REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny./ fot. Shutterstock
Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny./ fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju zapowiada zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Polska Strefa Inwestycji, bo tak będzie nazywał się jednolity obszar inwestycyjny, umożliwi staranie się o ulgi inwestycyjne, w każdej gminie niezależnie od jej wielkości.

Plan wprowadzenia na terenie całego kraju jednolitego obszaru inwestycyjnego, został przedstawiony przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Grażynę Ciurzyńską podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

REKLAMA

Wprowadzenie jednolitego obszaru inwestycyjnego ma na celu m.in. zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania oraz wyrównanie dysproporcji gospodarczych między poszczególnymi regionami w kraju.

SSE do 2026 r.

REKLAMA

Funkcjonujące od 20 lat specjalne strefy ekonomiczne zostały stworzone w celu zwiększenia inwestycji i zmniejszenia bezrobocia w danym rejonie. Za prowadzenie działalności gospodarczej w danej strefie inwestorzy otrzymują wsparcie w postaci zwolnienia z podatku PIT lub CIT od uzyskanego dochodu. W Polsce na chwilę obecną funkcjonuje 14 takich stref.

Według ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, SSE miały funkcjonować tylko przez 20 lat, jednak datę ich wygaszenia wielokrotnie przesuwano. Ostatecznie w 2013 r. postanowiono, że SSE będą funkcjonować do 2026 r.

Minister Finansów zapowiada nie przedłużanie funkcjonowania SSE ale ich zastąpienie Polską Strefą Inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienia podatkowe w całym kraju

Jeżeli propozycja zostanie przyjęta to możliwość skorzystania z zachęt podatkowych, w postaci zwolnienia z PIT lub CIT, będzie dostępna na terenie całego kraju. Na chwilę obecną z tej możliwości można skorzystać jedynie na obszarze SSE, który stanowi zaledwie 0,08 % powierzchni kraju. Odejście od ograniczeń terytorialnych pozwoli więc na wykorzystanie potencjału całego kraju, co ma zachęcić zwłaszcza dużych inwestorów. Oznacza to, że o ulgę podatkową będzie można starać się w każdej gminie, niezależnie od jej wielkości.

Zobacz też: Nieruchomości

Morawiecki zaznacza jednak, że nowe regulacje przysłużą się także właścicielom średnich, małych a nawet mikro - przedsiębiorstw. Minister wskazuje także na to, że w obecnych strefach ekonomicznych nawet 90 % stanowią inwestorzy zagraniczni. Nowe przepisy mają więc na celu także aktywizację mniejszych, polskich inwestorów i zachęcenie ich do inwestycji na terenie całego kraju, jednak przy jednoczesnym niedyskryminowaniu zagranicznych inwestorów.

Baza wiedzy dla inwestora – spółka zarządzająca

REKLAMA

Ministerstwo planuje także zwiększenie roli spółek w przyciąganiu inwestorów. Tzw. spółki zarządzające będą głównymi ośrodkami kontaktu w swoich rejonach i będą zajmowały się obsługą inwestora, a także udzielaniem pomocy publicznej w zakresie zwolnień podatkowych i dotacji rządowych.

Spółki zarządzające mają mieć przydzielone powiaty na obszarze, których będą prowadziły swoją działalność. Inwestor kierując swe kroki do spółki inwestycyjnej ma otrzymać kompleksową usługę i wszelką niezbędną wiedzę. Takie rozwiązanie ma m.in. skrócić czas procedur co pozwoli na szybsze rozpoczęcie działalności.

Liczy się jakość

W chwili obecnej zwolnienia podatkowe są dostępne dla inwestorów, na wybranym terenie, jeżeli spełniają określone kryteria ilościowe. Na dzień dzisiejszy bardzo ważna jest liczba miejsc pracy. Ministerstwo Rozwoju oprócz ilości chce postawić na jakość. W jaki sposób? Nowi inwestorzy, a więc tacy, którzy dopiero tworzą zakład produkcyjny lub dokonują reinwestycji, oprócz kryteriów ilościowych będą musieli spełniać wymagania jakościowe, które mają być dopasowane do warunków konkretnej lokalizacji.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju, inwestycje będą musiały spełniać następujące kryteria:

 1. Ilościowe – określone nakłady inwestycyjne uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie i wielkości przedsiębiorstwa.
 2. Jakościowe – uwzględniające założenia SOR (Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju) w obszarach:
  1. Rozwój strukturalny – mierzony w oparciu o: zatrudnienie kadry ze specjalistycznym wykształceniem lub wysokopłatne miejsca pracy; zgodność inwestycji z aktualną polityką rozwojowa kraju oraz eksport produktów lub usług;
  2. Rozwój naukowy – obliczany na podstawie współpracy z ośrodkami badawczymi, akademickimi oraz działalnością B+R; rozwój klastrów sektorowych;
  3. Zrównoważony rozwój – przeliczany na podstawie lokalizacji inwestycji (np. na obszarach o wysokiej stopie bezrobocia);dodatkowe punkty za wsparcie dla mikro, małej i średniej przedsiębiorczości, a także za wsparcie średnich i małych miast oraz wsi;
  4. Rozwój zasobów ludzkich – mierzony według oferowanych dodatkowych świadczeń dla pracowników, np. działań w zakresie opieki nad pracownikiem, czy wsparciu ich w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji.

Podsumowując, przy ocenie czy dana inwestycja powinna korzystać z preferencji podatkowych brać się będzie pod uwagę lokalizację, charakter inwestycji oraz jakość tworzonych miejsc pracy.

W województwie X jest bardzo małe bezrobocie. Inwestor chcący skorzystać ze zwolnienia podatkowe będzie musiał wyłożyć np. 50 mln zł. Z kolei w województwie Y bezrobocie znacząco przekracza średnią krajową. Inwestor chcący skorzystać ze zwolnienia podatkowego będzie musiał wyłożyć w tym województwie np. 10 mln zł na start.

Projekt inwestycji będzie mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów za zgodność z SOR. Kryteria jakościowe zostaną spełnione po uzyskaniu 60 % (w niektórych województwach będzie to 50 % albo nawet 40 %).

Najwyżej punktowane i najbardziej cenione mają być inwestycje, które pozytywnie wpłyną na rozwój gospodarczy kraju i regiony m.in. dzięki transferowi know-how czy też poprzez zapewnienie pracownikom korzystnych warunków.

Zwolnienia czasowe

Zmiany mają dotknąć także długości okresu, w którym możliwe jest wykorzystanie zwolnienia z PIT lub CIT. Do tej pory obowiązuje jedna data graniczna tego okresu – do 2026 r., a więc do czasu kiedy SSE przestaną istnieć.

Ministerstwo proponuje aby decyzje o wsparciu inwestycji były wydawane na czas określony od 10 do 15 lat. Wyznaczenie tego okresu ma odbywać się w oparciu o zasadę – im wyższa intensywność pomocy publicznej w województwie dozwolona przez Unie Europejską, tym dłuższy okres zwolnienia. Okres ten może zostać wydłużony jeszcze o 5 lat do 2026 r., w przypadku inwestycji na terenach obecnie objętych statusem SSE. Dla działających obecnie inwestycji warunki pozostaną niezmienione.

Ponad 158 tys. nowych miejsc pracy

Ministerstwo rozwoju szacuje, że efektem wprowadzenia jednolitego obszaru inwestycyjnego będzie utworzenie do 2027 r. ok. 158,3 tys. miejsc pracy. Do 2019 r. nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 30 mld zł. Ministerstwo prognozuje także wpływ do budżetu Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości do 3,7 mld zł.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Wspólne ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Waloryzacja dodatków do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  REKLAMA

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA