| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

Niezwykle istotną zmianą, jaka zaszła na gruncie prawa podatkowego jest podpisanie 7 czerwca 2012 r. przez Rzeczpospolitą Polską oraz Wielkie Księstwo Luksemburskie protokołu zmieniającego Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Wprowadzone modyfikacje objęły postanowienia dotyczących metod unikania podwójnego opodatkowania oraz w zakresie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

W dalszym ciągu za podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania dla Polski pozostanie tzw. metoda wyłączenia z progresją, jednakże wobec niektórych, wyraźnie wskazanych rodzajów dochodu będzie miała zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego, tj.: z dywidendy, odsetek i należności licencyjnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów na terenie Luksemburga.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Modyfikacja uniemożliwia stosowanie metody wyłączenia z progresją wobec dywidend wypłacanych polskim rezydentom przez luksemburskie spółki, a tym samym zlikwidowała, wynikające z niej korzyści dla polskich udziałowców. Zgodnie z dotychczasowymi postanowieniami umowy powyższa kategoria dochodu była zwolniona z polskiego opodatkowania. Zmiana polegająca na tzw. zaliczeniu proporcjonalnym będzie umożliwiała jedynie zmniejszenie polskiego podatku o zapłacony podatek w Luksemburgu

Inną modyfikacją zainicjowaną na mocy protokołu do umowy jest wprowadzenie tzw. klauzuli nieruchomościowej, w myśl której zyski z przeniesienia własności udziałów (w tym sprzedaży), o wartości głównie wynikającej z wartości nieruchomości. Rodzaj opodatkowania zysków będzie należny państwa, w którym dana nieruchomość jest zlokalizowana. Przykładowo, kiedy spółka luksemburska sprzeda udziały w polskich spółkach, posiadających pokrycie w nieruchomościach położonych w Polsce. Dokonana transakcja będzie opodatkowana zgodnie z polskimi przepisami.

Kolejne zmiany, jakie mają zostać wprowadzone na skutek podpisania powyższego protokołu, będą dotyczyły norm regulujących odsetki i należności licencyjne. Obniżeniu ulegnie podatek u źródła od powyższych należności z 10 na 5 %. Ponadto zmianie ulegną również zasady zwolnienia z podatku u źródła wypłacanej dywidendy, a także zostaną wprowadzone postanowienia dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych.

Zobacz: Umowa podatkowa z Czechami

Przedstawione powyżej zmiany będą obejmowały swym zastosowanie dochód uzyskany po 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wejdą w życie, czyli dacie wymiany not potwierdzających ratyfikację przez oba państwa. 

Zapowiedź powyższych zmian w gronie ekspertów wzbudza wiele wątpliwości oraz obaw, co do kwestii, czy rzeczywiście przyniesie więcej korzyści niż strat dla przedsiębiorców. 

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa umowa podatkowa z Luksemburgiem/ Fot. Fotolia
Nowa umowa podatkowa z Luksemburgiem/ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »