| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Od pewnego czasu rząd deklaruje, że aby ułatwić życie przedsiębiorcom wprowadzi zmiany w ustawie o VAT. W efekcie, mali podatnicy (firmy, których sprzedaż nie przekroczyła rocznie 1,2 mln euro) będą mogli rozliczać VAT w momencie otrzymania zapłaty i nie będzie miało znaczenia z jakim opóźnieniem do niej dojdzie. W obecnym stanie prawnym, podatnicy, którzy wybrali tzw. kasowy VAT, mogą czekać z uregulowaniem podatku maksymalnie 90 dni.

Powyższy sposób rozliczenia będzie miał zastosowanie jeżeli kontrahentem podatnika będzie czynny podatnik VAT. W przypadku, gdy kontrahentem będzie inny podmiot, termin zostanie wydłużony do 180 dni. Brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy skorelowany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika.

Nowe regulacje, choć idą w dobrym kierunku, ale eksperci podkreślają, że nie rozwiązują one problemu całościowo. Nowelizacja pozwoli bowiem jedynie na oszczędności w VAT. Nie wpłynie natomiast na wysokość i termin regulowania zaliczek na podatek dochodowy i jego roczne rozliczenie. Zarówno w PIT, jak i w CIT, opodatkowaniu podlegać będzie nadal przychód należny, a więc i taki, którego przedsiębiorca w rzeczywistości nie otrzymał.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Tymczasem na etapie konsultacji znajduje się zgłoszony przez posłów Platformy Obywatelskiej poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku od towarów i usług, który znacznie upraszcza możliwość stosowania tzw. ulgi na złe długi. W uzasadnieniu projektu czytamy, że jego głównym celem jest rozwiązanie problemu zatorów płatniczych.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorca (wierzyciel), który nie otrzymał w terminie zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub usługi będzie miał prawo do obniżenia podstawy opodatkowania, zarówno w podatku dochodowym, jak i podatku VAT. Jednocześnie przedsiębiorca będący dłużnikiem będzie musiał podwyższyć swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu należności, których nie zapłacił w terminie. Mechanizm korekt w przypadku wszystkich trzech ustaw miałby zastosowanie po upływie 30 dni od terminu płatności.

Zobacz: Działalność gospodarcza

Warto zauważyć, że Polska znajduje się niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę zatorów płatniczych. Z badań wynika, że w Polsce płatności opóźnione o ponad 90 dni stanowią aż 9,8 proc. wszystkich płatności, natomiast średnia dla całej Europy wynosi 2,9 proc.

Proponowane zmiany z pewnością przyczyniłyby się do poprawy sytuacji. Część ekspertów idzie jednak o krok dalej i postuluje zmianę zasad rozliczania przychodów z działalności gospodarczej poprzez przejście z metody memoriałowej na kasową. Przychód powstawałby wówczas dopiero w momencie otrzymania należności, co poprawiłoby płynność finansową wielu firm. Proponowane rozwiązanie, choć teoretycznie realne, wydaje się jednak zbyt rewolucyjne dla fiskusa.

Autor: Aneta Liszewska

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Jan Górski

Kancelaria specjalizująca się w sprawach dotyczących odszkodowań od Skarbu Państwa (gminy, powiatu), a także w prawie nieruchomości (w tym zasiedzenia), prawie spółek oraz prawie spadkowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »