Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
Shutterstock
Polskie prawo zezwala na prowadzenie działalności gospodarczej w różnych formach. Najpowszechniejszą jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak nie jest jedyną. Sprawdźmy zatem pozostałe!

Z danych widniejących w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że w 2019 r. w Polsce działało ponad 2,2 mln przedsiębiorstw, podczas gdy w 2008 r. było ich 1,86 mln (co oznacza wzrost o 18,8%), co obrazuje poniższy wykres:

Źródło: opracowanie PARP na podstawie publikacji GUS Działalność przedsiębiorstw niefinansowych (lata 2009–2021)

W I kwartale 2021 r. najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były jednoosobowe działalności gospodarcze, a w drugiej kolejności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak można zauważyć na poniższym wykresie:

Źródło: dane udostępnione publicznie przez GUS

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2022 r. tzw. Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zastanawiało się nad innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przypomnijmy, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i będąc na tzw. „skali”, tj. wybierając, jako formę opodatkowania, zasady ogólne przedsiębiorca zapłaci od 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 9 % dochodu, przy czym nie będzie już można skorzystać z odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Natomiast w spółkach z o.o. od tego roku pojawi się konieczność odprowadzenia 9% składki zdrowotnej od powołania na stanowisko członka zarządu. Oczywiście, również nie można jej odliczyć od podatku. Oznacza to, że może się okazać mniej opłacalne prowadzenie działalności w takich formach i tym samym warto zastanowić się nad zmianą. Sprawdźmy, zatem, jakie inne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polce są możliwe.

Działalność nieewidencjonowana

Działalność nieewidencjonowana jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, bo funkcjonuje od 30 kwietnia 2018 r., wobec czego nie jest znana szerszej publiczności. Aby móc skorzystać z tej formy prowadzenia biznesu konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejsze z nich to: przychód z takiej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3.010 zł brutto, a zatem 50% tej kwoty to 1.505 zł), a w okresie ostatnich 60 miesięcy osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie wykonywała działalności gospodarczej. W przepisach jest wprost wskazane, że działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, co oczywiście jest związane z tym, że nie odprowadza się zaliczek na podatek dochodowy (dochód wykazuje się dopiero w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36), a co istotniejsze nie podlega się ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu (ZUS). Jednak de facto uzyskuje się przychód i jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla osób chcących sobie „dorobić” bądź sprawdzić opłacalność danego biznesu i prowadzić firmę „na próbę”. Więcej dowiesz się z: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/11.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeżeli nie spełniasz kryteriów do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, ale jednocześnie nie jesteś zainteresowany spółkami, możesz prowadzić działalność jako osoba fizyczna na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Założyć działalność możesz nawet przez Internet, bez wychodzenia z domu! Dodatkowo założenie JDG jest całkowicie bezpłatne!

Spółka cywilna

Spółka cywilna, pomimo, że jest nazywana spółką tak naprawdę jest tylko umową dwóch lub więcej wspólników. Jednak na potrzeby podatków traktowana jest jako odrębny podmiot, który posiada własny nr NIP i nr REGON. Wkładem nie muszą być środki finansowe, może być nim np. świadczenie usług na rzecz spółki.

Spółka jawna

Spółka jawna jest spółką prawa handlowego, co oznacza, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (podobnie jak wszystkie poniżej wskazane spółki). Nie posiada kapitału zakładowego, a zatem kwestie finansowe nie stanowią bariery do jej założenia.

Spółka partnerska

Cechą charakterystyczną tej spółki jest ograniczony katalog osób, które mogą ją założyć. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa składa się z dwóch rodzajów wspólników, tj. komandytariuszy oraz komplementariuszy. Komandytariusz odpowiada do ściśle oznaczonej kwoty, natomiast odpowiedzialność komplementariusza nie jest ograniczona.

Spółka komandytowo-akcyjna

Podobnie jak w spółce komandytowej, w spółce komandytowo-akcyjnej występują dwa rodzaje wspólników, tj. komplementariusze oraz akcjonariusze. W tej spółce również odpowiedzialność komplementariuszy nie jest ograniczona, w przeciwieństwie do akcjonariuszy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Ta najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Jednak w tym przypadku, należy zgromadzić kapitał zakładowy, który wynosi minimum 5.000 zł. Oczywiście kapitał ten tworzą wspólnicy spółki, zatem w zależności od liczby osób w spółce, kwota ta może być zdecydowanie mniejsza dla pojedynczego wspólnika, jednak nie może być niższa niż 50 zł.

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna pojawiła się w polskim porządku prawnym 1 lipca 2021 r., a zatem jest nowym tworem, który docelowo miał być przeznaczony dla startupów. Do założenia tej spółki wystarczy 1 zł tytułem kapitału akcyjnego.

Spółka akcyjna

Najbardziej skomplikowany twór w polskim porządku prawnym z najwyższym progiem wejścia. W celu utworzenia spółki akcyjnej konieczne jest zgromadzenie 100.000 zł. Oczywiście kwota ta rozkłada się na poszczególnych akcjonariuszy, a wartość nominalna jednej akcji nie może być niższa niż 1 grosz.

