| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Obowiązki podatkowe przy kupnie lub sprzedaży domu

Kupując mieszkanie, trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy jego sprzedaży będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy. Obciążenia podatkowe będą też związane z formą finansowania takiej transakcji, zwłaszcza gdy podatnik zaciąga na nią kredyt.


Transakcje związane z nieruchomościami to nie tylko sprawa kupującego i sprzedającego. Zainteresowany nimi jest także fiskus. Dotyczy to zarówno kupna, jak i sprzedaży mieszkania lub domu.

Przy kupnie mieszkania powstaną obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Duże znaczenie będzie miał tu także fakt, czy na zakup własnego mieszkania bierzemy kredyt. Jeśli tak, będzie też trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od hipoteki. Natomiast przy sprzedaży nieruchomości wystąpi niekiedy podatek dochodowy od osób fizycznych.

PRZYKŁAD: RODZAJ UMOWY PRZY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Czy przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w 2002 roku będzie zwolniony z PIT w sytuacji, gdy podatnik w 2007 roku zawarł umowę przedwstępną, a w 2008 roku nastąpi przeniesienie własności i podpisanie aktu notarialnego ostatecznej sprzedaży?

Jednym ze źródeł przychodów objętych PIT jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Samo zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, gdyż w tej sytuacji nie możemy mówić o przeniesieniu własności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a jedynie o zobowiązaniu do takiego przeniesienia w określonym terminie. Umowa przedwstępna określa jedynie istotne warunki transakcji mającej nastąpić w przyszłości, jest niejako przyrzeczeniem dokonania sprzedaży, która nastąpi dopiero w momencie zawarcia umowy sprzedaży przenoszącej własność lokalu mieszkalnego.

Przy sprzedaży nieruchomości, transakcję tę uznaje się za dokonaną pod datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy.

Zatem jeżeli faktyczne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zostanie dokonane w 2008 roku, to nie wystąpi obowiązek podatkowy z uwagi na to, że upłynie pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa.

Kupując mieszkanie, wszystkich formalności musimy dokonać u notariusza. To zapewni nam gwarancję prawidłowego nabycia lokalu. Z drugiej strony, notariusz, jako płatnik, pobierze od nas podatek i wpłaci go właściwemu urzędowi skarbowemu.

Jednak notariusz nie wykona swojej pracy za darmo. Zgodnie z przepisami o notariacie notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe jednak niż maksymalne stawki taksy notarialnej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK