| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja zakłada wydłużenie o rok okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców.

Projekt MRPiPS na dzień dzisiejszy (6 września 2017 r.) znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Główną zmianą w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych miałoby być wydłużenie okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców z dwóch na trzy lata.

Trzeci rok jest kluczowy

Projektodawca w uzasadnieniu do projektu wskazuje na badania i dane statystyczne, które potwierdzają, że trzeci rok funkcjonowania działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Dlatego też w tym okresie ważne jest wsparcie dla przedsiębiorcy, m.in. udzielone w formie ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Jeżeli zmiany wejdą w życie to w okresie pierwszych dwóch lat od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wyniesie 30 % przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast w trzecim roku funkcjonowania działalności, podstawa wymiaru składek wyniesie 60 % przeciętnego wynagrodzenia.

Dopiero po trzecim roku funkcjonowania działalności przedsiębiorca opłacać będzie składki od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Proponowane zmiany mają dotyczyć tych, którzy zaczęli prowadzić działalność po wejściu w życie nowelizacji, a więc według założeń po dniu 1 stycznia 2018 r.

Długa przerwa albo pierwsza działalność

Prawo do skorzystania z możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych warunkach, będą mieli przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą oraz tacy, którzy podejmują się wykonywania tej działalności po długiej przerwie.

Przedsiębiorca może więc skorzystać z preferencyjnych skład w okresie aktywności zawodowej, o ile odległość czasowa pomiędzy prowadzeniem poszczególnych działalności wynosi ponad 60 miesięcy.

Ministerstwo Pracy proponuje aby nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Aby zobaczyć projekt nowelizacji kliknij tutaj.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz.963 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »