszawy, www.um.warszawa.pl.

Jeśli mieszkamy w nieruchomości wielolokalowej (bloku, kamienicy), to pojemniki do wyżej przedstawionej segregacji śmieci dostarczy nam firma zajmująca się odbiorem odpadów. W przypadku domów jednorodzinnych właścicielom dostarczone zostaną oznaczone worki.

Odbiór śmieci

Częstotliwość odbioru śmieci uzależniona jest od rodzaju budynku, jaki zamieszkujemy. W przypadku budynków wielolokalowych śmieci zmieszane odebrane zostaną co najmniej dwa razy w tygodniu, segregowane – co najmniej raz na tydzień. Jeśli mieszkamy w domu, to odpadów zmieszanych pozbędziemy się co najmniej raz na dwa tygodnie a segregowanych – co najmniej raz na cztery tygodnie. Jeśli nasze gospodarstwo domowe wytwarza dużo śmieci, nie ma przeszkód by były one odbierane częściej. Firmy powinny dostosować się do potrzeb mieszkańców. Są one bowiem zobowiązane do odbioru każdej ilości śmieci.

Wszelkie reklamacje dotyczące nowego systemu można zgłaszać pod nr telefonu 19115.

W pozostałych dzielnicach Warszawy obowiązuje dotychczasowy, pomostowy system odbioru odpadów. Mieszkańcy dokonują bowiem opłaty śmieciowej na rzecz miasta, a ono reguluje faktury z firmami odpowiedzialnymi za wywóz odpadów.

Polecamy serwis: Gmina

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA