REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkt kontaktowy dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
punkt kontaktowy, działalność gospodarcza./ fot. Fotolia
punkt kontaktowy, działalność gospodarcza./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Punkt kontaktowy jest doskonałym źródłem informacji dla przyszłego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że nie rozwiązuje on indywidualnych spraw firmy, a jedynie pozwala uzyskać dane konieczne do rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia działalności gospodarczej.

Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 Nr 173 poz. 1807) reguluje podejmowanie, wykonywanie i zakańczanie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz zadania organów w tym zakresie. Początkujący przedsiębiorca staje jednak przed wieloma dylematami dotyczącymi wybrania odpowiedniego sposobu prowadzania działalności gospodarczej oraz problemem zebrania wszystkich odpowiednich informacji dotyczących organów rejestrowych, a także wymogów prowadzenia określonej działalności. Punkt kontaktowy powstał, by ułatwić podjęcie, wykonywanie działalności gospodarczej przedsiębiorcom przez kompleksowy dostęp do informacji.

REKLAMA

Do czego służy punkt kontaktowy?

Punkt kontaktowy jest prowadzony za pośrednictwem strony internetowej, nad którą nadzór sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki. Punkt ma na celu umożliwienie podjęcia procedur związanych z rozpoczęciem, prowadzeniem, wykonywaniem działalności gospodarczej poprzez złożenie drogą elektroniczną do właściwych organów odpowiednich wniosków, oświadczeń lub notyfikacji. Punkt kontaktowy przekazuje dane właściwym organom za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej lub elektronicznych skrzynek podawczych właściwych organów albo innych systemów teleinformatycznych, mających dostęp do rejestrów sądowych niezwłocznie po ich otrzymaniu, nie później niż następnego dnia roboczego. Organ, który otrzyma pytanie, wniosek albo notyfikację z punktu kontrolnego jest zobowiązany nie później niż w terminie 7 dni udzielić informacji. Termin ten może być przedłużony do 14 dni. Jeżeli wniosek został błędnie uzupełniony, właściwy organ jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić wnioskodawcę.

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Jakie informacje można uzyskać?

Punkt kontaktowy zapewnia dostęp do wielu przydanych przedsiębiorcy informacji. Można w nim uzyskać przede wszystkim wykaz procedur i formalności wymaganych od przedsiębiorcy przy podejmowaniu działalności, wykonywaniu jej lub zakończeniu oraz wykaz właściwych organów wraz ze wskazaniem zakresu ich kompetencji. Znajduje się w nim także informacja na temat sposobów i warunków dostępu do rejestrów publicznych i baz danych dotyczących działalności gospodarczej i przedsiębiorców. Dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą poza granicami kraju, znajdują się dane na temat ogólnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w  państwach członkowskich UE oraz państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, a także adresy stron internetowych punktów kontaktowych w tych krajach. W punkcie kontaktowym znajdują się także informację o środkach prawnych przysługujących w przypadku sporu między organem a przedsiębiorcą lub konsumentem, a także sporu między przedsiębiorcami. Znajdziemy tu również wydane lub opracowane przez właściwe organy wyjaśnienia w zakresie przepisów dotyczących podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej. Istotną informacją znajdującą się w punkcie kontaktowym są również dane stowarzyszeń i organizacji, które mogą udzielić praktycznej pomocy przedsiębiorcy lub konsumentowi.

Polecamy: Forum administracji publicznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  REKLAMA

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

  W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

  REKLAMA