Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny

Bartłomiej Ceglarski
Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny./ fot. Shutterstock
Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny./ fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock
Ministerstwo Rozwoju zapowiada zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Polska Strefa Inwestycji, bo tak będzie nazywał się jednolity obszar inwestycyjny, umożliwi staranie się o ulgi inwestycyjne, w każdej gminie niezależnie od jej wielkości.

Plan wprowadzenia na terenie całego kraju jednolitego obszaru inwestycyjnego, został przedstawiony przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Grażynę Ciurzyńską podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wprowadzenie jednolitego obszaru inwestycyjnego ma na celu m.in. zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania oraz wyrównanie dysproporcji gospodarczych między poszczególnymi regionami w kraju.

SSE do 2026 r.

Funkcjonujące od 20 lat specjalne strefy ekonomiczne zostały stworzone w celu zwiększenia inwestycji i zmniejszenia bezrobocia w danym rejonie. Za prowadzenie działalności gospodarczej w danej strefie inwestorzy otrzymują wsparcie w postaci zwolnienia z podatku PIT lub CIT od uzyskanego dochodu. W Polsce na chwilę obecną funkcjonuje 14 takich stref.

Według ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, SSE miały funkcjonować tylko przez 20 lat, jednak datę ich wygaszenia wielokrotnie przesuwano. Ostatecznie w 2013 r. postanowiono, że SSE będą funkcjonować do 2026 r.

Minister Finansów zapowiada nie przedłużanie funkcjonowania SSE ale ich zastąpienie Polską Strefą Inwestycji.

Zwolnienia podatkowe w całym kraju

Jeżeli propozycja zostanie przyjęta to możliwość skorzystania z zachęt podatkowych, w postaci zwolnienia z PIT lub CIT, będzie dostępna na terenie całego kraju. Na chwilę obecną z tej możliwości można skorzystać jedynie na obszarze SSE, który stanowi zaledwie 0,08 % powierzchni kraju. Odejście od ograniczeń terytorialnych pozwoli więc na wykorzystanie potencjału całego kraju, co ma zachęcić zwłaszcza dużych inwestorów. Oznacza to, że o ulgę podatkową będzie można starać się w każdej gminie, niezależnie od jej wielkości.

Zobacz też: Nieruchomości

Morawiecki zaznacza jednak, że nowe regulacje przysłużą się także właścicielom średnich, małych a nawet mikro - przedsiębiorstw. Minister wskazuje także na to, że w obecnych strefach ekonomicznych nawet 90 % stanowią inwestorzy zagraniczni. Nowe przepisy mają więc na celu także aktywizację mniejszych, polskich inwestorów i zachęcenie ich do inwestycji na terenie całego kraju, jednak przy jednoczesnym niedyskryminowaniu zagranicznych inwestorów.

Baza wiedzy dla inwestora – spółka zarządzająca

Ministerstwo planuje także zwiększenie roli spółek w przyciąganiu inwestorów. Tzw. spółki zarządzające będą głównymi ośrodkami kontaktu w swoich rejonach i będą zajmowały się obsługą inwestora, a także udzielaniem pomocy publicznej w zakresie zwolnień podatkowych i dotacji rządowych.

Spółki zarządzające mają mieć przydzielone powiaty na obszarze, których będą prowadziły swoją działalność. Inwestor kierując swe kroki do spółki inwestycyjnej ma otrzymać kompleksową usługę i wszelką niezbędną wiedzę. Takie rozwiązanie ma m.in. skrócić czas procedur co pozwoli na szybsze rozpoczęcie działalności.

Liczy się jakość

W chwili obecnej zwolnienia podatkowe są dostępne dla inwestorów, na wybranym terenie, jeżeli spełniają określone kryteria ilościowe. Na dzień dzisiejszy bardzo ważna jest liczba miejsc pracy. Ministerstwo Rozwoju oprócz ilości chce postawić na jakość. W jaki sposób? Nowi inwestorzy, a więc tacy, którzy dopiero tworzą zakład produkcyjny lub dokonują reinwestycji, oprócz kryteriów ilościowych będą musieli spełniać wymagania jakościowe, które mają być dopasowane do warunków konkretnej lokalizacji.

Jak wskazuje Ministerstwo Rozwoju, inwestycje będą musiały spełniać następujące kryteria:

 1. Ilościowe – określone nakłady inwestycyjne uzależnione od stopy bezrobocia w powiecie i wielkości przedsiębiorstwa.
 2. Jakościowe – uwzględniające założenia SOR (Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju) w obszarach:
  1. Rozwój strukturalny – mierzony w oparciu o: zatrudnienie kadry ze specjalistycznym wykształceniem lub wysokopłatne miejsca pracy; zgodność inwestycji z aktualną polityką rozwojowa kraju oraz eksport produktów lub usług;
  2. Rozwój naukowy – obliczany na podstawie współpracy z ośrodkami badawczymi, akademickimi oraz działalnością B+R; rozwój klastrów sektorowych;
  3. Zrównoważony rozwój – przeliczany na podstawie lokalizacji inwestycji (np. na obszarach o wysokiej stopie bezrobocia);dodatkowe punkty za wsparcie dla mikro, małej i średniej przedsiębiorczości, a także za wsparcie średnich i małych miast oraz wsi;
  4. Rozwój zasobów ludzkich – mierzony według oferowanych dodatkowych świadczeń dla pracowników, np. działań w zakresie opieki nad pracownikiem, czy wsparciu ich w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji.

Podsumowując, przy ocenie czy dana inwestycja powinna korzystać z preferencji podatkowych brać się będzie pod uwagę lokalizację, charakter inwestycji oraz jakość tworzonych miejsc pracy.

W województwie X jest bardzo małe bezrobocie. Inwestor chcący skorzystać ze zwolnienia podatkowe będzie musiał wyłożyć np. 50 mln zł. Z kolei w województwie Y bezrobocie znacząco przekracza średnią krajową. Inwestor chcący skorzystać ze zwolnienia podatkowego będzie musiał wyłożyć w tym województwie np. 10 mln zł na start.

Projekt inwestycji będzie mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów za zgodność z SOR. Kryteria jakościowe zostaną spełnione po uzyskaniu 60 % (w niektórych województwach będzie to 50 % albo nawet 40 %).

Najwyżej punktowane i najbardziej cenione mają być inwestycje, które pozytywnie wpłyną na rozwój gospodarczy kraju i regiony m.in. dzięki transferowi know-how czy też poprzez zapewnienie pracownikom korzystnych warunków.

Zwolnienia czasowe

Zmiany mają dotknąć także długości okresu, w którym możliwe jest wykorzystanie zwolnienia z PIT lub CIT. Do tej pory obowiązuje jedna data graniczna tego okresu – do 2026 r., a więc do czasu kiedy SSE przestaną istnieć.

Ministerstwo proponuje aby decyzje o wsparciu inwestycji były wydawane na czas określony od 10 do 15 lat. Wyznaczenie tego okresu ma odbywać się w oparciu o zasadę – im wyższa intensywność pomocy publicznej w województwie dozwolona przez Unie Europejską, tym dłuższy okres zwolnienia. Okres ten może zostać wydłużony jeszcze o 5 lat do 2026 r., w przypadku inwestycji na terenach obecnie objętych statusem SSE. Dla działających obecnie inwestycji warunki pozostaną niezmienione.

Ponad 158 tys. nowych miejsc pracy

Ministerstwo rozwoju szacuje, że efektem wprowadzenia jednolitego obszaru inwestycyjnego będzie utworzenie do 2027 r. ok. 158,3 tys. miejsc pracy. Do 2019 r. nakłady inwestycyjne mają wynieść nawet 30 mld zł. Ministerstwo prognozuje także wpływ do budżetu Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości do 3,7 mld zł.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?