Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce
Shutterstock
Polskie prawo zezwala na prowadzenie działalności gospodarczej w różnych formach. Najpowszechniejszą jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza, jednak nie jest jedyną. Sprawdźmy zatem pozostałe!

Z danych widniejących w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że w 2019 r. w Polsce działało ponad 2,2 mln przedsiębiorstw, podczas gdy w 2008 r. było ich 1,86 mln (co oznacza wzrost o 18,8%), co obrazuje poniższy wykres:

Liczba przedsiębiorstw aktywnych w Polsce

Źródło: opracowanie PARP na podstawie publikacji GUS Działalność przedsiębiorstw niefinansowych (lata 2009–2021)

nieznane

W I kwartale 2021 r. najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były jednoosobowe działalności gospodarcze, a w drugiej kolejności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak można zauważyć na poniższym wykresie:

Struktura rejestracji przedsiębiorstw

Źródło: dane udostępnione publicznie przez GUS

nieznane

W związku z wejściem w życie 1 stycznia 2022 r. tzw. Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców zastanawiało się nad innymi formami prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Przypomnijmy, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i będąc na tzw. „skali”, tj. wybierając, jako formę opodatkowania, zasady ogólne przedsiębiorca zapłaci od 2022 r. składkę zdrowotną w wysokości 9 % dochodu, przy czym nie będzie już można skorzystać z odliczenia części składki zdrowotnej od podatku. Natomiast w spółkach z o.o. od tego roku pojawi się konieczność odprowadzenia 9% składki zdrowotnej od powołania na stanowisko członka zarządu. Oczywiście, również nie można jej odliczyć od podatku. Oznacza to, że może się okazać mniej opłacalne prowadzenie działalności w takich formach i tym samym warto zastanowić się nad zmianą. Sprawdźmy, zatem, jakie inne formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polce są możliwe.

Działalność nieewidencjonowana

Działalność nieewidencjonowana jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, bo funkcjonuje od 30 kwietnia 2018 r., wobec czego nie jest znana szerszej publiczności. Aby móc skorzystać z tej formy prowadzenia biznesu konieczne jest spełnienie kilku warunków. Najważniejsze z nich to: przychód z takiej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3.010 zł brutto, a zatem 50% tej kwoty to 1.505 zł), a w okresie ostatnich 60 miesięcy osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie wykonywała działalności gospodarczej. W przepisach jest wprost wskazane, że działalność nieewidencjonowana nie jest działalnością gospodarczą, co oczywiście jest związane z tym, że nie odprowadza się zaliczek na podatek dochodowy (dochód wykazuje się dopiero w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36), a co istotniejsze nie podlega się ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu (ZUS). Jednak de facto uzyskuje się przychód i jest to szczególnie ciekawe rozwiązanie dla osób chcących sobie „dorobić” bądź sprawdzić opłacalność danego biznesu i prowadzić firmę „na próbę”. Więcej dowiesz się z: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/11.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeżeli nie spełniasz kryteriów do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, ale jednocześnie nie jesteś zainteresowany spółkami, możesz prowadzić działalność jako osoba fizyczna na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Założyć działalność możesz nawet przez Internet, bez wychodzenia z domu! Dodatkowo założenie JDG jest całkowicie bezpłatne!

Spółka cywilna

Spółka cywilna, pomimo, że jest nazywana spółką tak naprawdę jest tylko umową dwóch lub więcej wspólników. Jednak na potrzeby podatków traktowana jest jako odrębny podmiot, który posiada własny nr NIP i nr REGON. Wkładem nie muszą być środki finansowe, może być nim np. świadczenie usług na rzecz spółki.

Spółka jawna

Spółka jawna jest spółką prawa handlowego, co oznacza, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (podobnie jak wszystkie poniżej wskazane spółki). Nie posiada kapitału zakładowego, a zatem kwestie finansowe nie stanowią bariery do jej założenia.

Spółka partnerska

Cechą charakterystyczną tej spółki jest ograniczony katalog osób, które mogą ją założyć. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa składa się z dwóch rodzajów wspólników, tj. komandytariuszy oraz komplementariuszy. Komandytariusz odpowiada do ściśle oznaczonej kwoty, natomiast odpowiedzialność komplementariusza nie jest ograniczona.

Spółka komandytowo-akcyjna

Podobnie jak w spółce komandytowej, w spółce komandytowo-akcyjnej występują dwa rodzaje wspólników, tj. komplementariusze oraz akcjonariusze. W tej spółce również odpowiedzialność komplementariuszy nie jest ograniczona, w przeciwieństwie do akcjonariuszy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Ta najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Jednak w tym przypadku, należy zgromadzić kapitał zakładowy, który wynosi minimum 5.000 zł. Oczywiście kapitał ten tworzą wspólnicy spółki, zatem w zależności od liczby osób w spółce, kwota ta może być zdecydowanie mniejsza dla pojedynczego wspólnika, jednak nie może być niższa niż 50 zł.

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna pojawiła się w polskim porządku prawnym 1 lipca 2021 r., a zatem jest nowym tworem, który docelowo miał być przeznaczony dla startupów. Do założenia tej spółki wystarczy 1 zł tytułem kapitału akcyjnego.

Spółka akcyjna

Najbardziej skomplikowany twór w polskim porządku prawnym z najwyższym progiem wejścia. W celu utworzenia spółki akcyjnej konieczne jest zgromadzenie 100.000 zł. Oczywiście kwota ta rozkłada się na poszczególnych akcjonariuszy, a wartość nominalna jednej akcji nie może być niższa niż 1 grosz.

Pamiętaj, że możesz zamknąć daną działalność bądź ją zawiesić i otworzyć inną albo też możesz przekształcić swoją działalność w inną!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 04 stycznia 2021 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ja i ty
    2022-11-14 14:23:11
    nie prawda
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje jedno konto dla naszych oszczędności! ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE w jednym miejscu

Centralna Informacja Emerytalna. Rząd ma zająć się już jutro projektem ustawy - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 

Ceny paliw na stacjach Orlenu. Co z prawami konsumentów?

Ceny paliw na stacjach Orlenu to temat interwencji rzecznika praw obywatelskich. PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku utrzymywał ceny paliw, pomimo spadających notowań ropy i umacniającego się złotego. Marcin Wiącek zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wyjaśnienie sprawy.

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Ankietowani nie wierzą, że chodzi tylko o podniesienie frekwencji

Większość ankietowanych w sondażu SW Research nie wierzy, że ostatnie zmiany w Kodeksie wyborczym mają na celu wyłącznie zwiększenie frekwencji. Jedna czwarta respondentów jest przeciwnego zdania. Prawie 15 proc. badanych w ogóle nie wie o zmianach Kodeksu.

Bony turystyczne. Na Pomorzu 39 tysięcy bonów czeka na aktywację

39 tysięcy bonów turystycznych wciąż nie zostało aktywowanych w województwie pomorskim. Ponad 102 tysiące nie zostało w regionie wykorzystanych w całości. Na skorzystanie z bonu turystycznego jest czas tylko do końca marca.

Straż Graniczna. Land Cruisery będą strzec wschodniej granicy

56 nowych samochodów terenowych Toyota Land Cruiser odbiorą funkcjonariusze Straży Granicznej. Nowoczesne auta trafią do wszystkich placówek wschodniej granicy, z czego najwięcej do Podlaskiego Oddziału SG – 19 sztuk i Nadburzańskiego Oddziału SG – 18 sztuk.

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny. Komu i kiedy przysługuje?

L4 na dziecko i opiekę nad członkiem rodziny – komu przysługuje? Zwolnienie lekarskie otrzymamy nie tylko na opiekę nad dzieckiem. Opiekować podczas choroby można się także m.in. małżonkiem, dziadkami, teściami czy wnukami – warunkiem jest pozostawanie przez ten czas we wspólnym gospodarstwie domowym. Co należy wiedzieć, gdy opiekujesz się chorym członkiem rodziny? Jakie dokumenty powinny być wystawione i jaki wniosek należy złożyć, by móc skorzystać z prawa do zasiłku? 

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.
Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?
Ulga na leki 2023 – dla kogo i ile można odliczyć wydatków na lekarstwa

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT niektórzy podatnicy mogą odliczyć ponoszone w zeszłym roku wydatki na lekarstwa. Kto może skorzystać z tego odliczenia? Jakie są zasady i limity tej ulgi?

PIT-0 dla seniora - zwolnienie z PIT pracujących emerytów. Wzór oświadczenia
Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia dotyczące obowiązujących od 2022 roku przepisów zwalniających z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) niektórych przychodów (np. z pracy, zlecenia, działalności gospodarczej) podatników, którzy – pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – będą nadal aktywni zawodowo a nie będą otrzymywać emerytury lub renty rodzinnej. Zwolnienie to jest też potocznie (a także przez resort finansów) zwane "PIT-0 dla seniorów", czy "ulga dla pracujących seniorów"). Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych od początku 2022 roku. Jakie oświadczenie powinien złożyć senior?
Ulga dla seniora a odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa
Ulga dla seniora. Kiedy odprawa emerytalna i nagroda jubileuszowa korzystają ze zwolnienia z podatku PIT?
Aktywni+ (plus) 2023 - wnioski od 1 lutego. Dofinansowanie projektów aktywizujących seniorów

Od 1 lutego 2023 r. można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych "Aktywni plus". Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie od 25 tys. do 250 tys. zł na projekty mające na celu zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Zwolnienie z PIT (PIT- 0) dla pracującego seniora w rozliczeniu podatkowym. Podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł

Ministerstwo Finansów przypomina, że pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, są zwolnieni z PIT do kwoty ok. 85,5 tys. zł. Ponadto ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Rozliczając ulgę seniorzy mogą skorzystać z usługi Twój-ePIT. 

PIT - 0 dla seniora w rozliczeniu podatkowym

PIT - 0 dla seniora w rozliczeniu podatkowym.

Ulga dla pracujących seniorów. Komu przysługuje?

Późniejsze przejście na emeryturę i pozostanie aktywnym zawodowo spowoduje podwyższenie emerytury. W takim przypadku można korzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Ten przywilej dotyczy określonych źródeł przychodu mieszczących się w limicie kwotowym. W jakich przypadkach przysługuje ulga?

Nakaz aresztowania Putina wydany. Międzynarodowy Trybunał Karny oskarża go o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał 17 marca 2023 r. nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Siły Zbrojne Ukrainy zagwarantują dostarczenie Władimira Putina na ławę oskarżonych - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow - komentując decyzję MTK.

Jak przyspieszyć przelew wynagrodzenia?

49 proc. polskich pracowników deklaruje otrzymywanie pensji po terminie. Zjawisko może się nasilać wraz z problemami gospodarczymi i pogorszeniem płynności wielu firm.

Czy 500 plus zostanie zwiększone do 800 plus w 2023? Odpowiada minister Maląg

Czy 500 plus zostanie zwiększone do 800 plus w 2023? Takie pytanie usłyszała szefowa MRiPS Marlena Maląg w piątek w radiu ZET. Czy rząd planuje waloryzację świadczenia 500 plus?

M. Maląg: Rodzinom nie żyło się nigdy tak dobrze, jak za PiS

Na ten moment nie pracujemy nad zamianą świadczenia 500+ na 800+ - powiedziała w piątek w radiu ZET szefowa MRiPS Marlena Maląg. Jednocześnie zastrzegła, że wsparcie rządu dla rodzin jest kompleksowe i systemowe.

500 plus. ZUS przyznał 92 proc. świadczeń na nowy okres

Trzy miliony wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy wpłynęły już do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złożone wnioski obejmują ponad 4,5 miliona dzieci. Od początku lutego ZUS przyznał 92 proc. świadczeń.

Długi mieszkaniowe. Ile Polacy zalegają z czynszem i opłatami za mieszkania

Długi mieszkaniowe wynoszą w Polsce 290,8 mln zł. Średnio jeden dłużnik zalega z opłatami za mieszkanie w kwocie 15,6 tys. zł. Najwięcej dłużników czynszowych jest na Śląsku, na Opolszczyźnie i w województwie łódzkim.

Bon turystyczny tylko do końca marca. Ponad 100 tysięcy dzieci z Podkarpacia wciąż ma szansę skorzystać z bonu

Bon turystyczny można wykorzystać tylko do końca marca. Tymczasem 108 tysięcy bonów turystycznych pozostało do wykorzystania na Podkarpaciu. Rodzice w regionie nie aktywowali jeszcze ponad 27 tysięcy bonów wartych w sumie ponad 18 mln zł. W województwie łódzkim nie aktywowano jeszcze niemal 34 tys. bonów o łącznej wartości blisko 22 mln zł.

Wojskowe Targi Służby i Pracy. Szansa dla tych, którzy szukają ciekawej pracy

I Wojskowe Targi Służby i Pracy będą odbywać się w całym kraju w piątek i sobotę 17-18 marca. Największą imprezę, połączoną z przysięgą wojskową i debatą o rekrutacji do polskiej armii, zaplanowano w Olsztynie. 

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podpisana. Co się zmieni?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza m. in. dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową.

Powstanie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. Od kiedy?

Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.