Pamiętaj, że możesz zamknąć daną działalność bądź ją zawiesić i otworzyć inną albo też możesz przekształcić swoją działalność w inną!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 04 stycznia 2021 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 sty 2022
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niekonstytucyjne zamknięcie dyskotek a odszkodowania
  Przedstawiciele biznesu twierdzą, że zamknięcie jednej gałęzi działalności gospodarczej przy jednoczesnym zezwoleniu na działanie innych, to dyskryminacja, a udzielone wsparcie to marna rekompensata.
  Boże Ciało w 2022 r.
  Boże Ciało w 2022 r. będziemy obchodzili już w czerwcu. Co to za święto? Czy jest dniem wolnym od pracy?
  Najniższa i najwyższa emerytura w 2021 r.
  Ile wynosiła najniższa emerytura w 2021 r., a ile najwyższa? Jaka była wysokość świadczenia kompensacyjnego?
  Babcie i dziadkowie oszczędzają zamiast pożyczać
  W trudnych czasach starsze pokolenie zamiast pożyczać zaciska pasa i sięga po oszczędności. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.
  Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
  Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.
  Rozdzielność majątkowa w małżeństwie
  Co robić, gdy drugi współmałżonek trwoni wspólny majątek? Co, gdy nie przyczynia się do jego powiększenia? Jak postąpić dla ochrony majątku na przyszłość przed ryzykownymi decyzjami biznesowymi drugiego współmałżonka? Jakim dokumentem jest intercyza? O tym oraz o innych kwestiach związanych z majątkiem współmałżonków, przeczytasz w tym artykule.
  Fikcyjny ojciec w dokumentach dziecka - problemy, przepisy
  Samotne matki nie chcą wpisywać fikcyjnego ojca do dokumentów dziecka. Czy planowana jest modyfikacja przepisów w zakresie obowiązku wprowadzania do aktów urodzenia tzw. danych kryjących?
  Kwarantanna, izolacja, wynik testu w najnowszej wersji mojeIKP
  W aplikacji mojeIKP znajdziemy informację o wyniku testu na koronawirusa oraz skierowaniu na kwarantannę czy izolację.
  500 plus na nowo narodzone dziecko w 2022 r.
  Od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Według danych ZUS wpłynęło dotąd 27,7 tys. wniosków na 35,7 tys. dzieci.
  Spoofing telefoniczny - ZUS ostrzega
  ZUS ostrzega przed oszustami wykorzystującymi tzw. spoofing. Na czym polegają takie działania? Czego nie powinniśmy robić?
  SN o naruszeniu wolności w przepisach ws. stanu wyjątkowego
  W przepisach ws. stanu wyjątkowego doszło do nieproporcjonalnego wkroczenia w wolność przemieszczania się oraz wyboru miejsca pobytu, co doprowadziło do naruszenia konstytucji - uznał Sąd Najwyższy, uniewinniając dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego, przy granicy polsko-białoruskiej.
  Polski Ład a emerytury rolnicze - jakie zmiany?
  Jakie zmiany w zakresie emerytur rolniczych zakłada Polski Ład? Co z przekazywaniem gospodarstwa?
  Zasiłek rodzinny w 2022 roku
  Zasiłek rodzinny w 2022 roku stanowi jedną z form wsparcia rodziców. Jakie są dodatki do zasiłku? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
  Rękojmia i gwarancja konsumencka – zmiany w 2022 roku
  Już wkrótce ulegną zmianie przepisy dotyczące rękojmi i gwarancji konsumenckiej. Zawarte w Kodeksie Cywilnym przepisy dotyczące rękojmi za wady przestaną mieć zastosowanie do konsumentów w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych. W tym zakresie zasady rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej zostaną wprowadzone do ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (dalej: „u.p.k.”). Projektowane przepisy zmieniają zakres uprawnień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie wprowadzane przez ustawodawcę zmiany będą dla nich korzystne.
  Wcześniejsza spłata kredytu? Bank musi oddać klientowi prowizję
  Skarga nadzwyczajna Rzecznika Finansowego została uwzględniona przez Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie jest ważne dla wszystkich, którym bank lub firma pożyczkowa odmówiły zgodnego z prawem rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu.
  Zerowy VAT na żywność - czy wpłynie na spadek cen?
  Eksperci prognozują, iż zerowy VAT na żywność może wpłynie na wyhamowanie wzrostu cen, ale nie na ich spadek. Czy później konsumentów czekają podwyżki?
  Wiedza finansowa prezentem na Dzień Babci i Dziadka
  Jak chronić się przed oszustami, którzy czyhają na pieniądze seniorów? Praktyczna wiedza finansowa może okazać się najlepszym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.
  COVID-19: Weryfikacja covidowa w zakładach pracy coraz bliżej uchwalenia
  Rząd we wtorek ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Wskazał, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
  Zakaz konkurencji w umowach najmu komercyjnego
  W umowach najmu komercyjnego spotykamy się czasem z klauzulami zakazującymi działalności konkurencyjnej, wprowadzanymi zarówno przez wynajmujących jak i najemców. Warto jednak pamiętać, iż ramy ich stosowania są ograniczone z uwagi na możliwość uznania ich przez UOKiK za klauzule niedozwolone.
  Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
  Wbrew pozorom, wypadek na stoku może się przydarzyć nawet wytrawnym narciarzom. Wina nie musi leżeć po naszej stronie - niezakłóconemu szusowaniu może przeszkodzić lekkomyślność i brawura innej osoby. Kto zatem i na jakich zasadach odpowiada za spowodowanie wypadku na stoku narciarskim?
  Ważna uchwała SN dla poszkodowanych w wypadkach pojazdów wielofunkcyjnych
  Sąd Najwyższy wydał korzystną dla poszkodowanych uchwałę dotyczącą zakresu odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wielofunkcyjnych.
  Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka
  Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.
  Ferie na stoku i nie tylko - jak nie przepłacić za ubezpieczenie?
  Ferie to szczyt sezonu sportów zimowych, dlatego ruszając na stoki oprócz polisy turystycznej, warto mieć także ubezpieczenie bagażu. Jaki jest koszt polisy? Co w przypadku wyjazdu do ciepłych krajów np. do Chorwacji?
  Rodzaje najmu mieszkań - różnice. Co trzeba wiedzieć?
  Aktualnie polskie przepisy przewiduje cztery różne rodzaje najmu lokali mieszkalnych. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności i najem instytucjonalny z dojściem do własności. Czym te rodzaje najmu różnią w praktyce? Pierwsze trzy rodzaje najmu są obecnie powszechnie wykorzystywane. Czwarty wariant (najem instytucjonalny z dojściem do własności) został pomyślany jako rozwiązanie między innymi na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Zarówno najem okazjonalny, jak i najem instytucjonalny zapewnia swobodę dotyczącą np. zasad podwyższania czynszu. W ramach tych rodzajów najmu, nie można jednak swobodnie wypowiedzieć umowy. Osoby godzące się na inny wariant najmu niż tradycyjny, muszą pamiętać, że nie przysługuje im mieszkanie socjalne oraz pomieszczenie tymczasowe.
  Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?
  W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?