reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja zakłada wydłużenie o rok okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców.

Projekt MRPiPS na dzień dzisiejszy (6 września 2017 r.) znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Główną zmianą w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych miałoby być wydłużenie okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców z dwóch na trzy lata.

Trzeci rok jest kluczowy

Projektodawca w uzasadnieniu do projektu wskazuje na badania i dane statystyczne, które potwierdzają, że trzeci rok funkcjonowania działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Dlatego też w tym okresie ważne jest wsparcie dla przedsiębiorcy, m.in. udzielone w formie ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Jeżeli zmiany wejdą w życie to w okresie pierwszych dwóch lat od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 30 % przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w trzecim roku funkcjonowania działalności, podstawa wymiaru składek wyniesie 60 % przeciętnego wynagrodzenia.

Dopiero po trzecim roku funkcjonowania działalności przedsiębiorca opłacać będzie składki od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Proponowane zmiany mają dotyczyć tych, którzy zaczęli prowadzić działalność po wejściu w życie nowelizacji, a więc według założeń po dniu 1 stycznia 2018 r.

Długa przerwa albo pierwsza działalność

Prawo do skorzystania z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach, będą mieli przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą oraz tacy, którzy podejmują się wykonywania tej działalności po długiej przerwie.

Przedsiębiorca może więc skorzystać z preferencyjnych skład w okresie aktywności zawodowej, o ile odległość czasowa pomiędzy prowadzeniem poszczególnych działalności wynosi ponad 60 miesięcy.

Ministerstwo Pracy proponuje aby nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Aby zobaczyć projekt nowelizacji kliknij tutaj.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz.963 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama