reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Wymiana dowodu osobistego 2018

Wymiana dowodu osobistego 2018

Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek spoczywający na każdym pełnoletnim obywatelu zamieszkującym terytorium RP. Dowód należy wymienić nie tylko gdy jego ważność wygasa ale także w kilku innych okolicznościach. Sprawdź jak i kiedy będziesz musiał wymienić dowód osobisty w 2018 r.

Wymiana dowodu osobistego - 2019

Kwestie związane z wymianą dowodu osobistego zostały uregulowane w ustawie o dowodach osobistych. Obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego mają pełnoletni obywatele RP. Konieczne jest także zamieszkiwanie na terytorium RP.

RODO na przykładach. Najczęściej zadawane pytania

Kiedy trzeba wymienić dowód osobisty

Upływ terminu ważności dowodu osobistego to jedna z przesłanek wymiany dowodu osobistego na nowy. Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od dnia jego wydania.

Dowód osobisty trzeba wymienić także w przypadku:

  1. zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego;
  2. zmiany wyglądu twarzy (np. po operacji plastycznej) posiadacza dowodu osobistego, która utrudnia lub uniemożliwia rozpoznanie osoby na podstawie dowodu;
  3. utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza - utratę dowodu osobistego zgłosić można przez Internet;
  4. przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Aby wymienić dowód osobisty należy złożyć w tym celu odpowiedni wniosek do urzędu gminy lub przez Internet.

Wniosek należy złożyć co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadkach określonych w pkt. 1-4.

Wymiana w urzędzie

Wymiana dowodu osobistego w urzędzie odbywa się poprzez wizytę w dowolnym urzędzie gminy i złożeniu tam odpowiednich dokumentów. Do urzędu gminy należy zabrać ze sobą:

  1. wniosek o wydanie dowodu osobistego - Kliknij TUTAJ aby pobrać wniosek. O taki wniosek możesz również prosić w urzędzie gminy.
  2. kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie.
  3. dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport — jeśli posiadasz,
  4. dokument podróży lub inny dokument stwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy) — w przypadku osób, które dostały polskie obywatelstwo.

Wymiana przez Internet

Istnieje także możliwość złożenia wniosku o wymianę dowodu osobistego przez Internet. Aby tego dokonać należy wejść TUTAJ  a następnie zalogować się na swój profil zaufany (eGO).

Następnie wybierz powód ubiegania się o dowód. Dalej wybierz urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód. Potem dołącz zdjęcie, sprawdź poprawność danych na wzorze dowodu i uzupełnij dane kontaktowe (sprawdź czy podałeś prawidłowy e-mail, bo na maila otrzymasz numer wniosku i nazwę urzędu gdzie odbierzesz dowód).

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie wniosku, jego elektroniczne podpisane i wysłanie.

Ile trzeba czekać?

Standardowo urząd wyrabia dowód w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. W pewnych uzasadnionych okolicznościach termin ten może ulec wydłużeniu jednak na pewno zostaniesz o tym poinformowany.

TUTAJ możesz sprawdzić czy twój dowód jest już gotowy do odebrania - wystarczy, że masz numer wniosku o dowód.

Dowód osobisty możesz odebrać w urzędzie, który sobie wybrałeś lub, w którym złożyłeś wniosek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1464 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 29.11.2018

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wymiana dowodu osobistego 2018/ fot.. Fotolia
Wymiana dowodu osobistego 2018/ fot.. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama