REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Budowa drogi publicznej na działce prywatnej /fot. Fotolia
Budowa drogi publicznej na działce prywatnej /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2003 roku obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Określa się ją jako specustawę, bowiem zawiera szczególne rozwiązania dotyczące ustalenia lokalizacji dróg, podziałów nieruchomości i nabywania tych nieruchomości pod budowę drogi. Przewidziane rozwiązania mają szczególny charakter, nie stosowany w żadnych innych ustawach.

Założeniem specustawy było bowiem to, aby ułatwić realizacje inwestycji drogowych. Gdyby do inwestycji drogowej stosować zwykłe regulacje, to postępowanie trwałoby nadmiernie długo. Wynika to z faktu, iż droga przebiega zazwyczaj przez znaczną ilość nieruchomości.

REKLAMA

Jednym ze szczególnych rozwiązań specustawy jest to, że droga może być realizowana na terenie nie przeznaczonym na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Ustaleń mpzp po prostu nie bierze się pod uwagę. Może więc być tak, że droga będzie realizowana na terenie działek prywatnych, przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną.

Właściciele działek prywatnych nie są jednak pozbawieni praw w procesie inwestycyjnym. Przysługuje im bowiem status strony postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach środowiskowych. Jako strony mają wgląd do akt sprawy, mogą żądać wydania kserokopii, w tym uwierzytelnionych. Mogą również wnosić środki odwoławcze.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Właściciele wiedzą o toczącym się postępowaniu, bowiem są oni o tym powiadamiani przez wojewodę bądź starostę. Zawiadomienia wysyłane są do wszystkich właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości gdzie ma przebiegać droga. Pozostałe podmioty, to jest na przykład najemcy albo dzierżawcy, są powiadamiani w drodze obwieszczenia w urzędzie wojewódzkim bądź starostwie powiatowym oraz we właściwych urzędach gminy. W zawiadomieniu opisane jest oznaczenie nieruchomości oraz informacja o terminie i miejscu, w którym można zapoznać się z aktami sprawy. Daje to stronom możliwość wypowiedzenia się co do przebiegu drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wydaniu decyzji o realizację inwestycji drogowej właściciele działek prywatnych mogą wnieść odwołanie. Odwołanie nie powinno być oparte tylko na tej podstawie, że skarżący jest niezadowolony z przebiegu drogi. Takie odwołanie nie będzie po prostu skuteczne. Zamiast tego należy powołać przepisy prawne, które zostały naruszone wydaną decyzją. Wymogi formalne odwołania są takie same, jak w każdej innej sprawie administracyjnej.

REKLAMA

Prawo zaskarżenia przysługuje również od decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.  Oba środki odwoławcze są bardzo poważnym narzędziem dla właścicieli i użytkowników wieczystych działek prywatnych. Wniesienie odwołania wstrzymuje bowiem cały proces inwestycyjny. Wynika to z faktu, że odwołanie wstrzymuje wykonalność zaskarżonej decyzji.

Z powyższych względów ważne jest, by podmioty prywatne aktywnie uczestniczyły w całym postępowaniu. Jeżeli pozostaną bezczynne to kolejno wydawane decyzje będą się uprawomocniać i nastąpi wywłaszczenie nieruchomości. Ten skutek następuje na etapie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zgodnie z art. 12 ust. 4 specustawy z dniem uprawomocnienia się powyższej decyzji, nieruchomości w niej wymienione stają się własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Co do nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste to prawo to z tą chwilą wygasa. Jeżeli na nieruchomości były ustanowione hipoteka, służebność, dożywocie to one również wygasają z dniem uprawomocnienia się decyzji.

Za utracone nieruchomości lub prawa ich właściciele lub użytkownicy wieczyści otrzymują odszkodowanie. Zasady jego przyznania określa art. 18 specustawy. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu nieruchomości z dnia wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej przez organ I instancji. Z kolei wysokość odszkodowania ustala się na dzień wydania decyzji o odszkodowaniu.

Zgodnie ze specustawą, decyzja w sprawie odszkodowania powinna być wydana w terminie maksymalnie 30 dni. Realnie rzecz biorąc, zachowanie tego terminu jest praktycznie niemożliwe. W toku postępowania wydawana jest bowiem opinia rzeczoznawcy, strony muszą mieć czas na ustosunkowanie się do operatu, itd. Już same te czynności trwają dłużej. Przekroczenie terminu na załatwienie sprawy nie rodzi dla organu żadnych konsekwencji finansowych. Wypłata odszkodowania następuje w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji o jego ustaleniu . Przekroczenie tego terminu wiąże się z obowiązkiem zapłaty odsetek ustawowych, których osoba uprawniona może dochodzić od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Adwokat Marta Kawecka

Kancelaria Adwokacka Marta Kawecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

  Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

  REKLAMA

  Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

  Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

  11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

  11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

  REKLAMA