REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?/ fot. Fotolia
Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja zakłada wydłużenie o rok okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców.

Projekt MRPiPS na dzień dzisiejszy (6 września 2017 r.) znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Główną zmianą w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych miałoby być wydłużenie okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców z dwóch na trzy lata.

REKLAMA

Trzeci rok jest kluczowy

Projektodawca w uzasadnieniu do projektu wskazuje na badania i dane statystyczne, które potwierdzają, że trzeci rok funkcjonowania działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Dlatego też w tym okresie ważne jest wsparcie dla przedsiębiorcy, m.in. udzielone w formie ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Jeżeli zmiany wejdą w życie to w okresie pierwszych dwóch lat od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 30 % przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w trzecim roku funkcjonowania działalności, podstawa wymiaru składek wyniesie 60 % przeciętnego wynagrodzenia.

Dopiero po trzecim roku funkcjonowania działalności przedsiębiorca opłacać będzie składki od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proponowane zmiany mają dotyczyć tych, którzy zaczęli prowadzić działalność po wejściu w życie nowelizacji, a więc według założeń po dniu 1 stycznia 2018 r.

Długa przerwa albo pierwsza działalność

REKLAMA

Prawo do skorzystania z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach, będą mieli przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą oraz tacy, którzy podejmują się wykonywania tej działalności po długiej przerwie.

Przedsiębiorca może więc skorzystać z preferencyjnych skład w okresie aktywności zawodowej, o ile odległość czasowa pomiędzy prowadzeniem poszczególnych działalności wynosi ponad 60 miesięcy.

Ministerstwo Pracy proponuje aby nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Aby zobaczyć projekt nowelizacji kliknij tutaj.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz.963 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

REKLAMA

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA